Nincs, és nem is volt napirenden az iparűzési adó megszüntetése – közölte a kormányfő a Magyar Rádiónak adott mai interjúban. Hozzátette: az önkormányzatoknál országosan minden hatodik forint az iparűzési adóból van. Valaki gondolja el, ha ez megszűnne, miből élnének az önkormányzatok, mi történne az önkormányzatok által finanszírozott iskolákkal, rendelőkkel, bölcsődékkel? Nem jó az, ha az egyik oldalon adócsökkentésről beszélünk, és a következő mondatban máris arra kérjük a kormányt, hogy növelje a különböző támogatásokat.
A kormány száz lépés programjának következő lépései közé tartozó adóügyekről nem közölt részleteket, de a 25 százalékos általános forgalmi adóról szólva jelezte: „mi leszünk az elsők, akik komolyan gondolkodunk azon, hogy ezt lehet-e valamilyen módon csökkenteni”.
A köztársaságielnök-választási fiaskó után minél gyorsabban le kell zárni az ezzel kapcsolatos konzultációt, és azzal kell foglalkoznunk, ami a dolgunk, hátha lesz ebből egy igazságosabb és jobb ország. Talán az egyetlen párt a Magyar Szocialista Párt, ahol nagyon szétválasztottak a funkciók. Többünk véleménye volt, hogy rendezzük ezt jobban össze. Újságírói felvetésre, miszerint ez korábban sem ment, ezért szétválasztották a pártelnöki és a miniszterelnöki funkciót, Gyurcsány közölte: minden politikust az hajt, hogy a saját hite, meggyőződése szerint egy jobb, igazságosabb országot csináljon. Ha e feladat mellé most az is társul, hogy a párt működéséért több és közvetlenebb felelősségem lesz, ez nem olyan nagy baj.
Az elmúlt hetek koalíciós vitáival kapcsolatban elmondta: ennek a koalíciónak nagyon világos programja van. Tudjuk, hogy tele vagyunk nehézségekkel, de ebben az országban azt lehet látni, hogy a vezetők értik a gondokat és jól oldják meg. Ez a program lényegesen fontosabb, minthogy egy koalícióban vita van. Magyarországon a baloldali és liberális kormányok, ha vitákkal is, de mindig képesek voltak arra, hogy fenntartsák a koalíciót alkotó pártok önállóságát, kultúráját.
Arra az újságírói kérdésre, hogy lesz-e újabb per, vagy túlteszik magukat Áder János frakcióvezető kijelentésén, miszerint tolvaj bandának nevezte a kormánypártokat, a miniszterelnök elmondta: nem gondolom, hogy Magyarországon a többség olyan országban kíván élni, ahol a politikusok ilyen hangulatot hoznak létre. A jobboldal mindig megteszi nekünk azt a szívességet, hogy az ország egy részének sértegetésével a középen állók egy részét arra készteti, hogy inkább menjenek el oda, ahol nyugodtabb és csendesebb a politika, azok pedig mi vagyunk – mondta.
Nem szabad azt állítani, hogy az ország gazdasága rossz irányba megy, csak azért mert valakinek vitája van a kormánnyal. Növekszik az ország, újra növekszenek a jövedelmek, történelmi mélyponton van az infláció, nem emelkednek az árak. Szlovákiában például 17 százalékos munkanélküliség van, miközben az átlagos bérek 20 százalékkal alacsonyabbak, mint nálunk.
Tegnapi parlamenti beszédével kapcsolatban elmondta: két dologról beszélt, az egyik a családtámogatás átalakítása. Közölte: rosszul gondolta az ellenzék, hogy a megváltoztatott családi pótlék rendszerével a legalacsonyabb jövedelműek járnak rosszul. Ugyanakkor azt nem tartom bűnnek, ha az ember odafigyel az ellenzékére. Igen, kell adni az ingyenes tankönyv mellé, az étkezés támogatása mellé az iskolakezdés környékén további egyszeri támogatást, ez ötezer forint lesz. Hétfőn este bizonyos médiumok pontatlanul idéztek, úgyhogy elmondom: ez nem 2005-re vonatkozik, majd csak 2006 nyarán kerül bevezetésre – írja a Magyar Rádió.
Ma délelőtt az Országházban – több mint egy év után – ismét összeült a befektetői tanács, amely a befektetők és a kormány közötti kapcsolattartás legmagasabb fóruma. Az esemény nyilvános részén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter 6 vállalat vezetőinek adott át befektetői oklevelet teljesítményük elismeréseként – adta hírül a portfolio.hu. Gyurcsány Ferenc a működőtőkéért folyó harcról szólva kitért Szlovákiára. Elmondta, hogy „Magyarország nem tud és nem is akar részt venni a munkabérek alacsony szintjére alapozott versenyben”, arra utalva, hogy északi szomszédunknál húsz százalékkal alacsonyabbak a bérek.
Ismét kitért arra, hogy érdemi vizsgálódást csak a 25 százalékos áfakulcs kapcsán kell folytatni, ugyanis a társasági adók terén a 16 százalékos magyar kulcs a régióban a legalacsonyabb, a magyarországi alkalmazottak által fizetett 12,5 százalékos tb-szint a másik három országban magasabb és a munkáltatók 33,5 százalékos tb-jénél is csak Lengyelországban szabtak meg a magyarországinál alacsonyabbat. „Pusztán emiatt az adók területén sok tennivalója a kormánynak nincs” – jelentette ki a miniszterelnök a távirati iroda tudósítása szerint. Az államigazgatás kapcsán megjegyezte, hogy miniszterelnökségének nyolc-kilenc hónapjában sem történt érdemi előrelépés a nagy állami rendszerek hatékonyabbá tételében. Ígérete szerint a kormány nem retten vissza, s az elkövetkező hetekben több projektet is elindít az állam racionalizálásának irányába – írja a Tőzsdefórum.
„Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megismételte pénzügyminiszterének, Veres Jánosnak a 'virágzó' Magyarországról szóló tájékoztatóját, mely joggal váltotta ki néhány héttel ezelőtt a gazdaságelemző cégek képviselőinek felháborodását” – reagált Gyurcsány nyilatkozatára a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoport
gazdasági kabinet.
A világ egyik legnagyobb befektetési tanácsadó cége, a Merill Lynch Magyarországról szóló legutóbbi elemzésében „borús kilátásokat”, „egekbe szökő” államadósságot és „rettenetes költségvetést” emlegetett. Hazánkban a legmagasabb a munkát terhelő adók és járulékok mértéke a visegrádi országok közül. Nálunk a legmagasabb az általános forgalmi adó átlagos szintje és a térségben hazánk adósodik el a leggyorsabb ütemben (havonta 150 milliárd forint!) – olvasható a Fidesz reagálásában.