Öt hónap alatt kiürült a gyógyszerkassza idei előirányzatának fele. Az időarányoshoz mért túllépés 24 milliárd forintot tesz ki. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (IGYE) elnöke szerint a patikusoknak fizetett előlegek megtérülésével számolva valamelyest kedvezőbb a kép, ám ha a tendencia nem változik, év végéig 55-60 milliárd forinttal lépheti túl eredeti keretét a kassza. Ennek egyik oka, hogy a tb idei gyógyszerkerete 5 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi tényleges felhasználásnál – mondta Székely Krisztina a Napi Gazdaságnak.
A forgalom Európa-szerte átlagosan nyolc százalékkal bővül, emellett a magyarországi gyógyszerfogyasztás átalakulása sem kap kellő súlyt a költségek megállapításakor. A várható többletkiadásból 14 milliárd forintot a tb és a központi büdzsé fedez, ám efelett a gyógyszercégek és forgalmazók fizetnek.
Új törvény: tizenkét ezer forint lehet a limit
A közgyógyellátás rendszerének szabályozása lehet a gyógyszerkassza kordában tartásának egyik eszköze. A napokban megjelent kormányhatározat a jelenlegi jogosultsági feltételek megtartásával egyéni gyógyszerkeretet vezetne be, aminek összege maximum 12 ezer forint lenne, ennek erejéig a rászorultak valamennyi szubvencionált gyógyszerhet térítésmentesen juthatnának. A keret limitjének meghatározása meggátolhatja a visszaéléseket, többek között azt is, hogy a családtagok, barátok és üzlettársak patikaszereit is a támogatott közgyógyigazolványára váltsák ki.
Újdonságot jelent, hogy a limiten felül, eseti vagy akut gyógyszerszükséglet esetén éves átalánykeretet vezetnének be, amelynek összeghatára hatezer forint lenne. A törvénynek augusztus végéig kell megszületnie, az igazolványok cseréjét jövő nyár közepétől kezdenék meg.
Az új rendszer is a kiadásokat növeli?
A közgyógyellátás átalakításától a költségek csökkenését remélik, ám ennek megvalósulása nem magától értetődő. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint az új rendszer könnyen növelheti a kiadásokat: tavaly ugyanis 32 milliárd forintot költöttek el a közgyógyellátáson belül gyógyszerekre, ám ha a 434 ezer jogosult a maximális 12 ezer forintos keretet kapná meg, akkor közel 60 milliárd forintra emelkednének a kiadások. A különbségből arra is lehet következtetni, hogy a kabinet átlagosan hatezer forintos, vagyis a limit felét kitevő havi felhasználással számol az új közgyógyellátási rendszerben.
Nehéz félév előtt
Székely Krisztina nyugodtnak értékelte a gyógyszerpiac első félévét, ám korábban nem tapasztalt szélsőséges havi forgalmak is jellemezték ezt az időszakot, aminek okát még nem sikerült kideríteniük. A második félév nehezebbnek ígérkezik: július elsejétől átrendeződik az ár- és támogatási rendszer, a kormány döntése alapján ugyanis kiszélesítik a fix támogatásban részesülő készítmények körét. Az erről szóló rendelet még nem jelent meg a közlönyben, pedig kevesebb mint 30 nap van hátra a változásokig. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke megjósolhatatlan hatásokkal járhat az az intézkedés is, amely ősztől felszabadítja a nem támogatott készítmények nagy- és kiskereskedelmi árrését.
(Forrás: Napi Gazdaság)

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak