Megszűntek az osteoporosis-centrumok, a jövőben pedig csak reumatológus, illetve nőgyógyász rendelhet majd csontritkulás elleni gyógyszereket, belgyógyászok, traumatológusok és ortopéd szakorvosok már nem. Így több tízezer beteg kereshet majd új orvost, miközben a betegellátás biztonságát veszélyeztető, egyben komoly anyagi konzekvenciákkal járó helyzet állt elő – állítják szakmai vezetők.
A minisztérium szerint viszont éppen ezzel vált elérhetőbbé az ellátás. Kereszty Éva, főosztályvezető szerint semmi sem indokolja, hogy a centrumok hálózatának monopolhelyzete megmaradjon: oszteoporosis-szakvizsga nincs, egyetemi tantárgyként viszont szinte valamennyi szakorvos tanulja a betegség gyógyítását. Hat módszertani levél alapján lesznek rendelhetők a gyógyszerek, de továbbra is csak megfelelő indokkal. A receptfelírás jogát senkitől nem veszik el, csak a monopolhelyzetet szüntetik meg – mondta.
Lakatos Péter, az Országos Osteoporosis Központ elnöke dilettánsnak nevezte az elképzelést, amely szétveri a nemzetközileg is példaértékűnek tartott magyar osteoporosis hálózatot. Véleménye szerint a tíz éve alapított központokban megvan a diagnosztikai eszközpark és a csontritkulás körébe tartozó problémákhoz szükséges szakorvosi háttér. Állítja: a rendszer gazdaságosan és hatékonyan, magas szakmai színvonalon működött, az EU parlamentjében több alkalommal is követendő példaként állították a többi tagország elé.
A jelenlegi ötszáz helyett háromezer orvos írna fel gyógyszert, ráadásul a többségük a betegség kezelésében járatlanul – mondta Lakatos Péter, hozzátéve: lehetetlen annak a hatvanezer betegnek az átirányítása a zsúfolt reumatológiai és nőgyógyászati rendelőkbe, akik most a centrumokban dolgozó, nem reumatológus és nőgyógyász szakorvosnál kapják a kezelést.
(Forrás: Népszabadság)

Kiderült, hogy mikor jön végre az igazi nyár!