Kiszavazó képviselők mint a német történelem hősei?

Az amerikai külpolitikát már csak Washington ölebjei veszik komolyan, és az emberi jogok helyzete az Egyesült Államokban az észak-koreai állapotokkal mérhető össze – idézi egy német diplomata véleményét a Der Spiegel. A Die Welt cikkírója a kiszavazó, vagy megkent német képviselők történelemformáló szerepét latolgatja.

2005. 07. 01. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel. de)

A baloldali hírmagazinban Matthias Gebauer Diplomáciai zavar reggeli közben címmel tudósít egy kibontakozóban lévő német-amerikai külügyi botrányról.

A Wall Street Journal riportere, Bret Stephens lapja június 17-i számában beszámolt a New York-i német főkonzulátus konzuli osztályának vezetőjével, egy Thomas P-ként azonosított diplomatával folytatott találkozójáról. Thomas P. állítólag kezdettől fogva kerülte a diplomáciai finomkodást, szerinte csak Washington ölebjei veszik még komolyan az amerikai külpolitikát. Az emberi jogok Egyesült Államokbeli helyzete az észak-koreai állapotokkal és középkori Európa standardjaival mérhetőek össze.

Az amerikai zsurnaliszta szerint a német diplomata azt mondta, hogy az Amnesty International által a guantanamói fogolytábor kapcsán használt fogalom, a „gulág” még túlzottan enyhe megfogalmazás. „A gulág táborai jobbak voltak, mint Guantanamo, mert még a sztálinista rezsim áldozatait is legalább megillette valamiféle eljárás” – idézte a Wall Street Journal Thomas P-t.

A német diplomata meghallgatása után a főkonzulátus vezetője – Schröder korábbi szóvivője Uwe-Carsten Heye – visszautasította a vádakat és kijelentette, hogy Thomas P. egészen másként emlékszik a beszélgetésre.

Az ügyben Berlin is vizsgálatokba kezdett. A történteket már csak azért is komolyan veszi Joseph Fischer, mert nem kívánja ilyen esetekkel az amúgy is feszült transzatlanti viszonyt tovább rontani. Ezért Thomas P-t, már az elkövetkező napokban Berlinbe rendelték, hogy saját változatát ismertesse a történtekről.

Nem kevés kárörömmel kapcsolódott be az ügybe az FDP. A pártelnök Guido Westerwelle, aki a várható CDU/CSU-FDP győzelmet követően ismét liberális kézben kívánja látni a külügyet, egy, a külügyminiszterhez intézett faxban követelte az ügy azonnali tisztázását.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Konrad Adam A történelem ismeretlen hősei című írásában mond kissé gunyorosan köszönetet az előrehozott választásokat lehetővé tevő, ismeretlen kieli képviselőnek.

A történelmet nem csak nagy államférfiak alakítják, hanem néha olyan személyek is, akiket senki sem ismer. Ilyen ismeretlen személy az a schleswig-holsteini képviselő, vagy képviselőnő, aki 2005. március 17-én szavazatával megakadályozta, hogy Heide Simonist a tartomány miniszterelnök-asszonyává válasszák, s ezzel koalíciós válságot robbantott ki. A szerző szívesen állítanának neki emlékművet, hiszen mindenki okkal gondolhat hálával rá. Hisz ki kételkedett abban, hogy a berlini kormány cselekvésképtelen, s hamarosan megújításra szorul – teszi fel a költői kérdést a cikkíró, amit meg is válaszol: legfeljebb az lehetett kérdéses, hogy mióta tart ez az állapot és miként kell ennek a megújulásnak kinéznie?

A történelem eme ismeretlen hőse, rengeteg mindent ért el! Lépésével dominó-hatást váltott ki, ami a kormány és az ellenzék politikai számításait egyetlen mozdulattal húzta keresztül. Tette egy sorban említendő a méltatlanul elfeledett képviselővel, Julius Steinerrel, aki 1972-ben meghiúsította az ellenzéki CDU akkori vezetőjének Rainer Barzelnek ama tervét, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal buktassa meg Willy Brandt kormányát. Steiner ugyanis elfogadta azt az 50.000 márkányi kenőpénzt, amit a szociáldemokrata párt frakcióigazgatója, Karl Wienand ajánlott fel a szavazatáért. ( Ma már tudható, hogy a játszmában a Brandttal – főként annak keleti politikájával – rendkívül elégedett Stasi is részt vett, s Wienand az ügynökük volt. Steiner az egyetlen, akinek a neve nyilvánosságra került a legalább három, az SPD által megvett és ezért átszavazó képviselőből – a szerző.)

Hosszú ideig tartott, amíg a történetre fényderült. Steinerrel nem történt semmi, a pénzt megtarthatta és az amúgy jelentéktelen politikus sok mindent elért, hiszen bevonult a történelembe. Erre tekintettel az ismeretlen kieli képviselő is önvallomást tehetne. Ugyan szociáldemokrata párttársai nem lennének hálásak tettéért, de a nemzet egésze annál inkább. Hiszen végül is neki köszönhető, amiről már régóta olyan sokan álmodtak: jórészt ő kényszerítette ki az előre hozott választásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.