Életveszély a levegőben

Elkeserítőnek nevezték a légiirányítók a helyzetet, miután tegnap bevezették az új repülésirányítási rendszert. Az érintettek állítják: nem képezték ki megfelelően őket. A légiirányítók egyik érdekképviselete szerint kockáztatja a repülőn utazók életét is az új rendszer bevezetése. A HungaroControl cáfol: szerintük a magyar légtér továbbra is biztonságos.

MNO
2005. 05. 13. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félelemmel várták az új repülésirányítási rendszerre történõ átállást a HungaroControl munkatársai. Egy, a neve elhallgatását kérõ irányító a Reggel című lapnak elmondta: vezetõik nem készítették fel õket a feladatra.

– Az állomány kilencven százaléka negyvenöt percet
gyakorolhatott a szimulátoron, de õk sem a teljes légtérben –panaszolta az illetõ. – Egy részük a keleti, mások a nyugati szektor irányítását szimulálták. Hozzátette: volt, aki egyetlen perc szimulátoros gyakorlaton sem vett részt.

Az illető szerint a felkészülésüket bizonyítandó teszt kitöltése is komolytalan volt. – Miután kiosztották a kérdőívet – mondta–, az osztályvezető lediktálta a válaszokat. Így majd úgy tűnik, hogy sikeresen elsajátítottuk a feladatokat. Ezek után ha valami történik, a vezetők ránk verhetik a balhét.

– A jelenlegi állapotban katasztrófa is elõfordulhat – mondta a lapnak Vári Gyula, a Magyar Repülõszövetség elnöke. – Elfogadhatatlan, hogy az ügyben egyáltalán nem kérdezték meg a szövetség véleményét. Vári Gyula szerint az átgondolatlan rendszer ellehetetleníti a fõváros környéki sportrepülést. Az utasszállító gépek ugyanis keresztezik a vitorlázók és sárkányrepülõk útvonalait.

– Országgyûlési képviselõként kétszer is levelet juttattam el a gazdasági és közlekedési miniszternek – mondta Vári. – Arra kértem Kóka Jánost, vizsgálja felül az eddigi intézkedéseket. Még nem kaptam választ.

A HungaroControl tavaly november óta készült a légiirányítási rendszer felváltására. Ezt a Ferihegyi repülõtér megnövekedett forgalma indokolta. Emiatt ugyanis jelentõsen megnõtt a késések száma. Tavaly nyáron összesen 119 ezer perc csúszást hoztak össze a légiirányítók. Metes György, a Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezetének (MLSZSZ) elnöke szerint az új rendszer bevezetése még bonyolultabba vált, ezért nem oldja meg a problémát, így valószínűleg nem csökkenek majd jelentősen a késések.

A HungaroControl tegnap teljes hírzárlatot rendelt el. Délután azonban kiadtak egy sajtóközleményt, amelyben a csütörtök hajnali átállás zökkenõmentességérõl tudósítottak. A lapnak nyilatkozó érintettek ezt cáfolták, és elkeserítõnek nevezték a helyzetet. Állításuk szerint több mint húsz hibát észleltek éjszaka az új rendszerben, amelyet folyamatosan javítani kellene – írja a Reggel.

Katasztrófahelyzetet teremt és kockáztatja a repülőkön utazók életét is az új repülésirányítási rendszer bevezetése – nyilatkozta korábban lapunknak Metes György, a MLSZSZ elnöke. – A légtérszerkezetet ismertető tájékoztatót – amelyet március 30-án küldtek ki a világ légitársaságai számára – a szakmai hibák miatt májusban már több tucatszor módosította a Hungarocontrol. Metes szerint a változtatások ellenére is maradtak hibák az új légifolyosók megválasztásában. – Csütörtöktől közel negyven járat felszállása során a Magyar Honvédség által lőgyakorlat részére fenntartott légtéren halad át – közölte.

A HungaroControl cáfol. A jelentősen bővülő légi forgalom irányítására a korábbi rendszer már nem felelt meg, ezért vált szükségessé az új légtérszerkezet és légi irányítási rendszer bevezetése, ami egyben nemzetgazdasági érdek is – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Mudra István, a HungaroControl igazgatója. Az új rendszerre történő átállásnál a biztonság elsődlegességet élvezett, azaz a magyar légtér a május 12-i átállás óta is biztonságos, amit az elmúlt 36 óra tapasztalata is bizonyít – hangsúlyozta az igazgató. Elmondta: szerinte érthetetlenek az átállással összefüggésben kinyilvánított szakszervezeti aggályok, mivel nem módszertani váltásról, csupán fejlettebb eszközök alkalmazásáról van szó. Megerősítette, hogy az új rendszer bevezetése óta egyetlen „repülőesemény„ sem történt, azaz az átállás zökkenőmentes volt.

Eközben a sportrepülőklubok is hallatták hangjukat. Az 1050 és 2000 méter közötti úgynevezett koordinált légteret a klubok mostantól külön engedéllyel használhatják. Ha a szélirány indokolja, a rendszer miatt az utasszállítók keresztezni fogják a budaörsi, a farkasréti és a hármashatárhegyi vitorlázórepülők útvonalát. Az új szabály szerint ekkor a budaörsi repülőtérnek kell leparancsolnia a sportolókat. A klubok attól tartanak, ha korlátozzák a repüléseket, akkor az utánpótlásképzés is megszenvedi az általuk előkészítetlennek tartott új légtérrendet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.