A lehető leggyorsabban szeretné eladni a Honvédelmi Minisztérium a mainál 120 ezerrel több katonára méretezett, feleslegessé vált készleteit. Ezért nagy tételekben kínálják megvételre az árut – a teherautókat például százasával. Eladó több mint négy és fél millió darab régi ruházati anyag, köztük mikádókabátok, alsónadrágok, más ruhadarabok. Megvételre kínálnak sok száz tonnányi akkumulátort, gumi- és vegyes elektromos hulladékot is. Van 28 darab működésképtelen helikopter, és több tízezer egyéb jármű, fegyver és alkatrész. Csak a kalocsai raktárban például 1400 gépjárművet, csaknem 800 harcjárművet, 186 harckocsit, több száz fegyverzeti eszközt, aggregátort, műszaki eszközt tárolnak. Ezek nem új eszközök, nagyon sok már tíz éve áll a szabad ég alatt, és a honvédségnek nincs módja a helyreállításra. Nagy részük egyébként sem ér már semmit – mondta Gömbös János, az ügyben megbízott miniszteri biztos az origónak.
Hozzátette: a kiárusításból jut a rászoruló önkormányzatoknak, karititatív szervezeteknek, a katasztrófavédelemnek, és minden eszközből kell múzeumi példányt is adni. De iskoláktól is érkezett olyan kérés, hogy az udvaron lehessen egy MIG 21-es. A miniszteri biztos azonban figyelmeztetett: ez azért így nem működhet.
Az eszközökre értékesítési pályázatot írnak ki vagy elárverezik őket. A bevételt a régi fegyverkészletek megsemmisítésére akarják felhasználni. Több mint 42 ezer tonna lőszert, 47 ezer darab légvédelmi és páncéltörő rakétát kell megsemmisíteni, mivel lejárt a szavatossági idejük, és nem lehet őket eladni. A megsemmisítés körülbelül 6 milliárd forintba fog kerülni – magyarázta Gömbös.
A veszélyes hulladéknak számító eszközök jó részét is el akarják adni. Ezekre most írják ki a közbeszerzési pályázatokat.
Az elmúlt 17 évben a Magyar Honvédség létszáma 150 ezerről 30 ezer főre csökkent. A megszűnt hadsereg teljes felszerelése, közte a mozgósítási készletek is raktárakba kerültek. Ezeket kell most eladni, amit a honvédség most saját hatáskörben szervezhet meg. Az idén a tizenháromból nyolc nagy raktárbázist szeretne kiüríteni a Honvédelmi Minisztérium: a pápai, szentkirályszabadjai, marcali, bugyi, felcsúti, devecseri, recski és az egyik budafoki raktárkomplexumot. Amit sem eladni, sem elajándékozni nem tudnak, megsemmisítik, csak a raktárak őrzése ugyanis 270 millió forintba kerül évente.
(origo.hu)

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó