Hagymakupolás honfoglalás Kalinyingrádban

A CDU vezető külpolitikusa Gerhard Schröder kalinyingrádi útjának körülményeit bírálja a Die Welt hasábjain. Teljes erővel zajlik az egykori Königsberg történelmének orosz kisajátítása: a Kreml hatalmas összegekkel támogatja Kalinyingrád új szimbólumának szánt Krisztusi megváltó katedrális felépítését – cikkezik a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2005. 07. 04. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sächsische Zeitung (sz-online.de)

A drezdai lap a vasárnapi Christopher Street Dayről számol be, amelyen a kampánykörúton tartózkodó Joschka Fischer külügyminiszter is felszólalt. Fischer a kölni Heumarkton elmondott, az uniós célokat is érintő beszédében a homoszexuálisok és leszbikusok egyenjogúsítását követelte egész Európában. „Gondoskodni fogunk arról, hogy a Németországban érvényben lévő alapelveket egész Európában alkalmazzák“ – jelentette ki Fischer. Semmiféle a szexuális orientáción alapuló diszkrimináció nem létezhet.

A szexi + intelligens = zöld pólóban csápoló, az ügyben személyesen is érintett zöld Bundestag képviselő, Volker Beck felszólalásában kijelentette, hogy az örökbefogadási és adójog területén elérendő egyenlőségért kíván küzdeni. „Egy az egyben ugyanazokat a jogokat követeljük, amelyekkel a heteroszexuálisok is rendelkeznek.” Az idei rendezvény középpontjában az idős homoszexuálisok és leszbikusok problémái álltak.

Die Welt (welt.de)

A jobboldali napilap Wolfgang Schäuble A kancellár saját politikája foglyaként nyilvánul meg című írását közli, melyben a CDU vezető külpolitikusa Gerhard Schröder kalinyingrádi útjának körülményeit bírálja. Azt a tényt, hogy a város 750 éves megalapításának évfordulójára az orosz elnök csak francia kollégáját, s a még hivatalban lévő német kancellárt hívta meg, felháborította a szomszédos Litvánia és Lengyelország vezetőit.

Schäuble szerint a kancellár saját politikájának foglya, melynek Moszkvával szembeni egyoldalúságát és kritikátlanságát immár alig veszi valaki komolyan, ugyanakkor elmélyíti a lengyelekkel fenntartott érzékeny kapcsolatban az árkokat és a sebeket. Schröder „német útjának” eme új szakasza egyúttal elrettentő történelmietlenségről és az Európa-politikai érzékenység fatális hiányáról tanúskodik – cikkezik a Die Welt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapot Michael Ludwig Frigyesen lógva maradt – Kalinyingrád ünnepel címmel a város megalapításának 750. évfordulójáról tudósította. Nem hullott le a lepel, amikor a város polgármestere, Szavenko a ünnepi beszédének utolsó szavait kimondta. A kapu homlokzatán álló három alakot nem sikerült leleplezni. Ők hárman nem kívántak mutatkozni akkor, amikor a város polgármestere arról beszélt, hogy 750 évvel ezelőtt megalapították a „Kalinyingrád” nevű várost. (Königsberget 1946-ban nevezték át a néhány nappal korábban, június 3-án meghalt Mihail Ivanovics Kalinyinról, a Legfelsőbb Tanács elnökéről. A sztálinista tömeggyilkos sohasem járt a városban, s a többi róla elnevezett orosz város időközben már visszakapta régi nevét, illetve új nevet kapott – a szerk.) A porosz királyi címet 1701-ben elnyerő Frigyes szobra így tiltakozott a történelem meghamisítása ellen.

A szovjet győztesek hatalmas gyűlölettel tekintettek Königsbergre, melyet a propaganda a „porosz militarizmus” erődjeként emlegetett. A sérült épületek újjáépítésére a háború után senki sem gondolt. (Például 1969-ben robbantották fel a német lovagrend nagymesterének várkastélyát. ) Ehelyett a modern építészet segítségével létrehozták a Szovjetunió ama épített örökségét, mely a város egyes részeit a rémségek helyszínévé alakította. Az 1945 előtti történelem nem létezhetett, azért azt végleg eltörölték.

Az alapítási ünnepségek előkészületeiként folytatott vitákban, ahol a város szimbólumait keresték, végül is a történelmi königsbergi kapu felállítása mellett döntöttek, pedig sokan érveltek a porosz szimbólum felállítása ellen, s többen inkább Sztálin szobrainak újjáépítését javasolták. Mint az Közép-Kelet-Európában nem szokatlan, teljes erővel zajlik a város történelmének orosz kisajátítása. A Kreml hatalmas összegekkel támogatja a hagymakupolás honfoglalást, a város új szimbólumának szánt Krisztusi megváltó katedrális felépítését. Tette ezt annak ellenére – mivel a 90-es évekig a város zárt területnek számított, ahova szinte csak a fegyveres erők tagjait telepítették – minimális igény is alig mutatkozik a görögkeleti templom iránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.