Szélesebb körben vezetné be a PM az ekhót

Nem csak néhány speciális szakma számíthat arra, hogy átalányban fizetheti meg a közterheket. A Világgazdaság értesülései szerint a Pénzügyminisztérium szélesebb körben vezetné be az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulást.

MNO
2005. 05. 25. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem foglalkoztatási ágakban gondolkodik a pénzügyi tárca a színlelt szerződések rendezése kapcsán – tudta meg a Világgazdaság Kőszegi Márktól, a Pénzügyminisztérium sajtóosztályának helyettes vezetőjétől. Tehát nemcsak a már közismert szakmák, mint színész, sportoló, őrző-védő, újságíró jogviszonyait, valamint adó- és járulékfizetési kötelezettségeit egyszerűsítenék, hanem jóval tágabb vállalkozói kört érintene az ekho. Az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás részleteinek kidolgozása záros határidőn belül megtörténik, igyekszünk június 30-ig véglegesíteni – fogalmazott Kőszegi Márk. Az evásokkal nincs probléma a járulékfizetés szempontjából, de ez nem jelenti azt, hogy aki most evázik, az később nem ekhózhat – mondta. Arról egyelőre nincs hír, hogy a színlelt szerződéseket az adóhatóságtól védő moratórium vége után, az ekho bevezetéséig mi történik a leplezett jogviszonyokkal.

A színlelt szerződésekkel járó járulékfizetési kötelezettség alóli kibújás megszüntetéséhez több tárca, így a pénzügyi mellett a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium is keresi az általános gyógymódot.

Uniós jelentések szerint Magyarországon tavaly ősszel minden kilencedik, márciusban már minden hatodik dolgozót minimálbérrel jelentettek be – mondta Schranz Edit, a tárca szóvivője. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 3,871 millió foglalkoztatottból több mint 645 ezer a legkisebb keresetet kapja havonta kézhez. Az Osztrák Nemzeti Bank tavaly év végén közzétett, az unió munkaerő-piaci rugalmasságát vizsgáló tanulmánya szerint míg Lettországban a munkavállalók 15,5, Franciaországban 14,5, addig Magyarországon 11 százaléka keres hivatalosan minimálbért. Ám az elemzés elismeri: ez csak a papírforma. A tanulmány az átlagjövedelemhez képest, annak arányában vizsgálta a minimálbéresek mértékét, amely az unióban Franciaországban a legnagyobb, 58 százalék, majd Málta és Írország következik 50 százalékkal. A középmezőnytől kicsit lemarad Magyarország, 43 százalékkal. Bár közülük kerülnek ki a színlelt szerződéssel foglalkoztatottak, számukat a szaktárca mindössze ötvenezerre becsüli. Ezt az élelmiszer-ipari ágazati párbeszédbizottság munkaadói oldalának elnöke kevésnek tartja. Piros László szerint ennél jóval magasabb ez a szám. Véleménye szerint a sütőiparban fordul elő leginkább a leplezett munkaviszony. Az építőiparban nagyságrendileg százezerre tehető a fekete- és szürkefoglalkoztatottak száma. Ez minden harmadik ágazati dolgozót érint – mondta Pallagi Gyula, az építőipari ágazati párbeszédbizottság titkára. A mezőgazdaságon belül a munkavállalók 20-30 százaléka tartozik a szürke-, illetve feketefoglalkoztatottak közé – véli az ágazat párbeszédbizottságának titkára, Nagy Bernadett.

A Világgazdaság értesülései szerint az ekho-kedvezmény legfeljebb 90 ezer forintos fizetésig élne. A legfrissebb információik alapján a maximális összeg ennél magasabb is lehet – a minimálbér duplája, vagy akár háromszorosa is. Ha a meghatározott összegnél magasabb bért ad a munkaadó, akkor az e fölötti részre teljes adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli. Az ekhót várhatóan különleges jogállású munkaviszonyban dolgozók vehetik elsősorban igénybe. Az ekhós jövedelmek után 35 százalékos átalányközterhet kell majd fizetni.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.