A luxemburgi elnökség reményei szerint teljesülhet az a terv, hogy még az év első felében megállapodás szülessen a többek között az EP-képviselők fizetésének egységesítését szentesítő jogszabályról – írja a Világgazdaság.
A körvonalazódó konszenzus alapján a havi alapilletmény összege hétezer euró, vagyis a német parlamenti képviselők fizetésével megegyező összeg lehet, amely után az unió felé fizetnének adót a képviselők.
A lap információi szerint a megegyezést jelenleg két fő kérdés hátráltatja. Az egyik arra vonatkozik, hogy az egyes tagországok hány évig fizethessék még saját költségvetésükből a képviselők illetményét. A tagországok akkor dönthetnének így – a legvalószínűbb verzió szerint még két perióduson keresztül, vagyis legkésőbb 2019-ig –, ha a nemzeti parlament képviselőihez mérten túl magasnak ítélik az EU által felajánlott összeget. Ez indokolt lehet, hiszen az új tagállamok képviselőinek többsége csupán ezer euró körüli összeget kap, az olaszok ezzel szemben 12 ezret.
A másik problémás pont a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulások kérdése. Az érintett képviselők azt szeretnék, hogy a bruttó hétezer eurós illetményre jutó járulékokat az EP fizesse. Egyelőre az sem biztos, mikor lépne életbe a reform: a legvalószínűbb az, hogy a következő EP-választás után, 2009-től.
Ennél is nagyobb gondot jelent a tagországok számára az, hogy miközben júniusra szeretnének megegyezésre jutni, a holnapután rendezendő nagy-britanniai, illetve a május 22-i észak-rajna-vesztfáliai választások előtt nem akarják nyilvánosságra hozni javaslataikat.
Indokaik érthetők: a briteknél az euroszkeptikus pártok szívesen kampányolnak az EP-t egy húsosfazékként bemutató hasonlattal. A tavaly már a finisben járó megállapodást pedig az torpedózta meg, hogy a Bild német bulvárlap „leleplezte”: az EP-képviselők a bőkezű és ellenőrzés nélkül juttatott költségtérítés mellett havi 8600 eurót is felvennének az uniótól.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben