„A különböző szintű állampolgárság nem elfogadható Európában„
Avarkeszi Dezső kormánymegbízott szerint ez vált egyértelművé azon a nemzetközi tanácskozáson, amelyre a kormány európai szakértőket hívott meg.
A politikus elmondta: világossá vált, hogy nem lehet olyan állampolgárságot adni a határon túli magyaroknak, amely kevesebb jogosultsággal jár, mint más állampolgároké. Az utazás megkönnyítésének megoldását abban látják a szakértők, hogy egy olyan igazolványt kapjanak az érintettek, ami tartózkodási engedélynek minősül, és így rövid távú beutazási lehetőséget biztosít az Európai Unióba.
Avarkeszi Dezső úgy vélte: augusztus végén, szeptember elején le lehet ülni a határon túli magyar szervezetek képviselőivel megbeszélni a konkrét megoldási lehetőségeket.
A kormány honosítási megbízottja korábban azt közölte a Parlamentben, hogy bármi is lesz a döntés a határon túli magyarok ügyében, azt alkotmányba kell foglalni.
Avarkeszi Dezső elmondta: a kormány saját álláspontjának kialakítása után négypárti egyeztetést kezdeményez, majd tárgyal a határon túli szervezetekkel. Utóbbiak sérelmezték, hogy képviselőiket nem hívták meg a szakmai konzultációra, és emiatt a Fidesz is bírálta a kormányt.
Komoly mulasztás a magyar kormány részéről, hogy nem hívta meg a korlátozott magyar állampolgárságról folytatott budapesti nemzetközi tanácskozásra a határon túli magyar szervezetek képviselőit – jelentette ki Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Marosvásárhelyen.
Az első számú romániai magyar politikus a Távirati Iroda kérdésére válaszolva nem kívánta részletekbe menően elemezni a kettős állampolgárság kapcsán felvetett esetleges megoldást, mivel ő is csak a sajtón keresztül értesült a magyar kormány idevágó terveiről.
Róluk, de nélkülük
A kettős állampolgárság az Európai Unió jogrendjébe történő beillesztésével foglalkozó konferenciát magyar és nemzetközi szakemberek részvételével péntekre hívta össze Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A határon túli magyar szervezetek képviselői nem kaptak meghívást a konferenciára. A kormányfő arra kérte a résztvevőket, hogy négy, az állampolgársággal kapcsolatos kérdésre mindenképpen adjanak választ. A tervek szerint szombaton folytatódik a tanácskozás a kisebbségi kérdés európai szakértőivel.
Nemzeti vízumot kíván adni a kormány a határon túli magyaroknak, ezzel könnyen átlépheti az országhatárt, aki tanulni vagy gyógykezelésre érkezik vagy családját látogatja meg – mondta Gyurcsány Ferenc, a kormányfő a Parlamentben, ahol pénteken megnyitotta az állampolgárság formái és szabad utazáshoz való jog Európában című konferenciát. A hét meghívott külföldi kisebbségi szakértőtől szigorúan szakmai választ kért a kormány két miniszterének és több szakértőjének tanácskozásán Gyurcsány Ferenc négy kérdésben.
Gyurcsány Ferenc arra kérte a résztvevőket, hogy négy kérdésre mindenképpen adjanak választ: – A hatályos európai és magyar jog keretei között létezhet-e eltérő tartalmú, többfajta állampolgárság? Lehetséges-e a Magyarország területén élő, megkülönböztetett jogtartalmú, külhoni állampolgársággal rendelkezők számára kiadni magyar útlevelet és azzal az Európai Unióban szabadon utazni? Lehetséges-e, hogy a Magyar Köztársaság személyi igazolványt bocsát ki a jelenlegi magyar alkotmányban megfogalmazott állampolgársággal nem rendelkező, hanem más közjogi státusban rendelekezők – ez lehet egy speciális állampolgárság vagy valami más – számára? Állampolgárságra, vagy ahhoz nagyon közeli jogintézményre vonatkozóan vannak-e olyan speciális megoldások, hogy az Európai Unió egyes tagországaiban, amelyek az EU-s főszabálytól eltérnek, de a schengeni keretek között mégis működőképesek maradnak?
Magyarnak lenni felemelő és nehéz – mondta a miniszterelnök, majd így folytatta: – Felemelő, mert egy tehetséges és sikres nép képes volt együtt maradni, polgárainak nyugalmat és biztonságot teremteni, teljesítményét pedig a világon mindenütt elismerik. De nehéz, mert elveszítettünk egy nagy csatát a múlt század elején és ennek következményeit az abból fakadó nemzeti fájdalmat nehezen heveri ki a történelmi magyar nemzet – mondta a miniszterelnök, aki a rövid történelmi áttekintés végén a népszavazást említette meg, amely után kiéleződtek a viták: –az elmút időben ezek a viták a jó magyar rossz magyar leegyszerűsített kérdésévé silányult. Hazafiként és demokrataként ezt a kérdésfelvetést elutasítom – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Előadása után a miniszterelnök távozott, de a megbeszélés szigorúan zárt ajtók mögött folyik.
– Egyetlen egy kijelentést sem veszek komolyan amit Gyurcsány Ferenc mond a nemzetpolitika területén, mert nincs hitele – nyilatkozta a Magyar Nemzet Online-nak Duray Miklós a Magyar Koalíció Pártjának tiszteletbeli elnöke. Hozzátette: a határon túl élő magyarokat érintő kérdések megtárgyalására a megfelelő fórum a Magyar Állandó Értekezlet megfelelő keretet adna, de tavaly novemberi utolsó ülése nem hívta össze a testületet. – A határon túli magyar csoportok együttgondolkodásra alkalmas szervezetet nemcsak figyelmen kívül hagyja a magyar miniszterelnök, hanem információim szerint a kétnapos konferencia után Gyurcsány külön-külön fog tárgyalni az érintett magyar kisebbségi pártokkal –tette hozzá Duray.
– Az együttműködéshez mindig partnerek kellenek, és a partneri viszony viszont úgy működik, hogy bármilyen problémára a megoldást közösen keressük – ezt már Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártájnak (MKP) elnöke nyilatkozta a Magyar Rádiónak – most is, amikor Magyarországon ma elkezdődött ez a konferencia. Azokról tárgyalnak, akik nem Magyarország területén élnek, és képviselőinket meg se hívták erre. A rólunk-nélkülünk elv soha nem viszi előre a nemzetet, hanem inkább szétválasztja. Márpedig a nemzet kulturális, nyelvi, történelmi szempontból mindig is egységes volt, csak voltak olyanok, akik megpróbáltak éket verni a nemzettestek közé. Én az együttműködést választottam volna a miniszterelnök úr helyett – mutatott rá Bugár.
A Fidesz szerint a Gyurcsány-kormány ismét megalázta a határon túl élő magyarokat, amikor úgy rendez nemzetközi konferenciát jogi státusukról, hogy őket nem hívja meg. Révész Máriusz, a nagyobbik ellenzéki párt szóvivője úgy fogalmazott: a miniszterelnök kérjen bocsánatot a a határon túli magyar szervezetekről, és haladéktalanul vonja be őket a tárgyalásokba.
Nem hívták meg a Magyar Koalíció Pártját (MKP) arra a hét végén Budapesten sorra kerülő nemzetközi konferenciára, amelynek nemzetiségi és kisebbségi ügyekben jártas résztvevői a határon túli magyarok közjogi státusának kérdéseiről tanácskoznak – írja az Új Szó csütörtöki száma. – Őszintén szólva, nem csodálkozom. A jelenlegi kormány többször alkalmazta a rólunk nélkülünk elvet – mondta a lapnak Bugár Béla, az MKP elnöke.
Az MKP hosszú ideje szorgalmazza a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) összehívását, mert a határon túli magyarokat érintő fontos kérdések megvitatására ezt a fórumot tartja alkalmasnak.
– Csak hitegetnek minket, ám beigazolódni látszik az aggodalmam: nem fogják összehívni – így Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakciójának vezetője, aki hasonlóan Bugárhoz, csak a sajtóból értesült arról, hogy Budapesten konferencián vitatják meg a külhoniaknak tervezett különleges státussal kapcsolatos kérdéseket.
Kedden Avarkeszi Dezső szocialista politikus cáfolta Orbán Viktor kijelentését, miszerint a Gyurcsány Ferenc által összehívott kétnapos konferenciával a határon túli magyarok ügye kampánytémává válhat, illetve kijelentette: a kettős állampolgárság témájáról nem lesz szó a konferencián.
Akkor Orbán többek között kijelentette: –Nem javaslom, hogy a nemzetpolitikailag fontos kérdéseket – beleértve a kettős állampolgárságot ügyét –pártszemüvegen keresztül, pártoskodva szemléljük. Sokkal inkább az összefogás és a megegyezés szellemében érdemes vizsgálnunk ezeket a kérdéseket – mondta. Avarkeszi.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a mai konferencián megfogalmazott négy kérdése közül azonban három határozottan a kettős állampolgárság ügyével foglalkozik: a külhoni, Magarországon élő magyarok magyarországi honosításával, külhoni magyaroknak személyi igazolvány megadásával illetve a többfajta állampolgárság problémájával.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke üdvözli Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdeményezését, hogy európai jogászokkal megvitassa a kettős állampolgárság kérdését, ugyanakkor súlyos fenntartásai vannak a tekintetben, hogy mit eredményez a közvetlenül érintettek kizárásával tervezett lépés.
Pénteki szabadkai sajtóértekezletén a politikus azt mondta, hogy a konzultáció esetleg elvezethetne a megoldáshoz, ám felmerült benne a kérdés, hogy tényleges jóakaratról van-e szó a kezdeményező részéről, vagy csak látszatintézkedésről. A határon túli magyarokról szól ugyanis a konzultáció, s például a vajdasági magyar szakemberek – a VMSZ elnöke Váradi Tibort, Korhecz Tamást, dr. Szalma Józsefet említette -, akiknek a tudása csöppet sem marad el az európai jogtudósoké mögött, nem vesznek részt a rendezvényen, és nem is tudnak róla.
Info Rádió, Új Szó, Krónika, radio.hu