Sanyarú sorsú magyar nők?

Magyarországon a nők egészségi helyzete rosszabb a férfiakénál, az oktatás területén pedig kevés lehetőséget teremtenek számukra – derül ki abból a nemzetközi vizsgálatból, amely 58 országban öt kritérium alapján mérte fel, miként bánnak a nőkkel egyes társadalmak. A kritériumok alapján felállított rangsorban hazánk a 24-ik helyen szerepel.

MNO
2005. 05. 17. 7:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz évvel ezelőtt, 1995-ben tartotta az ELVUS az első világkonferenciát, amely a nők helyzetével foglalkozott Pekingben. A genfi székhelyű, államoktól és szervezetektől független világgazdasági fórum most 30 OECD tagállam és 28 úgynevezett fejlődő országban öt kritérium alapján vizsgálta, hogy a társadalmak, miként „hasznosítják„ a nőket.

Az első kritérium a gazdasági részvétel, amely azt mutatja, hogy a nők milyen arányban dolgoznak és bérük mennyire egyenlő a férfiakéval. A második mutató a gazdasági lehetőségeket vizsgálja, hogy milyen minőségben vesznek részt a gazdasági életben a vezető pozíciókban, vagy alapítanak önálló vállalatokat. A harmadik szempont a politikai hatalomban, a döntéshozatalban való részvétel, a negyedik az oktatási lehetőségeket, az utolsó az egészség és jólét kritériumait foglalja magában.

Az ELVUS alaposan lepontozta Magyarországot, mivel a nők egészségi helyzete rosszabb a férfiakénál. Az oktatási lehetőségek tekintetében sem fényes a helyzet, ennél a szempontnál ugyanis figyelembe veszik például, hogyan csökken a női tanárok aránya az általános iskolától az egyetemig.

A szempontok szerinti rangsorban hazánk a 24. helyen áll, lemaradva Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia mögött. Az élen a skandináv államok vannak, köztük is Svédország a listavezető. Az első, nem skandináv ország Új-Zéland a hatodik helyen. Őt követi Kanada, Anglia és Németország. Lettország és Litvánia a 10-11. helyen állnak megelőzve Hollandiát. Az USA a 17., Lengyelország a 19. helyen, ezt követi Szlovákia, Szlovénia, Magyarország, követ minket Csehország és Ausztria is. Svájc, Olaszország és Görögország szintén hátul kullognak. Az utolsó helyre Törökország és Egyiptom került.

(Forrás: Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.