Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Földrengés Németországban címmel foglalja össze Schröder előrehozott választásokkal kapcsolatos bejelentésének külföldi visszhangját.
A Németországban történteket a legnagyobb aggodalommal a törökök és az oroszok figyelik. A törökök tudják, hogy egy francia „nem” igencsak lassítaná uniós tagságra vonatkozó ambícióik megvalósulását, hiszen az EU-nak ebben az esetben egészen más gondjai lennének. De egészen idáig a törökök biztosak lehettek Gerhard Schröder támogatásában. Miután a kancellár bejelentette az előrehozott választásokat, a török közvélemény sötéten látja a jövőt. Földrengés Németországban, illetve A berlini támogatásnak vége szalagcímekkel jelentek meg kedden a török lapok.
Törökország hivatalosan nem kíván ilyen kérdésekkel foglalkozni, ugyanakkor az isztambuli tőzsde azonnal reagált, 4,6 százalékkal zuhantak az árfolyamok. Senki sem reméli Törökországban, hogy Schrödernek sikerül megnyerni a választásokat, a kommentátorok által egyértelműen esélyesnek tekintett Angela Merkelt a törökök, mint a „privilegizált partnerség építészét” tartják számon. Amit a török kormány másodosztályú tagságnak tekint.
Az előrehozott választások bejelentése óta az orosz sajtó is aggódik Putyin „legfontosabb nyugati szövetségeséért”, amint Schrödert az Izvesztyija titulálta. A lap keddi száma kiemelte, hogy a Kremllel szembeni túlzott engedékenysége miatt többször is bírálták a kancellárt Németországban s valószínűtlen, hogy utóda hasonlóan szoros kapcsolatokat ápolna Putyinnal.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin a hétvégén várható mecklenburg-előpomerániai kormányválságról tudósít.
Az északrajna-vesztfáliai választási vereséget követően már ott a láthatáron az SPD következő válsága: Mecklenburg-Előpomeránia miniszterelnöke, Harald Ringstorff pénteken a tartományi kormányok képviselőiből álló Bundesratban mindenképpen az uniós alkotmány mellett kíván voksolni. S ezzel kockáztatja a koalícióját a posztkommunista PDS-szel.
A schwerini SPD számára az EU-alkotmány egy „egyértelmű előrelépés”, míg a PDS ezzel szemben egyértelműen hiányolja belőle a szociális komponenst, sőt egy „militarista” szerződést lát benne.
Ringstorff azonban már világossá tette, hogy azt az alkotmányt, melyért Gerhard Schröder egész Európában harcol, minden esetben támogatni kívánja. Ezzel a legszegényebb német tartományban kockára teszi a koalíciót, hiszen a PDS a voksolás esetén a tartózkodást támogatja, mint azt a koalíciós szerződés azokra az esetekre előírja, amikor a kormányzó pártok képtelenek megegyezni.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap A forintot nem érintik a kamatcsökkentések címmel foglalkozik a közép-európai valutákkal, köztük a magyar fizetőeszközzel is.
Úgy tűnik, tekintettel a csökkenő árakra, hogy a magyar makrogazdasági mutatók nem túl rosszak. Ugyanakkor a kamatszint nemzetközi összehasonlításban viszonylag magasnak számít, és ennek megfelelően vonzó lehet a befektetők számára. Ők azonban mostanában nem tűnnek kifejezetten kockázatvállalóknak.
A kockázatok többek között politikai természetűek Magyarországon. Az uniós belépés hozta előnyök ellenére, úgy tűnik, a térség országai, köztük Magyarország nem képesek az euró bevezetésének kritériumait teljesíteni. Ehhez azonban kiadáscsökkentésre lenne szükség, amire a gyenge kormányok aligha képesek. Nem csoda, hogy egyre több szakértő számol az euró bevezetésének elhalasztásával, többek között az OECD és a Standard & Poor's ügynökség is. Az országok hitelképességének leminősítését sem zárják ki emiatt.
A befektetők kockázatkerülése a magyar politika bizonytalankodása és határozatlansága miatt, valamint a rövidtávú leértékelődés miatt a forint a közeli jövőben spekulációknak lehet kitéve – írja a lap.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján