Harc a feketemunka ellen: az elszántság kevés?

Az APEH ellenőrei szerint még az építőiparban is nehéz rátalálni a feketemunkásokra, pedig ez az az ág, ahol tömegesen fordulna elő a az illegálisan foglalkoztatott munkások. A tapasztalatok szerint az alkalmazottakat igencsak „kioktatják” megbízóik, így vannak olyan munkások, akik „véletlenül épp arra jártak" vagy „nézelődtek".

MNO
2005. 05. 03. 8:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adóellenőrök nemrégiben újabb, országos ellenőrzés keretében kutattak feketemunkások után az építkezéseken. Az eredmény: ezerszáz munkás közül kilencnél bizonyosodott be, hogy illegálisan alkalmazták. Pedig az építőipar hagyományosan az egyik leginkább fertőzött ágazat – csak a bizonyítás nehéz.
Harc a feketemunka ellen – a kormány szerint ez az egyik azok közül a lépések közül, amelyek egy élhetőbb és igazságosabb ország felé vezetnek. A tapasztalatok azonban vegyesek: vagy az elszántság kevés, vagy az eszközök hiányoznak. Legalábbis erre engednek következtetni az április 27-ei, országos razzia tapasztalatai is, amelyeket tegnap közölt az APEH.

A tájékoztató szerint a rendőrség, a vám- és pénzügyőrség, valamint az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség munkatársaival megerősített adóellenőr csapatok összesen 29 helyszínen jelentek meg egy időben. Az igaz, hogy az ezerszáz foglalkoztatott közül csak negyven tudta felmutatni a munkaszerződését, s ezer munkavállalónak utólag kell bemutatnia azt, mindössze három cégre sikerült rábizonyítani, hogy illegálisan alkalmaznak munkásokat (összesen kilencet).

A tapasztalatok szerint az alkalmazottakat jól kioktatják az építtető társaságok. Az ellenőrök ugyanis mind gyakrabban hallják azt a kifogást, hogy a múlt héten vagy éppen ma lépett valaki munkába, így nem is lehet még szerződése. Az sem ritka, hogy a munkások csak „véletlenül épp arra jártak„ vagy ”nézelődtek„.

A rendőri segítség egyébként azért is elkel ezeknél az akcióknál, mert sokan megpróbálnak elmenekülni az ellenőrök elől. Ez érthető, hiszen – ha valaki mégis lebukik – sokat fizethet. Egy-egy céget ugyanis dolgozónként kétszázezer forint büntetéssel sújthatja az adóhivatal, sőt – a bírság kiszabása mellett – tizenkét napra le is húzathatja a rolót. Ha másodszor akad fenn valaki az ellenőrzésen, akkor már harminc, ha pedig harmadszor, akkor hatvan napra is nyúlhat a bezárás.

Forrás: Magyar Hírlap

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.