A cseh napilapok többsége a tényekre és külföldi hírügynökségi jelentésekre hivatkozva számol be Sólyom László megválasztásáról. Lidové Noviny cseh napilap az AFP alapján azt írja, hogy Sólyom megválasztása a kormánykoalíció politikai válságának kezdetét jelenti. A lap szerint Sólyom elismert jogász, aki több európai és magyarországi egyetemen is tanított. A lap kiemeli, hogy a most megválasztott köztársasági elnök többször részt vett környezetvédő akciókban. A nyolcvanas években a Bős-Nagymarosi vízlépcső megépítése ellen lépett fel – írja a Lidové Noviny.
„Magyarországnak új elnöke van” című vezető anyagban számol be a Sme szlovákiai polgári napilap a keddi köztársasági elnökválasztásról. A lap szerint Sólyom aktív, de megválasztásának módjával ellentétben pártok feletti köztársasági elnök lesz – írja a Sme. Sólyom megválasztása sok szempontból fordulatos volt: első ízben választottak olyan jelöltet, akinek jelölését egy polgári egyesület kezdeményezte, ráadásul később a jelöltet nem nagy lelkesedéssel támogatták a politikai pártok sem – állítja a szlovák napilap. A lap kiemeli, hogy Magyarországon 1990 óta először lesz olyan valaki a köztársaság elnöke, akit nem a kormányon lévő pártok jelöltek. A Sme emlékeztetett: a szocialisták Szili Katalint a kisebbik kormányzó párt akarata ellenére jelölték. A liberálisok tiltakozásukat úgy fejezték ki, hogy nem vettek részt a szavazáson, egyben lehetővé tették, hogy az egyébként kisebbségben lévő ellenzék jelöltje nyerje el a posztot.
Szili Katalin veresége miatt ma Budapesten komoly kormányválság fenyeget, ráadásul nem egészen egy évvel a 2006-os országgyűlési választások előtt a legnagyobb kormánypárt is komoly belső válságba került – számol be a szlovák vezető politikai napilap. Idézik a két kormánypárt elnökét, hogy a koalíció felbomlásával nem kell számolni. A lap szerint a magyar köztársasági elnöki posztnak csak reprezentatív funkciója van, azonban a poszt jelentősége megnőhet például kormányválaság idején vagy ha az aktuális kormánypárt megpróbálja alkotmányossági kereteit átlépni. Megfigyelők éppen ezért Sólyom személyét ideális elnöknek tartják, aki éppen az ilyen esetekben valóban az alkotmányosság őrzője lehet – írja a Sme. A lap szerint ez akár támogatójának, a Fidesznek is kellemetlen lehet. Az ellenzéki párt a felmérések szerint jó eséllyel indul a következő országgyűlési választásokon.
A lap röviden ismerteti Sólyom életpályáját. Hangsúlyozza: Sólyom személyének is köszönhetően a magyar alkotmánybíróság sokkal meghatározóbb és jelentősebb mint a szomszédos országokban. Magyarország 1989 után nem fogadott el új alkotmányt, az ország alaptörvényei formálisan az egykori kommunista alkotmányra épülnek, amelynek tartalmát azonban alapavetően kicserélték. A tartalmilag új alkotmány megalkotásában éppen a Sólyom által vezetett intézmény játszott vezető szerepet. Sólyom és intézménye kulcsszereplővé vált a magyar politikai rendszerben – írja a Sme. Az Alkotmánybíróság elnöki tisztégének fontossága mutatkozik meg abban is – mutat rá a lap – hogy a legmagasabb állami méltóságok között emlegetik, jelentős protokolláris eseményeken vesz részt és az államot is képviselheti külföldön. A lap emlékeztet, hogy Sólyom például kiharcolta, hogy az Alkotmánybíróság egykori elnökeit ugyanúgy megilleti életük végéig az állam által kiutalt lakás, mint például a köztársasági elnököket. (Ez a jogot később elvették, így az őt követő elnököket már nem illeti meg – szerk.) Az egyetlen dolog, amelyet ellenzői az elmúlt hetekben szemére vetettek az éppen az, hogy ő él éppen abban a lakásban – zárja rövid ismertetőjét a szlovákiai napilap.
A baloldali szlovák napilap, a Pravda szerint Sólyom eszménye a keveset szóló, senkinek nem hódoló és senkit sem hódoltató államfőnek, aki akkor kíván belépni a folyamatokba, ha már komoly a baj, és ezt az alkotmányos rend helyreállítása érdekében teszi. A lap idézi az új államfő egyik megválasztása előtt elhangzott televíziós nyilatkozatát, miszerint: – Ha győzök, az a polgári társadalom győzelme lesz, nem pedig valamelyik párt legyőzése. Sólyom László a nemzetközi politika színterén ugyan újonc lesz, de akik ismerik, azok hiszik, hogy ott is gyorsan tájékozódni tud majd, ráadásul nyelvileg kitűnően felkészült: német, angol nyelven publikál és folyékonyan beszél franciául – írja a Pravda.
Az Új Szó szlovákiai magyar napilap Bugár Bélát, a Magyar Koalíció Pártjának elnökét kérdezte: – Mivel jogban jártas emberről van szó, meggyőződésem szerint tisztában van azzal, egy köztársasági elnöknek milyen lehetőségei vannak, és úgy érzem, e lehetőségeken belül mindent megtesz majd a jószomszédi kapcsolatok érdekében. Abban is biztos vagyok, hogy a mostani államfőhöz hasonlóan Sólyom László is érzékeli, hogy a határon túli magyarok és a magyar kormány közötti viszony nem a legjobb. Államfőként ezen is próbálhat változtatni, bár lehetőségei e téren is szűkösek, ám bízom benne, ezeket ki fogja aknázni” – mondta a lapnak Bugár.

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!