Ötödszörre tárgyalja ma az Alkotmánybíróság (AB) a felvételi pontszámítással kapcsolatos szülői beadványt. Ismert: februárban két szülői egyesület is az AB-hoz fordult, mert szerintük a régebben érettségizettek számára jóval kedvezőbb a felvételi pontszámítási rendszer, mint a most végzetteknek.
A Magyar Hírlap úgy tudja: hiába minősítené a testület alkotmányellenesnek az idei pontszámítási szabályokat, szakértők szerint a határozat a most felvételizőkre nem vonatkozna. Az AB ugyanis csak egészen különleges esetekben él azzal a jogával, hogy egy jogszabályt visszamenőlegesen semmisítsen meg. Kolláth György alkotmányjogász úgy fogalmazott: száz esetből ha kétszer fordul elő ilyen. – Az általános jogbiztonság a gyakorlat szerint általában előbbre való, mint a panaszos elszenvedett jogsérelme – fűzte hozzá. Ugyanígy nyilatkozott Halmai Gábor alkotmányjogász is. Szerinte a legvalószínűbb forgatókönyv egy esetleges elmarasztaló határozat esetében az, hogy a mostani szabályokat a határozathozatal időpontjától nyilvánítja semmisnek.
Kolláth György felhívta ugyanakkor a figyelmet arra: ebben az esetben azok a diákok, akik bizonyítani tudják, hogy az alkotmányellenes szabály miatt nem jutottak be egy egyetemre, kártérítési pert indíthatnak a minisztérium ellen. Az indok: a tárca kárt okozott nekik a nem elég körültekintő jogalkotással. Márpedig ha az AB esetleg igazat ad a szülőknek, valószínűleg nem kell sokáig várni az első próbaperre: Márkus Zsuzsa, a beadványt megfogalmazó Tüskevár Egyesület illetékese a Magyar Hírlapnak azt mondta, minden lehetőséget megragadnak majd, hogy küzdjenek az igazukért.
(Magyar Hírlap)

Kiderült, hogy mikor jön végre az igazi nyár!