Az MSZP kongresszusa egy hónappal ezelőtt döntött arról, hogy Szili Katalin lesz a párt hivatalos köztársaságielnök-jelöltje. A szocialisták volt elnökhelyettesének megválasztási esélyeit azonban jelentősen csökkentette, hogy a kisebbik koalíciós párt már jó előre bejelentette, hogy pártpolitikust – Szili Katalint annak tartják – nem támogatnak. Úgy tűnt, hogy az SZDSZ a június 7-i parlamenti voksolásig, amikor már egyszerű többséggel döntenek a poszt betöltéséről, zsarolási pozíciójával élve – a liberális frakció húsz szavazata elengedhetetlen a kormánytöbbség garantálására – kitart álláspontja mellett, ami egyben lehetőséget teremt egy ellenzéki jelölt megválasztására is. A várakozásokat azonban keresztülhúzta az Oktatási Minisztérium és annak szabad demokrata vezetőjének, Magyar Bálintnak az érettségi lebonyolítása során tapasztalható ténykedése, amely minden idők egyik legjelentősebb érettségi botrányát eredményezte.
Már korábban is érkeztek hírek arról, hogy a 116 ezer diákot érintő „tétellopást” a szocialisták koalíciós partnerük meggyőzésére is felhasználhatják. A lap úgy tudja, hogy a megállapodás kedden megszületett a kormányzó pártok vezetői között, vagyis az SZDSZ igennel szavaz Szili államfőségére, míg az MSZP nem fogja feszegetni Magyar Bálint alkalmasságának kérdését, aki így a jövőben is folytathatja az oktatási rendszer átalakítását.
A Magyar Nemzet értesülései szerint a szocialisták elnöksége nem rendelkezik naprakész információkkal az államfőválasztással kapcsolatban, ugyanis Hiller István elnök nem tájékoztatja a fejleményekről a párt vezető testületét. Ezt alátámasztja, hogy az MSZP és az SZDSZ szószólói egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek tegnap az elnökválasztást megelőző menetrendről.
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint az MSZP már jelezte, hogy hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni egy olyan köztársaságielnök-jelöltről, aki esetleg széles körű támogatottságot tudhat magáénak. A politikus ehhez hozzátette, hogy akár már ma meg lehetne állapodni a négypárti egyeztetés időpontjáról. Horn a lap felvetésére, hogy Kis János, az SZDSZ alapítója szerint Sólyom László alkalmas személy az államfői posztra, közölte: mást is mondott Kis, mégpedig azt, hogy az eddig felmerült személyek mellett egy újabb névről is lehet tárgyalni. Az ügyvivő félresikerült találgatásnak nevezte, hogy az érettségi körül kialakult helyzet kapcsán esetleg Magyar Bálint poszton maradása érdekében a liberálisok támogatnák Szilit. „Ha valaki egy kicsit is járatos a politikában, az tudja, hogy ez milyen abszurd, hát ha valamit nem szabad az SZDSZ-nek megtenni, akkor ez az” – szögezte le. (Kis a Népszabadságnak adott interjújában kifejtette: az SZDSZ nem engedheti meg magának, hogy még egyszer meghátráljon, úgy, amikor először megvonta bizalmát Medgyessy Pétertől, majd megmentette az ügynökügybe keveredett miniszterelnököt. A filozófus szerint akár veszít Szili Katalin, akár nyer, a koalíció biztosan veszíteni fog. )
Nyakó István kijelentette, hogy Hiller István már tárgyalt a témában a pártok elnökeivel. Az MSZP szóvivője hangsúlyozta: az MSZP kongresszusa hozott egy döntést, amely a párt minden tagját, testületét megköti, ezt az akaratot demonstrálva a szocialisták összes parlamenti képviselőjének aláírásával hétfőn Szili Katalint ajánljuk köztársasági elnöknek, ha úgy tetszik, a kocka el van vetve.
Bár az MSZP államfőjelölő kongresszusán hivatalosan is felsorakozott Szili Katalin mögé, ezt Lévai Katalin, a párt európai parlamenti (EP) képviselője magára nézve nem tartotta kötelezőnek. A politikus egy bulvárlapnak kifejtette: hibának tartja, hogy a szocialisták a házelnököt jelölték köztársasági elnöknek, mert Szilit az SZDSZ nem támogatja. Lévai szerint a leendő köztársasági elnökkel szemben elvárás kell legyen, hogy fel tudjon mutatni „egy életművet” és beszéljen nyelveket. Az EP-képviselő saját életművéről elmondta, hogy doktori és kandidátusi fokozatot is elért, tanszékvezetőként dolgozott, és írt nyolc könyvet. Lévai cáfolta, hogy önjelölt lenne. Az MSZP-s politikus úgy vélte, hogy „ami most folyik, az méltatlan, és lejáratja az államfői posztot”, a háttérben zajló pártalkuk pedig Bihari Mihály elnökjelölti pozícióit erősítik.

Egy fiú bicskával támadt meg egy férfit Borsodban