Az Egészsgégügyi Minisztérium egy frissen beterjesztett törvényjavaslata ősztől megszüntetné az egészségbiztosító által nem támogatott, mintegy tízezer gyógyszer egységes patikai árát, melyek áráról a gyógyszertárak maguk dönthetnének. A „kedvezmény”, amit a patikusok továbbadhatnának a betegeknek, 300 nagy gyógyszertárat érint: csak ezek lesznek ugyanis képesek árengedményt adni. A kisebb településeken levő gyógyszertáraknak nincs árkedvezményük, ezáltal azok akár növelhetik is az egyes medicinák árát – írja a Népszabadság.
A gyógyszerpiaci rendtartásról szóló törvényjavaslat értelmében a betegek patikánként más összeget fizetnének például a vitaminokért, a köptetőkért, a hormonkészítményekért vagy a fogamzásgátlókért. A jogszabályalkotók ezzel azt szeretnék elérni, hogy a gyártók által gyakran nyújtott kedvezmények a versenyhelyzetben eljussanak a beteghez. A szakma ugyanakkor tiltakozik.
Ebben a helyzetben a vevők azt sem fogják tudni, hogy olcsóbban vagy drágábban kapják-e a készítményt, ugyanis a törvényjavaslat megszüntetné a Az intézkedés kiszámíthatatlanná tenné a betegek számára az árakat. A kedvezmény, amit a patikusok továbbadhatnának a betegeknek, 300 nagy gyógyszertárat érint. A kisebbeknek nincs árkedvezményük – nyilatkozta a Népszabadságnak Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Hozzátette: ezt nem tudják elfogadni.
Félő, hogy az intézkedés tönkreteszi a kisebb patikákat, melyeknek egy nagykereskedő 100 millió forintos havi megrendelés fölött ad 2,5 százalékos árengedményt. Ezt az árcsökkentést a beteg meg sem érzi – írja a lap.
Tavaly 65 milliárd forintért vásároltak a betegek nem támogatott patikaszereket, s ebből az összegből 11,5 milliárd forint került kiskereskedelmi árrésként a gyógyszertári vállalkozások kasszájába – mondja Skultéty László, a GKI-Egészségügy-kutató Intézet vezetője. Hozzátette: az árliberalizálás mintegy másfél milliárd forint újraelosztását jelentheti a kereskedelem és a betegek között.

Fiatal fiú kirablását tervezte egy rendőr és a társa