A több ezer „fős„ agyakatona-hadsereg a légszennyezés miatt a szétesés jeleit mutatja. Eddig a katonák csak szürkévé váltak a levegő hatására, ám az orrok és hajak lassan eltűnni látszanak, a karok pedig leesnek – írja közszolgálati híradó a Dél-Kínai Reggeli Újság nyomán.
Cang Csün-Csi kutató szerint ha semmit nem tesznek, akkor 100 éven belül a harcosok olyan szinten mállhatnak szét, hogy az üreg már nem értékes leleteknek otthont adó helyszínnek, hanem csak egyszerű szénbányának néz majd ki.
Az agyagkatonák – melyeket 1974-ben fedeztek fel Hszien városától északnyugatra – megmentésének első lépéseit kínai és amerikai kutatók tették meg, akik egy két éves projektet indítottak annak érdekében, hogy megvizsgálják: milyen hatással vannak a légszennyező anyagok a szobrokra.
Csao, a Kínai Tudományos Akadémia kutatója meg akarja menti a szobrokat. A szeptemberben induló program keretében a kutatók levegőmintákat küldenek majd hongkongi, nevadai és hsziani laboratóriumokba, hogy azonosítsák a lehetséges veszélyeket. Csao szerint az „öregedés” ezen folyamatát késleltetni lehet és kell is, hiszen azt senki nem tudja pontosan, hány évig állnak még a szobrok.
A Csin-dinasztia – Kr.e. 221-Kr.e.206 – harcosai jelentős mértékben megőrizték eredeti színeiket, ám mióta kiásták őket és így kapcsolatba kerültek a levegővel, fakulni kezdtek. A kutatók becslései szerint a három földalatti üreg 8000 életnagyságú agyagkatona és ló otthonául szolgál. Ezek közül eddig 2000-et hoztak felszínre, melyek közül 1172 került kiállításra. (News in Science/Independent, hirado.hu)

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros