Szinte minden ötödik liter bor hamisított Magyarországon – állítják a szakma ismerői, gyors intézkedéseket sürgetve. Az is súlyos gondokat okoz, hogy a forgalmazás nagy hányada számla nélkül történik. Mindezek egyes számítások szerint négymilliárddal csapolják meg a költségvetési bevételeket. Eddig már számos, korábban jónak hitt szabályozás elvégzett a különböző érdekcsatározásokban, így nem ért meg hosszú időt a standolás intézménye és a borzárjegy sem.
Most úgy tűnik, végre sikerül azonos nevezőre jutniuk a szakma képviselőinek: a napokban befejeződtek az egyeztetések, és várhatóan hamarosan intézkedéssorozat elindításáról döntenek. A Miniszterelnöki Hivatal koordinálásával zajló tanácskozássorozaton abban egyetértettek a résztvevők – az érintett tárcák, a szakmai, termelői szervezetek képviselői –, hogy gyakoribbá és hatékonyabbá kell tenni a ellenőrzéseket, olyan eszközök bevezetésére van szükség, amelyek révén nyomon követhető az egész termékpálya.
A tervezett intézkedések között erősítenék az ellenőrzői apparátusokat és összehangolnák az erre hivatott szervezetek, hatóságok munkáját, ahol szükésges, létszámot növelnének, rendszeressé tennék az ellenőrzéseket. A tervek között az is szerpeel, hogy szigorítják a kiszabható büntetéseket, s szélesebb körre terjesztik ki a szankcionálási lehetőségeket. Bevezetnék a minőségtanúsító jegyet, amely sokak szerint jól szolgálná a szakmai érdekeket, hiszen információkat tartalmazna a bor eredetéről, a termelés mennyiségi és minőségi jellemzőiről, a forgalombahozatali engedélyek meglétéről. Ám mint Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese elmondta: abban az esetben, ha ezt csak pluszbefizetésekből lehetne megoldani, nem támogatják a javaslatot, mert a borászok már nem tudnak újabb terheket vállalni. Csak úgy rakják bevezethetőnek a palackonként 3-5 forintba kerülő jegyet, ha a felmerülő – összességében több száz millióra rúgó – költségeket az eddig jövedéki adóként fizetett literenkénti nyolc forintból fedeznék. Azaz, névleg megszűnne a jövedéki adó, ám a befizetések megmaradnának, s a képződő összeg kifejezetten ágazati célokra egy elkülönített alapba kerülne. Véleményük szerint ugyancsak ebből a forrásból kellene a „romokban álló” bormarketingre áldozni, annál is inkább, mivel az utóbbi időben egyharmadával, 500 ezer hektoliterrel csökkent a magyarországi borexport.
Intézkedéssorozat
(a borhamisítás ellen)
- minőségtanúsító jegy
- jövedéki adó helyett külön alap
- erősítik az ellenőrző hatóságokat
- gyakoribb ellenőrzések
- szigorúbb szankcionálás
Forrás: Világgazdaság

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben