Parlamenti vita érettségi botrányról, iratmegsemmisítésről

Nem a miniszter feladata, hogy személyesen kinyomtassa, szállítsa és őrizze a tételeket, de felelős annak biztonságos lebonyolításáért –fogalmazott napirend előtti felszólalásában Pokorni Zoltán. Tatai-Tóth András (MSZP) szerint az oktatási miniszter feladata a további tragédiák elhárítása. Gyurcsány Ferenc nem válaszolt Demeter Ervinnek, amikor a volt titokminiszter a brókerbotrány 595 lehallgatási jegyzőkönyvének megsemmisítésével kapcsolatban az eljárás korrektségét firtatta.

MNO
2005. 05. 17. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érettségi vizsgák körül kialakult botrány kapcsán Pokorni Zoltán keddi napirend előtti felszólalásában kijelentette: nem a miniszter feladata, hogy személyesen kinyomtassa, szállítsa és őrizze a tételeket, de felelős azért, hogy a legnagyobb biztonságra törekedjék az érettségi vizsga megszervezése során.

A Fidesz az érettségi körül kialakult botrány óta nem foglalkozott és továbbiakban sem kíván foglalkozni sem a miniszter, sem a kormány alkalmasságával – mondta Pokorni Zoltán, aki hozzátette: a kétszintű érettségi bevezetéséről 1996-ban döntött az akkori kormány. A cél a diákok vizsgaterhelésének csökkentése, az érettségi rangjának visszaállítása volt.

– Tény, hogy nem a miniszter feladata, hogy személyesen kinyomtassa, szállítsa és őrizze a tételeket, de felelős azért, hogy a legnagyobb biztonságra törekedjék az érettségi vizsga megszervezése során – hangoztatta Pokorni Zoltán. Mint mondta, a miniszter feladata az is, hogy ha mégis probléma adódik, akkor a vészhelyzetben a lehető legkisebbre korlátozza a kár mértékét. Örülünk annak, hogy a miniszter úr első, elkapkodott nyilatkozatait átgondolva már nem tekinti politikai motivációjú bűncselekménynek az érettségi tételek kiszivárogtatását – tette hozzá.

Pokorni Zoltán emlékeztetett, az elmúlt hónapok során több alkalommal felhívták a kormány figyelmét arra, hogy baj lehet. Mindezeket a figyelmeztetéseket a tárca lesöpörte az asztalról. Hónapok óta szakmai vita tárgya az érettségi eredmények felvételi pontokká való átalakításának módszere; a szülők Alkotmánybírósághoz is fordultak ez ügyben. Az oktatási jogok biztosa is aggályosnak mondta a kialakult jogi szabályozást. Háromszor kértük a parlamentet, hogy tekintse át a kérdést, de hiába tettük – mondta a képviselő.

Tény, hogy a rendszer bonyolultsága és a nem megfelelő tájékoztatás miatt közel ezer diák töltötte ki hibásan a felvételi lapokat. Tény, hogy az érettségi költségvetéséből több száz millió forint hiányzik ma is. Tény, hogy a pénzhiány miatt az érettségi tételeket nem csomagolták be biztonságosan. Tény, hogy az érettségi logisztikai rendszerét nem próbálták ki előre. Tény az is, hogy a tételek kiszivárogtak. Mindenek ellenére a miniszter úgy döntött, hogy a vizsgákat megíratja. Ez rossz döntés volt, mert feleslegesen dolgoztattak 116 ezer gyereket. Ezek után a kormánynak már csak a kármentés feladata jutott – mondta Pokorni Zoltán.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke napirend előtti felszólalásában úgy fogalmazott: helyes ha a képviselők különböző ügyekben vitát folytatnak egymással, de kell, hogy legyenek olyan ügyek, amelyekben közösen együtt nem engedünk. „Ilyen egyrészt a rasszizmus, egészen egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy ez az országban teret nyerjen„ – fogalmazott a cigány fiatalembert ért attrocitást illetően. Az SZDSZ frakcióvezetője elmondta: nem mondta senki, hogy az ellenzék felel az érettségi körül kialakult botrányért.

Csáky András, az MDF frakcióvezető-helyettese szerint tarthatatlan, hogy a XXI. században Magyarországon fényes nappal, tömeg közepén egy honfitársunkat életveszélyesen megszúrják; tarthatatlan az is, hogy több tucat iskolában a korábban vállalt kötelezettségüket megszegve felbontják az érettségi tételeket. Véleménye szerint a felelősség elsősorban a politikai és gazdasági elité, és ezen belül a kormányé.

Tatai-Tóth András (MSZP) hozzászólásában arról beszélt, hogy a 120 ezer fiatal érettségije elleni támadás nemcsak bűncselekmény, hanem „embertelenség, eléggé el nem ítélhető gonoszság, szándékos és megtervezett károkozás, terrorcselekmény”. Megjegyezte, hogy az oktatási miniszter feladata a további tragédiák elhárítása.

Korrekt iratmegsemmisítés?

Amennyiben Tóth András titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár a helyén marad, az azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc azonosul a botrányos eljárással, és a felelősséget az államtitkártól átvállalja – hangsúlyozta a kormányfőt interpelláló Demeter Ervin kedden.

Demeter Ervin azzal kapcsolatban tett fel azonnali kérdést, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ülésén kiderült, megsemmisítették azt az 595 lehallgatási jegyzőkönyvet, amelyek Kulcsár Attila és a gyanúba keveredett személyek telefonlehallgatási jegyzőkönyveit tartalmazta.

Emlékeztetett rá, a titkos nyomozásra 2003 nyarán kezdődött meg, amikor az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter azt kérte a rendőrségtől és a titkosszolgálatoktól, hogy derítsék fel és találják meg a PSZÁF-elnök támadóit. Demeter Ervin szerint azonban ezt a munkát csak elkezdték, de nem fejezték be. Ezzel összefüggésben jelezte, hogy két ügyben még a nyomozás sem zárult le, míg egy ügy pedig bírósági szakaszban van.

Demeter megfogalmazása szerint Tóth András titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár „dicstelen szerepe” nem előzmény nélküli az ügyben, „mert amikor műveleti feldolgozás alatt tartották a gyanúsítottat, ő személyes találkozót bonyolított le vele, kivéve ezzel az ügyet a hivatalos eljárási rendből”. Demeter azt is elmondta, hogy Tóth nem akadályozta meg, hogy Kulcsár Attila elszökjön Magyarországról, holott az általa irányított titkosszolgálatok erről időben jelentettek neki. Tóth azt is megtiltotta, hogy a parlamenti vizsgálóbizottság megismerje ezeket a jegyzőkönyveket – tette hozzá.

Demeter Ervin azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy tudott-e az iratok megsemmisítéséről, helyesnek tartja-e, hogy a lehallgatási jegyzőkönyveket megsemmisítették, illetve, hogy helyén maradhat-e a nemzetbiztonsági államtitkár.

Gyurcsány Ferenc a képviselő által feltett kérdésekre a következő válaszokat adta: „Első válaszom nem, a második, hogy jogszerűnek gondolom, a harmadik kérdésre adott válaszom, hogy nem kívánom kezdeményezni felmentését az államtitkár úrnak.”

Demeter Ervin viszontválaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a kormány azzal védekezik, törvényes előírások alapján cselekedett, ilyen törvényi előírás azonban nincsen.
„Itt arról van szó, nem másról, hogy önök úgy értelmezték a jogszabályokat, hogy az lehetőséget adjon az iratok megsemmisítésére. Ez nem volt korrekt eljárás” – hangsúlyozta.

Demeter Ervin szerint amennyiben Tóth András a helyén marad, az azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc azonosul ezzel az eljárással, és a felelősséget az államtitkártól átvállalja.

Gurcsány Ferenc nem kívánt élni az egyperces viszontválasz lehetőségével.

(MTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.