Péntek este hét órakor a Benkó Dixieland Band, a szlovák Nothing But Swing Quintet, a Budapest Ragtime Band és a lengyel Jazz Band Ball szórakoztatja a közönséget, szombaton este pedig minden bizonnyal a legendás klarinétművész, Joe Muranyi formációja vonzza majd a legtöbb látogatót, de mellette a Jazz Steps, Bóbis László többszörös sztepp-világbajnok rendkívül virtuóz táncegyüttese, a Happy Hoppers és a Bolyki Brothers idézi fel a huszas-harmincas évek muzsikáját.
Joe Muranyi, aki 1967-től zenélt Louis Armstrong zenekarában, mint egyetlen fehér muzsikus, már jó ideje terjedelmes monográfiát készül kiadni Louis Armstrongról, azonban még nem ért a hosszú munka végére. Azt mondja, a swing nem egyszerűen egy stílus, hanem egy szemléletmód, egy életérzés is, ő még egy Mozart zongoraversenyben, sőt a magyar csárdásokban is érzi a swing lüktetését. A 77 éves muzsikus tovább megy: úgy gondolja, hogy bár az igazi swing-korszak a második világháború után lezárult, de ez az életérzés ugyanúgy benne van a rock and rollban, sőt a modern popzenében is. Swinget játszani tehát egyáltalán nem valami poros, korszerűtlen dolog – hangoztatja.
Azonban nemcsak Joe Muranyi műsora ígérkezik felejthetetlennek, hanem az 1957-ben alakult Benkó Dixieland Band, hazánk legnépszerűbb tradicionális jazzegyüttese is minden bizonnyal sokakat vonz majd. A Jazz Steps a swing mellett a dixieland és latin zene világából is válogat repertoárjába. A zenekar tagjai valamennyien a Zeneakadémián vagy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazztanszakán végzett fiatal, tehetséges muzsikusok. A huszonöt éves Budapest Ragtime Band szintén kedvelt zenekar, előadásaik legfőbb jellemzője a jókedv és a humor.
A Budapesttől hatvan kilométerre, a Börzsöny és a Cserhát lábánál fekvő festői szépségű Bánkon hagyományteremtő céllal tavaly indították útjára a kezdeményezést a Swing Jazz Kultúráért Alapítvány létrehozói, Karacs Ferenc bánki szállodatulajdonos, valamikori dixieland-pozanos, Bényei Tamás, a Hot Jazz Band és Finok Zoltán, a Jazz Steps együttes vezetője. A találkozó célja, hogy a tradicionális jazz, a swing és a dixieland elfoglalhassa méltó helyét a hazai kulturális életben, ahol mostanában aránytalanul előtérbe került a kreatív, improvizatív kortárs zenei irányzat, a műfaj aranykora, a tradicionális jazz pedig jóval kevesebb teret kap, holott mindkét stílus egyformán értékes.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat