Több mint tízezer ember kapott kézhez felmondólevelet az idei év első negyedében. A foglalkoztatási hivatal adatai alapján a legtöbb létszámcsökkentési bejelentést a Zala megyei, a fővárosi és a Vas megyei vállalatok tették. Az elbocsátottak több mint fele a feldolgozóiparban vált állástalanná. Közel 1800 embert menesztettek a közigazgatás, oktatás, egészségügy és szociális ellátás területéről. Ezer fölötti a szállítás, posta, távközlés elbocsátottjainak száma is. A szolgáltatásban dolgozók közül közel négyezren váltak munkanélkülivé – írja a Világgazdaság.
A vállalatok csaknem egyötöde fiatalításra törekszik, míg a 45 éven felüliek arányának tudatos növelését jelzők aránya egy százalék alatt marad – derül ki a GKI felméréséből.
A GKI elemzése szerint az elmúlt öt év elbocsátási hullámai során az 55 év felettieket nagyrészt megkímélték„ a hazai vállalatok, míg a 45 és 55 év közöttiek az elbocsátási rangsorban megelőzték a 15 és 29 év közötti munkavállalókat.
A kormány ígéretet tett arra, hogy a versenyszférára is kiterjesztik a közszférában januárban bevezetett prémium évek programot, ezzel a versenyszféra „vérfrissítését” kívánják elősegíteni. Ha az idősebb munkavállalók elbocsátására készülő cég vállalja, hogy részmunkaidőben tovább foglalkoztatja a maximum három évvel nyugdíj előtt állót, akkor a bér 40 százalékának járulékát állami forrásból finanszírozzák. Schranz Edit, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium szóvivője elismerte, a részletek még kidolgozás alatt állnak, az azonban már biztos, hogy csak azon cégek csökkenthetik ily módon létszámukat, amelyek egyébként bővítik a foglalkoztatást. A Világgazdaság értesülései szerint, ha az érintettek legalább tíz százaléka él a lehetőséggel, már akkor egymilliárd forint forrást igényel a nyugdíjbiztosítási járulékuk finanszírozása.
A márciusi létszámcsökkentések adatai a tavalyi év hasonló időszakához képest több mint tíz százalék emelkedést mutatnak. A márciusban elküldött 3427 dolgozóból 2730-at rendes elbocsátással küldtek el, 654-en közös megegyezéssel váltak meg egymástól, 43 munkavállalónak pedig a határozatlan idejű szerződését mondták fel. A legtöbben a 100-299 főt foglalkoztató cégektől búcsúztak, de több mint ezer dolgozót küldtek el a 99 fő alatti és a 300 fő feletti foglalkoztatók is.
( Világgazdaság )

Orbán Viktor: Nemzeti mezben a legszebb nyerni! – videó