Louis Armstrong Jazzfesztivál Bánkon

Ma kezdődik Bánkon a II. Louis Armstrong Jazzfesztivál. A kétnapos koncertsorozaton a hazai élet legjobbjai mellett Joe Muranyi, Louis Armstrong zenekarának egykori magyar származású tagja, valamint az Európa-szerte ismert szlovák Nothing But Swing Quintet és a lengyel Jazz Band Ball lép színpadra. A találkozón felidézik, hogy Louis Armstrong éppen negyven éve, 1965 nyarán Magyarországon koncertezett.

2005. 06. 23. 22:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péntek este hét órakor a Benkó Dixieland Band, a szlovák Nothing But Swing Quintet, a Budapest Ragtime Band és a lengyel Jazz Band Ball szórakoztatja a közönséget, szombaton este pedig minden bizonnyal a legendás klarinétművész, Joe Muranyi formációja vonzza majd a legtöbb látogatót, de mellette a Jazz Steps, Bóbis László többszörös sztepp-világbajnok rendkívül virtuóz táncegyüttese, a Happy Hoppers és a Bolyki Brothers idézi fel a huszas-harmincas évek muzsikáját.

Joe Muranyi, aki 1967-től zenélt Louis Armstrong zenekarában, mint egyetlen fehér muzsikus, már jó ideje terjedelmes monográfiát készül kiadni Louis Armstrongról, azonban még nem ért a hosszú munka végére. Azt mondja, a swing nem egyszerűen egy stílus, hanem egy szemléletmód, egy életérzés is, ő még egy Mozart zongoraversenyben, sőt a magyar csárdásokban is érzi a swing lüktetését. A 77 éves muzsikus tovább megy: úgy gondolja, hogy bár az igazi swing-korszak a második világháború után lezárult, de ez az életérzés ugyanúgy benne van a rock and rollban, sőt a modern popzenében is. Swinget játszani tehát egyáltalán nem valami poros, korszerűtlen dolog – hangoztatja.

Azonban nemcsak Joe Muranyi műsora ígérkezik felejthetetlennek, hanem az 1957-ben alakult Benkó Dixieland Band, hazánk legnépszerűbb tradicionális jazzegyüttese is minden bizonnyal sokakat vonz majd. A Jazz Steps a swing mellett a dixieland és latin zene világából is válogat repertoárjába. A zenekar tagjai valamennyien a Zeneakadémián vagy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazztanszakán végzett fiatal, tehetséges muzsikusok. A huszonöt éves Budapest Ragtime Band szintén kedvelt zenekar, előadásaik legfőbb jellemzője a jókedv és a humor.

A Budapesttől hatvan kilométerre, a Börzsöny és a Cserhát lábánál fekvő festői szépségű Bánkon hagyományteremtő céllal tavaly indították útjára a kezdeményezést a Swing Jazz Kultúráért Alapítvány létrehozói, Karacs Ferenc bánki szállodatulajdonos, valamikori dixieland-pozanos, Bényei Tamás, a Hot Jazz Band és Finok Zoltán, a Jazz Steps együttes vezetője. A találkozó célja, hogy a tradicionális jazz, a swing és a dixieland elfoglalhassa méltó helyét a hazai kulturális életben, ahol mostanában aránytalanul előtérbe került a kreatív, improvizatív kortárs zenei irányzat, a műfaj aranykora, a tradicionális jazz pedig jóval kevesebb teret kap, holott mindkét stílus egyformán értékes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.