Kockázatos az online bankolás, bizalmas adatokat csalhatnak ki

Kockázatokat hordoz az online bankolás: míg a hitelintézetek komoly szoftverekkel próbálják megvédeni adatbázisaikat, az ügyfelek által használt számítógépek biztonságát nem képesek befolyásolni. Az egyre tökéletesebb módszerekkel dolgozó internetes bűnözők bizalmas banki adatokat csalhatnak ki az óvatlan ügyfelektől.

MNO
2005. 06. 30. 8:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyfelek interneten átfutó adatainak biztonsága elsődleges fontosságú. Miközben azonban a bank a saját adatbázisát akár a legkomolyabb védelmi szoftverekkel rejti is el az illetéktelen hozzáférők elől, az ügyfél által használt számítógép biztonságát nem tudja befolyásolni – hívja fel a figyelmet a Német Bankszövetség legújabb, az online bankolás térhódításának következményeit feldolgozó tanulmányában, melyet a Világgazdaság ismertetett.

Az online bankolást használó ügyfelek számára kulcsfotosságú, hogy rendszeresen frissítsék és karbantartsák számítógépük vírusirtó programját, valamint tűzfalukat. Az internetes bűnözők kedvelt módszere szerint e-mailen keresztül felszólítják az ügyfelet, hogy vegye fel a kapcsolatot a hitelintézetével. A gyanútlan felhasználó rákattint a levélben megadott linkre, és egy a bank honlapjához szinte megszólalásig hasonlító hamis website-on találja magát, ahol a bűnözők bizalmas banki adatok megadására szólítják fel – áll a tanulmányban.

Az ügyfélnek ezért mindig meg kell bizonyosodnia arról, hogy a helyes honlapon jár-e, és kétszer is meg kell gondolnia, hogy milyen adatokat bocsát rendelkezésre. A szokásosnál akár a legkisebb eltérés is gyanús lehet. A PIN kódot szigorúan csak a bank védett oldalán szabad megadni, ez onnan ismerhető meg, hogy a bankok internetcíme mindig „https://”-rel kezdődik. A címben való legkisebb elírás is rossz oldalhoz vezethet – írja a tanulmány.

Németországban harminc százalék fölé kúszott a bankjukkal online kapcsolatban álló ügyfelek aránya, míg 2000-ben még csak a lakosság 11 százaléka élt ezzel a lehetőséggel – teszi hozzá a Világgazdaság cikkírója.


JAVASOLT ÓVINTÉZKEDÉSEK


  • azonosítók kiadásának elkerülése

  • egyedi, számot és betűt is tartalmazó jelszó használata

  • elsőként az alkalmazás, csak eztán a böngésző bezárása

  • jogtiszta, friss szoftverek használata

  • vírusirtó telepítése

  • SMS-értesítő igénylése


(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.