KEHI-vizsgálat érettségi ügyben, a Fidesz bírósághoz fordul

Bíróságra megy a Fidesz az érettségi miatt, Sió László a felsőoktatási PPP programok beruházási szerződéseivel kapcsolatban is perel. A miniszterelnök vizsgálatot kért érettségi ügyben a Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól (KEHI).

MNO
2005. 06. 22. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bírósághoz fordul a Fidesz a felsőoktatási PPP programok beruházási szerződéseinek, valamint az érettségivel és a felvételivel összefüggő egyes adatoknak az eltitkolása miatt – jelentette be Sió László és Pánczél Károly, az ellenzéki párt országgyűlési képviselői.

Sió László képviselő újságíróknak azt mondta: többszöri kérés ellenére a minisztérium csak az intézményekkel kötött szerződéseit bocsátotta rendelkezésükre, az intézmények és a magánbefektetők között létrejött megállapodásokat nem.

A Fidesz szerint a másik ügyben a szaktárca azt titkolja, hogy hány korábban érettségizett, idén emelt szintű vizsgát tevő diák felvételizik egy-egy egyetemi, főiskolai szakra. Az ellenzéki párt szerint azért nem hozzák nyilvánosságra az adatokat, mert könnyen kiderülne, hogy egyes szakokra irreálisan magas, 140 pont feletti eredménnyel lehet bejutni.

KEHI-vizsgálat az érettségiről

Vizsgálatot kért érettségi ügyben a miniszterelnök a Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól. A kormányfő arra kérte fel a KEHI-t, hogy egy hónapon belül tisztázza, igényel-e valamilyen korrekciót az érettségi vizsgák előkészítése, illetve lebonyolítása – jelentette be kabinet ülése után a szóvivő.

A kormány döntése, amelyben felkérte a KEHI-t, hogy indítson vizsgálatot az érettségi ügyében, annak elismerése, hogy nagy valószínűséggel kormányzati mulasztás vezetett az idei érettségi, felvételi botrányhoz. Jobb későn, mint soha: itt volt az ideje, hogy az ügy bagatellizálása, illetve a másokra mutogatás helyett a kormány végre önvizsgálatot kezdeményezzen – írta Sió László sajtóközleményében.

Hozzátette: az érettségi vizsga és a felvételi eljárás számos problémát vetett fel: a vizsga lebonyolítása nem egy esetben botrányos feltételek mellett zajlott. Egyes kérdéseket illetően alkotmányossági aggályok is felmerültek, amelyek megalapozottságát Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának helyettese és Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa is elismerte.

Indokolt annak tisztázása milyen felelősség terheli a kormányzatot az érettségi sikertelen előkészítése és lebonyolítása miatt. Reméljük, hogy a KEHI képes lesz pártatlanul, részrehajlás nélkül kivizsgálni az ügyet és tisztázni a felelősség kérdését is. A vizsgálat idejének egy hónapra történő leszűkítését ugyanakkor komoly hibának tartjuk, hiszen a felvételi eljárás csak július végén fejeződik be, s ekkor ítélhető meg teljes egészében, hogy az esélyegyenlőséget sértő pontszámítási mód, milyen következményekkel járt. Éppen ezért javasoljuk, hogy a kormány legkevesebb 90 napot biztosítson a KEHI számára a vizsgálat lebonyolításához – olvasható a közleményben.

OM: A minisztériumnak nem állnak rendelkezésre a végleges szerződések

2005. május 2-án Pósán László és Pánczél Károly képviselő urak jelezték, hogy 2005. május 4-én szeretnének betekinteni az Oktatási Minisztérium és a felsőoktatási intézmények között létrejött PPP-s szerződések anyagaiba. A tárca a képviselők részére másolatot készített a szerződésekről, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény értelmében a másolat készítéséről és az azzal kapcsolatosan felmerülő költségekről költségtérítést állapított meg.

2005. június 16-án egy újabb kéréssel keresték meg a tárcát, amelyben a felsőoktatási intézmények és a vállalkozók között létrejött szerződéseket szerették volna megtekinteni. Az OM a felsőoktatási intézmények és a beruházók között létrejött szerződésekben közvetítőként vesz részt, nem szerződő fél.

A tárca feladata az, hogy a felsőoktatási intézmények által beküldött, valamennyi szerződő fél aláírásával még el nem látott szerződéseket engedélyezés céljából a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz továbbítsa. Ebből következően a minisztériumnak nem állnak rendelkezésére végleges, valamennyi szerződő fél által aláírt és záradékolt szerződések. Amint ezek rendelkezésünkre állnak, nyilvánosságra hozhatóak a szerződések – áll a tárca közleményében.

(hirado.hu, Magyar Rádió, Klubrádió, ma.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.