GKI: Lassult az ipari termelés, kisebb GDP-növekedés

Három tizedponttal csökkentette a hazai GDP növekedésére vonatkozó várakozásait a Gazdasági Kutatóinézet. Az első negyedévi munkanélküliségi ráta 7,1 százalékos, ami jelentős romlás az egy évvel korábbihoz képest.

MNO
2005. 05. 25. 10:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év elején a kivitel ugyan gyorsan nőtt, az ütem azonban így is csak a tavalyi fele volt, az import kisebb mértékben bővült, a cserearány 1,5 százalékkal romlott. Az ipari termelés növekedése a vártnál erőteljesebben lassult, a szolgáltatások területén élénkülés tapasztalható. Mindezzel együtt nem valószínű, hogy a GDP növekedése az első negyedévben meghaladta a 3 százalékot.

A foglalkoztatás részben szezonális, részben strukturális okokból stagnált, nőtt a munkanélküliség. Az első negyedévi munkanélküliségi ráta 7,1 százalékos, ami jelentős romlás az egy évvel korábbihoz képest.

A hazai gazdaság a vártnál rosszabb világgazdasági feltételek között a korábban prognosztizáltnál lassabban fog fejődni – véli a kutatóintézet, mely a hazai GDP 3,5 százalékos idei növekedését várja, ez azonban a második félévben kissé javuló világgazdasági konjunktúrát feltételez. Korábban a GKI 3.8 százalékos növekedést jelzett előre.

Várhatóan az építőipar lesz az EU tagság legnagyobb haszonélvezője, a gazdaság leggyorsabban (8-9 százalékos arányban) növekvő ágazata. A munkanélküliség a tavalyinál magasabb, éves átlagban 6,5 százalék, az év végén 6,3 százalék körüli lehet. A bruttó átlagkereset 2005-ben a versenyszférában 7 százalék körül, a költségvetési szférában 9,5-10 százalékkal emelkedik.

A portfolio.hu nyomán

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.