Újabb hiba csúszott be a rendszerbe a mai napon – derült ki az Oktatási Minisztérium sajtótájékoztatóján. A diákok ma német nyelvből vizsgáztak, de miközben írták, hatvan helyszínen egyszerre derült ki, hogy a harmadik feladatban kapott kérdések nem passzolnak a feladathoz mellékelt hangkazettához. A problémát úgy oldották meg, hogy a diákok átugrották a harmadik feladatot, és mire végeztek, az iskoláknak elektronikus úton eljuttatták a hallás utáni szövegértési feladat kazettájához tartózó szöveget – tudósított az Info Rádió.
Az Oktatási Minisztérium illetékese a FigyelőNettel közölte, hogy mivel két feladat sorrendjét felcserélték, másfél óra állt rendelkezésre a hiba kiküszöbölésére, és így a diákoknak alig kellett várniuk a magnós feladat elkezdésére. Egy fővárosi gimnázium felügyelőtanára azonban az internetes lapnak elmondta, a vizsgázók a teremben tétlenül várták a vizsga hallás utáni szövegértéses részének kezdetét, amely több mint egy órát csúszott. A tanár szerint a diákok egyre idegesebbek voltak, és az oktatási minisztert szidták.
Használhatatlan volt az angol nyelvi kazetta?
A távirati iroda érettségizőktől úgy értesült: tegnap az angol középfokú írásbeli érettségi hangkazettája gyakorlatilag használhatatlan, feldolgozhatatlan volt. A diákok elmondták: az érthetetlen, recsegő hadarást hallva nemcsak ők, hanem a felügyelő tanár is nevetésben tört ki. A távirati iroda úgy tudja, volt olyan középiskola, ahol a tanárok kérték az igazgatót, jelezze a fenntartónak, hogy használhatatlan, vizsgáztatásra alkalmatlan az angol hangkazetta.
Magyar nem érzi felelősnek magát
– Bűncselekmények elkövetéséért nem vagyok felelős – ezt az oktatási miniszter mondta el az Info Rádió azon kérdésére, mi a véleménye arról, hogy Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman és Fodor Gábor SZDSZ-es ügyvivő is bocsánatot kért a diákoktól, Magyar Bálint viszont még nem. Magyar a tájékoztatón köszönetet mondott az ügy rendezésében közreműködőknek, a diákoktól és a szülőktől pedig türelmet és megértést kért. A miniszter elmondta, hogy a tétellopási ügy első két napja válságos volt, mert az Oktatási Minisztérium sem tudja, hogy egyáltalán meg tud-e birkózni a kihívással. A miniszter hangsúlyozta, hogy a kétszintű érettségi rendszer nem bukott meg, mert a tanárok visszajelzése szerint a tételek nem magolásra, hanem értelmező, használati tudásra építő szemlélete igenis sikert aratott.
Magyar Bálint az Info Rádió kérdésére elismerte, hogy az új történelem tételeket – ahogyan az sajtófotókon látszott is – az igazgatók néhány helyen fóliacsomagolás és pecsét nélküli dobozokban kapták meg. Magyarázata szerint nem volt idő a csomagolásra, bíztak abban, hogy az igazgatók vigyáznak az új tételekre. Esetleges lemondása kapcsán Magyar Bálint kijelentette: ő az oktatási rendszerért felelős, bűncselekményekért nem, márpedig itt az történt. A miniszter az Info Rádió érdeklődésére nem tudta megmondani, hogy az újraírt matematika érettségi és általában az egész ügy mekkora többletköltséget jelent majd, de kijelentette, hogy ezeket a plusz kiadásokat a központi költségvetés fogja állni. Elektronikus úton pedig azért nem kaphatták meg az iskolák a tételeket, mert az iskolákban nincs elég nyomtató – válaszolt Magyar Bálint.
Őrizetbe vett két diákot a Nemzeti Nyomozóiroda
Három személyt gyanúsítanak az érettségi tétellopás ügyében. A hirado.hu úgy tudja, hogy a Táncsics Mihály Gimnázium diákja úgy bukott le, hogy saját honlapjára tette fel a tételeket. Az információt a Nemzeti Nyomozó megerősítette. Két személlyel szemben került sor őrizetbe vételre, előzetes letartóztatásukra előterjesztést nem tettek. A harmadik vallomásával segítette a hatóság munkáját. Bánáti János, az egyik gyanúsított ügyvédje elmondta: a fővárosi egyetemista fiút azzal gyanúsítják, hogy részt vett a tételek továbbításában – írta a Teletext. Hozzátette: védence a tételeket nyilvánosságra hozó lánc közepén helyezkedik el.
A nyomozó iroda által korábban kiadott közlemény szerint a május 9-e óta, szolgálati titoksértés gyanúja miatt folyó nyomozás során összesen 1080 középiskolában ellenőrizték tételesen az érettségi tételek épségét, sértetlenségét.
Cáfolják az oktatási miniszter lemondását
A kormányszóvivő szerint nincs érettségi botrány, valójában tétellopás, azaz bűncselekményt történt. Batiz András cáfolta a Magyar Nemzet értesülését, hogy Magyar Bálint felajánlotta lemondását a kormányfővel folytatott éjszakai megbeszélésen, amire Gyurcsány Ferenc annyit mondott: „tegyen belátása szerint”. Batiz szerint a jelenlegi helyzetben az Oktatási Minisztériumot nem gyengíteni, hanem erősíteni kell annak érdekében, hogy a hátralévő vizsgák rendben lefolyjanak. – A kormány visszautasítja azt, hogy tegnap különböző nyilatkozatokban a kormányzatra akarják tolni a kialakult helyzetért a felelősséget – hangsúlyozta.
Szülői Közösségek Egyesülete: Magyar Bálint vonja vissza döntését
A Szülői Közösségek Egyesülete arra kéri az oktatási minisztert, hogy vonja vissza döntését a középszintű matematika érettségi eredményének megsemmisítéséről. Az egyesület Magyar Bálintnak írt levelében úgy véli, hogy a miniszter döntése jogszabályellenes, és sérti a diákok alkotmányos jogait, mert minden érintettet egyformán bűnösnek tekint. A szervezet szerint a hatályos előírások nem teszik lehetővé azt sem, hogy egyetlen döntéssel érvénytelenítsék valamennyi matematika érettségit. Hasonló álláspontot fogalmazott meg tegnap Kolláth György alkotmányjogász is. Közölte: a vizsgaeredmények megsemmisítéséről a kormánynak kellett volna határoznia. Szüdi János, az Oktatási Minisztérium közigazgatási államtitkára az Info Rádiónak azt mondta: Magyar Bálint szabályosan és szükségszerűen járt el.
Az Országos Érettségi Vizsgabizottság szerint viszont indokolt volt a középszintű matematika érettségi eredményeinek megsemmisítése. Közleményük szerint az Oktatási Minisztérium döntése azoknak az érdekeit szolgálja elsősorban, akik nem ismerték előre a feladatsor. Szerintük a sok lehetséges változat közül ez szolgálta leginkább a tanulók érdekeit.
A Magyar Középiskolások Szövetsége úgy látja, a miniszter ott követett el hibát, hogy még kedden nem állította le a középszintű matematika érettségit. A szervezet elnöke szerint ez kötelessége lett volna Magyar Bálintnak megtenni, miután az előző éjjel óta az interneten hozzáférhetők voltak a tételek. A középiskolás szövetség elnöke az Oktatási Minisztérium és a kormány felelősségét emlegette, amiért nem biztosították az érettségi tételek megfelelő őrzését, illetve szállítását – írta a Klubrádió.
PDSZ: túlóradíj illeti meg a pedagógusokat
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint túlóradíj illeti meg a pedagógusokat a május 28-án megismétlendő matematika érettségiért. Kerpen Gábor közölte: ezt a napot nem váltja ki pihenőnap.
Csúsznak a nyelvvizsgák a megismételt érettségi miatt
Két vizsgaközpont is nyelvvizsgát tartott volna a megismételt középszintű matematika érettségi időpontjában. A BME Vizsgaközpont és a veszprémi Pannon Vizsgaközpont emiatt június 4-én tartja meg az írásbeli nyelvvizsgát azok számára, akik igazolják, hogy május 28-án matematikából érettségiznek. A vizsgahalasztás a diákoknak nem kerül pénzbe, és mindkét központ ígéri, hogy a bizonyítványok kiadása sem késik az egy hetes csúszás miatt – derül ki az Oktatási Minisztérium közleményéből.
Félmilliárd forintba kerülhet az érettségi botrány
Félmilliárdos pluszköltséget jelenthet az érettségi botrány a teletext.hu szerint. Hozzáteszik: az már most bizonyos, hogy a megismételt történelem érettségi 35 millió forintba került. Az érettségi tételsorok újranyomtatásának költsége vélhetőleg megközelíti az eredeti költségszintet, de mindenképpen több tízmilliós tételt jelentenek. Az Oktatási Minisztérium szerint 100 millió forintba került az eredeti tételsorok nyomtatása. A vizsgáztató középiskolák számláját terheli a tételek szállításának költsége, a feladatsorokért ugyanis minden reggel az iskola vezetőjének kell elmenni az illetékes közigazgatási hivatalba.
A matematika érettségi újbóli lebonyolításának költsége is meghaladhatja a 10 millió forintot. A vonatkozó rendelet ugyanis óránként több mint ezer forint díjat ír elő a felügyelő tanároknak, ezenfelül a javításért is jár pénz. A háromórás vizsga így termenként több mint 7 ezer forintba kerül a folyosói felügyeletet is beszámítva. E tárgyból legalább 30 ezren írnak újra – akiknek a felvételihez szükséges a jegy.
A lebonyolítás finanszírozásával a középiskolák sincsenek tisztában, mivel az idén ez is változott. Eddig tanulónként 10 ezer forintot kaptak a fenntartókon keresztül – ami budapesti Apáczai Csere János Gimnázium munkatársa szerint eddig sem volt elegendő –, az idén két lépcsőben történik a finanszírozás. Az előzetes norma vizsgánként 1500 forint lesz. Összességében 1,278 milliárd forint áll az önkormányzatok rendelkezésére a középszintű vizsgák finanszírozására, a felsőfokú érettségik lebonyolítására pedig 1,68 milliárd forintot fordít a tárca.
A német nyelvű írásbelikkel folytatódott az érettségi
A német írásbelivel folytatódott pénteken az érettségi vizsgák sora több mint harmincezer diák számára. Középszintű írásbeli érettségit 27149, emelt szintűt 2738 diák tett. Hagyományos érettségi vizsgát 150 tanuló írt. Budapesten 223, vidéken 988 iskolában írt középszintű írásbeli vizsgát, emelt szinten pedig 63 helyen vizsgáztak az érettségiző diákok. A több tárgyból idő előtt kitudódott tételek miatt a diákok pénteken is új feladatsort kaptak, úgy mint szerdán történelemből és csütörtökön angolból. A szakminiszter döntése értelmében az iskolavezetők hat és hét óra között vehették át a tételeket a megyei közigazgatási hivatalokban, valamint a fővárosban a Vasas Fáy utcai sporttelepén.
A matematika érettségit újraírni kívánó diákok jövő kedd délután négy óráig jelentkezhetnek a vizsgahelyeken. A rektori konferencia elnöke azoknak is javasolja az ismétlést, akik csak később akarnak továbbtanulni, ugyanis az egyetemek felvételiként nem fogadják el az év végi matematika osztályzatot.
Jövőre az interneten küldik szét a tételeket?
Az oktatási tárca azt tervezi, hogy jövőre az interneten küldik szét az iskoláknak az érettségi tételeket. Az új rendszerben az iskolák csak a vizsga előtti éjjel kapnák meg a tételeket. Előtte még a hálózatra sem kerülnének fel a feladatok, így az sem jutna hozzá a kérdésekhez, aki feltörné a számítógépes rendszert.
A tételeket a kiosztás előtti óráig csupán néhány ember ismerhetné, míg eddig akár több ezren is hozzáférhettek a kérdésekhez. A lap úgy tudja a minisztériumban szóba került az internetes vizsgáztatás lehetőség is, de a tárca szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
Forrás: Info Rádió, Napi Gazdaság, Magyar Rádió, Magyar Hírlap, Origo

Orbán Viktor is csatlakozott a Nemzeti Ellenállás Mozgalomhoz! – videó