Januártól átalakul a családtámogatás. Egy kalapba rakják azokat a forrásokat, amelyeket eddig a családi pótlékra, az adókedvezményre és a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra fordítottak. Az összevont pénzből jelentősen megemelik a mindenkinek járó családi pótlékot, cserébe viszont megszüntetik a rendszeres gyermekvédelmi támogatást és a 13. havi családi pótlékot. Az adókedvezmény is csak a három- vagy többgyermekeseknél marad meg, ráadásul jelentősen csökken az összege, s csak adott jövedelemszintig jár majd.
Sokakat meglephetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői bejelentése. Kormányfővé való kinevezése óta ugyanis a következőket mondta a családtámogatási rendszer átalakításával kapcsolatban. „A 2002–2003-as jóléti konszolidációnak fontos eleme volt az igazságosabb, a rászorultsági elvet jobban igénybe vevő, inkább szolidaritási elemeket tartalmazó rendszer kialakítása. Ez a folyamat felmenő rendszerben tart mind a mai napig.” „A tanulság az, hogy még messzebb kell menni annak érdekében, hogy azok kapjanak, akiknek arra leginkább szükségük van”.
Kóka János gazdasági miniszter is amellett tette le voksát, hogy az alacsony jövedelműeket jobban kell támogatni. Áprilisban még azt mondta: „Teljesen abszurdnak tartom, hogy nekem is jár a családi pótlék. Ez buta és igazságtalan dolog. Bőven elég lenne, ha csak a rászorulók kapnák.”
Elmarad a régóta ígért szociális fordulat
A legrosszabbul a viszonylag magas jövedelemmel rendelkező nagycsaládosok járnak az új támogatási rendszerrel
Az alábbiakban nézzük meg, mire számíthatnak a különböző családtípusok.
Egygyermekes, kétszülős család, amelynek egyáltalán nincs vagy csak minimális jövedelme van: ez a család jelenleg havi 5100 forintos családi pótlékot (a 13. havi családi pótlék ezt az összeget további 425 forinttal növeli havonta) és 5434 forintos rendszeres gyermekvédelmi támogatást, összesen tehát 10 959 forintot kap. Adókedvezményt nem tud igénybe venni, mert nincs hozzá elegendő jövedelme. Ha azt feltételezzük, hogy a juttatások jövőre legalább az infláció mértékével emelkednének (ez esetben 4 százalékkal számoltunk), akkor jövőre 11 397 forintot kapnának, közel négyszázzal többet, mint amennyi az új rendszer szerint jár majd nekik. Egy ilyen család akkor jár jól az új családtámogatással, ha eddig nem jutott el hozzá a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, mert nem tudtak róla, vagy mert megalázónak tartották igényelni. Ők több mint 5000 forintot nyernek.
Egygyermekes, kétszülős család, amely átlagos adózó jövedelemmel rendelkezik: a családi pótlék és a havi 3000 forintos adókedvezmény összesen 8525 forint havi bevételt jelent ennek a családnak. Rendszeres gyermekvédelmi támogatás nem jár nekik, mert jövedelmük meghaladja a limitet. Jövőre – 4 százalékos emeléssel számolva – 8866 forintot kapnának, így ők jól járnak, hiszen az új rendszerben 11 000 forint jut nekik.
Egygyermekes, egyszülős család, amely átlagos jövedelemmel rendelkezik: ők a magasabb családi pótlékkal és az adókedvezménnyel együtt 9500 forintot kapnak jelenleg, míg jövőre 12 000-re számíthatnak.
Kétgyermekes, kétszülős család, amely átlagos adózó jövedelemmel rendelkezik: a 12 400 forintos családi pótlék (a 13. havi juttatás ezt további 1033 forinttal emeli) és a kétszer 4000 forintos adókedvezmény összesen 21 433 forintot jelentett ennek a családnak. Ők 24 000 forintot kapnak jövőre, többet, mint amennyire inflációkövető emeléssel számíthattak. Ennél nagyobb a nyeresége annak a családnak, amelyiknek ugyan van jövedelme, de nem elegendő ahhoz, hogy a gyermekek után járó adókedvezményt teljesen ki tudja használni.
Kétgyermekes, kétszülős család, amelynek egyáltalán nincs vagy csak minimális jövedelme van: ők 12 400 forint családi pótlékot (a 13. havi juttatás ezt 1033 forinttal növeli havonta) és 10 868 forint rendszeres gyermekvédelmi támogatást, összesen tehát 24 301 forintot kapnak. Ha az ellátások négy százalékkal emelkednének jövőre, akkor 25 273 forint lenne a bevételük. Az új rendszer szerint viszont csak 24 000 forintot kapnak majd.
Kétgyermekes, egyszülős család, amelynek egyáltalán nincs vagy csak minimális jövedelme van: az előbb említett családmodellhez képest ők ezer forinttal magasabb összegű családi pótlékot kapnak. De mivel az új rendszerben is ennyivel kapnának többet azoknál, akik ketten nevelik gyermekeiket, így ugyanannyit veszítenek majd, mint az előbb említett család.
Háromgyermekes, kétszülős család, ahol egyáltalán nincs vagy csak minimális jövedelem van: a 23 400 forintos családi pótlék (a 13. havi juttatás 1951 forinttal emeli ezt az összeget havonta) és a 16 302 forintos rendszeres gyermekvédelmi támogatás összesen 41 652 forint bevételt hoz ennek a családnak. Adókedvezményt nem tudnak igénybe venni. Ha juttatásaik csak a várható infláció mértékével emelkednekk jövőre, akkor is több mint
43 000 forintot kapnának. Az új feltételek mellett viszont csak 42 000re számíthatnak.
Háromgyermekes, kétszülős család, amely viszonylag magas adózó jövedelemmel rendelkezik: a gyermekenként 10 000 forintos adókedvezménnyel és a családi pótlékkal számolva ez a család havonta 55 350 forintot kap. Ha az új rendszerben igénybe vehetik a csökkentett adókedvezményt (ehhez jövedelmük nem haladhat meg egy bizonyos szintet), akkor 54 000 forintot kapnak majd, tehát a jelenleginél is kevesebbet. Ha viszont túl magas a jövedelmük, akkor a veszteség havonta több mint 13 000 forint.

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára