Sächsische Zeitung (sz-online.de)
A drezdai lap a vasárnapi Christopher Street Dayről számol be, amelyen a kampánykörúton tartózkodó Joschka Fischer külügyminiszter is felszólalt. Fischer a kölni Heumarkton elmondott, az uniós célokat is érintő beszédében a homoszexuálisok és leszbikusok egyenjogúsítását követelte egész Európában. „Gondoskodni fogunk arról, hogy a Németországban érvényben lévő alapelveket egész Európában alkalmazzák“ – jelentette ki Fischer. Semmiféle a szexuális orientáción alapuló diszkrimináció nem létezhet.
A szexi + intelligens = zöld pólóban csápoló, az ügyben személyesen is érintett zöld Bundestag képviselő, Volker Beck felszólalásában kijelentette, hogy az örökbefogadási és adójog területén elérendő egyenlőségért kíván küzdeni. „Egy az egyben ugyanazokat a jogokat követeljük, amelyekkel a heteroszexuálisok is rendelkeznek.” Az idei rendezvény középpontjában az idős homoszexuálisok és leszbikusok problémái álltak.
Die Welt (welt.de)
A jobboldali napilap Wolfgang Schäuble A kancellár saját politikája foglyaként nyilvánul meg című írását közli, melyben a CDU vezető külpolitikusa Gerhard Schröder kalinyingrádi útjának körülményeit bírálja. Azt a tényt, hogy a város 750 éves megalapításának évfordulójára az orosz elnök csak francia kollégáját, s a még hivatalban lévő német kancellárt hívta meg, felháborította a szomszédos Litvánia és Lengyelország vezetőit.
Schäuble szerint a kancellár saját politikájának foglya, melynek Moszkvával szembeni egyoldalúságát és kritikátlanságát immár alig veszi valaki komolyan, ugyanakkor elmélyíti a lengyelekkel fenntartott érzékeny kapcsolatban az árkokat és a sebeket. Schröder „német útjának” eme új szakasza egyúttal elrettentő történelmietlenségről és az Európa-politikai érzékenység fatális hiányáról tanúskodik – cikkezik a Die Welt.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapot Michael Ludwig Frigyesen lógva maradt – Kalinyingrád ünnepel címmel a város megalapításának 750. évfordulójáról tudósította. Nem hullott le a lepel, amikor a város polgármestere, Szavenko a ünnepi beszédének utolsó szavait kimondta. A kapu homlokzatán álló három alakot nem sikerült leleplezni. Ők hárman nem kívántak mutatkozni akkor, amikor a város polgármestere arról beszélt, hogy 750 évvel ezelőtt megalapították a „Kalinyingrád” nevű várost. (Königsberget 1946-ban nevezték át a néhány nappal korábban, június 3-án meghalt Mihail Ivanovics Kalinyinról, a Legfelsőbb Tanács elnökéről. A sztálinista tömeggyilkos sohasem járt a városban, s a többi róla elnevezett orosz város időközben már visszakapta régi nevét, illetve új nevet kapott – a szerk.) A porosz királyi címet 1701-ben elnyerő Frigyes szobra így tiltakozott a történelem meghamisítása ellen.
A szovjet győztesek hatalmas gyűlölettel tekintettek Königsbergre, melyet a propaganda a „porosz militarizmus” erődjeként emlegetett. A sérült épületek újjáépítésére a háború után senki sem gondolt. (Például 1969-ben robbantották fel a német lovagrend nagymesterének várkastélyát. ) Ehelyett a modern építészet segítségével létrehozták a Szovjetunió ama épített örökségét, mely a város egyes részeit a rémségek helyszínévé alakította. Az 1945 előtti történelem nem létezhetett, azért azt végleg eltörölték.
Az alapítási ünnepségek előkészületeiként folytatott vitákban, ahol a város szimbólumait keresték, végül is a történelmi königsbergi kapu felállítása mellett döntöttek, pedig sokan érveltek a porosz szimbólum felállítása ellen, s többen inkább Sztálin szobrainak újjáépítését javasolták. Mint az Közép-Kelet-Európában nem szokatlan, teljes erővel zajlik a város történelmének orosz kisajátítása. A Kreml hatalmas összegekkel támogatja a hagymakupolás honfoglalást, a város új szimbólumának szánt Krisztusi megváltó katedrális felépítését. Tette ezt annak ellenére – mivel a 90-es évekig a város zárt területnek számított, ahova szinte csak a fegyveres erők tagjait telepítették – minimális igény is alig mutatkozik a görögkeleti templom iránt.
Orbán Viktor: Ilyen konzultáció még nem volt - videó