Vitázott a 25 bázispontos kamatcsökkentésről a monetáris tanács

A monetáris tanács negyed százalékponttal 7,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot és a kamatdöntésen túl áttekintette az inflációs jelentést. A tanács értékelése szerint továbbra is meghatározók az alapvetően kedvező inflációs folyamatok a magyar gazdaságban. – Vita alakult ki a 25 bázispontos kamatcsökkentést illetően a monetáris tanácsban – közölte ma Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kamatdöntést követően.

MNO
2005. 05. 23. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A monetáris tanács 25 bázisponttal 7,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot ma. A tanács a kedvezőbb inflációs kilátásokat és az alappályát övező közvetett kockázatok növekedését is figyelembe véve döntött a kamatcsökkentésről.

Az infláció tartós csökkenését több makrogazdasági folyamat is támogatja: a munkapiacon az egyre markánsabbá váló béralkalmazkodás az alacsony inflációhoz, illetve a maginfláció minden elemére jellemző visszafogott emelkedési ütem. A tartós hatásokon túlmenően a dezinflációt az is erősíti, hogy az EU-csatlakozást követően megélénkült a verseny egyes külkereskedelmi forgalomba kerülő termékek piacán.

A tanács szerint a dezinfláció folytatódása és az alacsony inflációs környezet megszilárdulása várható az elkövetkező másfél évben. A nemzetgazdaság szintjén a kapacitásokkal összhangban álló keresletbővülés alapján 2005-2006-ban nem várható inflációs nyomás. A belföldi felhasználás növekedési üteme – a jövő évre várt enyhe gyorsulás ellenére is – mindkét évben elmarad a GDP bővülésétől, szemben a korábbi évek rendkívül élénk belső keresletével. A tartós dezinflációs pályát támogatja a munkaerő-piaci feszesség oldódása, a munkaerő-tartalékok emelkedése is, ami hozzájárulhat a bérinfláció további mérséklődéséhez. A tanács úgy ítéli meg, hogy az inflációs kilátások szempontjából kedvező folyamatok fennmaradása esetén teljesíthetők a 2005. végére 4 százalékon, 2006. végére 3,5 százalékon kitűzött inflációs célok.

Kamatdöntésének meghozatalakor a monetáris tanács több olyan, elsősorban közvetett kockázati tényezőt is mérlegelt, melyek a monetáris politika számára releváns időtávon módosíthatják az alacsony inflációs környezet megszilárdulását. Egyrészt még nem látható teljes bizonyossággal, hogy az – árazási és bérezési döntések szempontjából fontos – inflációs várakozások általánosan és tartósan alkalmazkodtak-e az alacsony inflációs környezethez. A tartósan alacsony inflációs gazdasági környezet szempontjából elengedhetetlen, hogy a bérek alakulása tartósan összhangban álljon az infláció várt mérséklődésével. Másrészt, a magyar gazdaság egyensúlytalansága és a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság esetleges csökkenése miatt jelentkező közvetett inflációs kockázatok továbbra is jelentősek. Ebből a szempontból kedvezőtlen fejlemény, hogy bár továbbra is alacsonyak a feltörekvő országok számára releváns kockázati mutatók, az elmúlt hónapokban fordulat következett be a globális tőkepiacokon a kockázati megítélésben: érezhetően megnövekedett a bizonytalanság.

A bizonytalanabbá váló nemzetközi környezetben a befektetők nagyobb jelentőséget tulajdoníthatnak a kedvezőtlen hazai egyensúlyi mutatóknak. Ezzel szemben az olajárak mérséklődése és a külső kereslet vártnál nagyobb gyengülése az erősebb dezinfláció irányába hathat. A külső finanszírozási igény 2005-ben várhatóan csökkenni fog a háztartások nettó megtakarításának növekedése miatt. A jövő évre a finanszírozási igény akkor mérséklődhet tovább, ha megvalósul a konvergenciaprogramban ígért államháztartási hiánycsökkentés. A kockázati megítélés szempontjából kiemelt szerepe van az euró bevezetéséhez szükséges fiskális alkalmazkodás hitelességének.

Vita alakult ki a 25 bázispontos kamatcsökkentést illetően a monetáris tanácsban – közölte ma Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kamatdöntést követően. Szavaiból kiderült, hogy nem minden tag akart kamatot csökkenteni, de végül egyértelmű többséget kapott a 25 bázispontos vágás. Járai kitért arra is, hogy a jegybank alapvető eszköze az infláció alakítására továbbra is az árfolyam, azonban emelkedik a várakozások szerepe a hitelesség növekedésének hatására. Míg pár éve az árfolyam szerepe még kilencven százalék volt, s a hitelességé tíz, addig Járai véleménye szerint most nyolcvan-húsz, vagy hetven-harminc százalék lehet az árányuk.

A jegybankelnök közölte azt is, hogy nem tud olyan konkrét információról, miszerint bármelyik nagy hitelminősítő intézet le kívánná minősíteni a magyar adósság besorolását. Mint mondta, vannak kockázatok, de ez nem jelenti automatikusan, hogy a minősítést rontani kellene. Emlékeztetett arra is, hogy veszélyt jelentene az euróbevezetés 2010-en túli kitolása, mivel az negatív üzenetet jelentene a külföldi befektetőknek. A cél még megvalósíthatónak érzi a jegybankelnök, arra azonban felhívta a figyelmet, hogy ehhez kemény munka kell – derült ki a portfolio. hu tudósításából.

(Forrás: tozsdeforum.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.