A 13. havi nyugdíjat is elvenné Brüsszel – megkérdeztük, miért

Az Európai Unió ismét politikai nyomást szeretne helyezni hazánkra. A 13. havi nyugdíjat is elvennék az idősektől.

2024. 11. 19. 20:40
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Brüsszel által kért OECD-jelentés javasolja a 13. havi nyugdíj kivezetését, a nyugdíjkorhatár emelését 67 évre (2045-re), a Nők40 program szigorítását, és az előre hozott, csökkentett nyugdíj visszaállítását. A magyar kormány azonban elutasítja ezeket a javaslatokat. 

13. havi nyugdíj
A 13. havi nyugdíj leépítését várná Brüsszel, a kormány megvédi az idősek juttatását
Fotó: Katona Vanda

A Pénzügyminisztérium közleménye szerint 

a brüsszeli nyomás ellenére a kormány nem tervez változtatást a nyugdíjrendszerben, majd hozzátették, elkötelezettek a nyugdíjak értékállóságának megőrzése és a 13. havi nyugdíj kifizetése mellett. 

Az újabb brüsszeli nyomásgyakorlás kapcsán lapunk megkeresést küldött Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének. Arra voltunk kíváncsiak, hogy 

Miért akarják elvenni a magyar nyugdíjasoktól a 13. havi nyugdíjat.

A 13. havi nyugdíj 2025-ben februárban érkezik, de nyugdíjemelésre is számíthatnak januárban az idősek, a decemberi nyugdíj pedig korábban érkezik.

Brüsszel az uniós forrásokkal zsarol

A nyugdíjreform brüsszeli elbírálása egyébként csak akkor kerülhet napirendre, ha a kormány teljesíti azt a 27 feltételt, amit még korábban állított a bizottság a helyreállítási alap pénzeihez való hozzáférés elé. Ezt követően az Európai Unió Tanácsa feloldja a helyreállítási alap forrásainak a blokkolását. Hazánk pedig csak a blokkolás feloldása után nyújthatja be az első fizetési kérelmét Brüsszelben, ahol ellenőrzik, hogy adott időre végrehajtotta-e a helyreállítási tervében lefektetett reformokat. 

Nem teljesítés esetén a tanács – az Európai Bizottság javaslata alapján – felfüggesztheti a fizetési kérelemben jelzett összeg teljes vagy részleges kifizetését. 

Vagyis az Európai Unió továbbra is a magyaroknak járó forrásokkal zsarolja a kormányt, amely ellenáll a nyomásgyakorlási törekvéseknek és elkötelezett a 13. havi nyugdíjak megtartása mellett.

A kormány még 2022 májusában nyújtotta be a helyreállítási és ellenálló képességi tervet, amit az Európai Bizottság elfogadott. A nyugdíjrendszer fenntarthatóságával foglalkozó részben – egyebek mellett – vállalta, hogy a törvény megalkotása előtt társadalmi egyeztetést folytat a javaslatról, amelyet egy független, nemzetközi szakértői csoport jelentése alapján készít. 

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.