Váratlan ítéletet hozott az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága tegnap: a döntés szerint a fájlcserélő hálózatok (p2p) üzemeltetői felelőssé tehetők a felhasználóik által elkövetett jogsértésekért. A pert az Amerikai Lemezkiadó Szövetség (RIAA) és az Amerikai Filmipari Szövetség (MPAA) kezdeményezte a Grokstert és a Morpheust készítő Streamcast Networks ellen kártérítést követelve.
A 2001-ben indult pereskedés során a fájlcserélők mellett foglalt állást több körzeti és fellebbviteli bíróság is, amihez a precedenst az 1984-es Betamax-ügy szolgáltatta, melyben a legfelsőbb bíróság úgy határozott, hogy a Sony nem sérti a médiavállalatok szerzői jogait a technológiával, mert az számos nem jogsértő célra használható. Ez az ítélet a tegnapi döntésig jelentett garanciát arra, hogy minden olyan technológia, amely „alapvetően legális célokra használható”, törvényesnek minősült.
A legfelsőbb bíróság a fájlcserélő hálózatok esetében finomított ezen az alaptételen, ugyanis a testület szerint a Betamax-ügyben született döntés nem egyenértékű az olyan vállalatok védelmével, amelyek ügyfeleiket szerzői jogsértések elkövetésére ösztönzik. Az ítélet értelmében a p2p cégek ebbe a kategóriába sorolandók. Ám hogy ez valóban így van-e, arról majd a Los Angeles-i körzeti bíróság dönt, mivel az ügyet alsóbb szintre utalták vissza.
A médiavállalatok örömüket fejezték ki az ítéletet követően, ám többen attól tartanak, hogy ez gátolhatja az innovációt, és hatása túllépheti Hollywood és a fájlcserélő hálózatok viszályát, mivel az összes olyan technológia felülvizsgálatára sor kerülhet, amely jogsértő másolatok készítésére is alkalmas.
A győztesek még nem döntötték el, hogy további pereket kezdeményeznek a fájlcserélő hálózatok ellen azok ellehetetlenítése miatt, vagy szerepet vállalnak azok legalizálásában. Az ítéletet követően a p2p rendszerek azonban bizonyosan nem tűnnek el rögtön, hiszen olyan decentralizált hálózatokról van szó, amelyek működőképesek egy központi szolgáltató nélkül is. A Streamcast még abban is reménykedik, hogy a körzeti bíróságon megfordítható az ítélet, ám ennek csekély az esélye.
Az utóbbi hetekben Magyarországon is megszaporodtak a kalózmásolatok elleni akciók, és már-már rendszeresnek számítanak a DVD-másolók letartóztatásai. Ennek ellenére semmi nem utal arra, hogy a hatósági akciók tartósan jelentősebb hatást gyakorolnának a hazai fájlcserélésre vagy a kalózmásolatok terjesztésére, ám a kedvezőtlen amerikai ítélet az európai országokban, köztük Magyarországon is éreztetheti hatását.
(Forrás: MNO, IT news)

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő