Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Csúcsra járatott nyomozás a Volkswagen-botrányban címmel foglalja össze a politikai felhangoktól sem mentes korrupciós ügy eddig nyilvánosságra került részleteit.
Szerdán a VW-ügyben nyomozó braunschweigi államügyészség felkérte az alsó-szászországi tartományi bűnügyi hivatalt – Németországban a rendőri ügyek a tartományok hatáskörét képezik – hogy kapcsolódjon be az ügy felderítésébe. A megkérdezett szakértők szerint a nyomozás akár hónapokig is elhúzódhat. A botrány ellenére a szövetségi és tartományi kormány álláspontja szerint nem szükséges módosítani az EU által többször bírált Volkswagen törvényt.
A 44 esztendős törvény célja – mivel a régió legnagyobb munkaadója a VW –, hogy megakadályozza a wolfsburgi cég ellenséges kivásárlását, ezért Alsó-Szászország birtokolja a legnagyobb európai autógyár részvényeinek negyedét. (A gyár felügyeletét a mindenkori tartományi kormány – a miniszterelnök és a gazdasági miniszter – gyakorolja. Mivel 1998-ig Gerhard Schröder alsó-szászországi miniszterelnök volt és az SPD egészen 2003-ig kormányzott Hannoverben a VW-botrány rendkívül rosszkor jött a szeptemberi Bundestag választásokra készülő szociáldemokratáknak. a szerk.) Az EU bizottsága tavaly októberben pert kezdeményezett Németország ellen a VW-törvény miatt az európai bíróságnál. A vádak szerint a törvényi szabályozás elriaszthatja a külföldi befektetőket.
Jelenleg a VW-botrány nyomozásának középpontjában a korábbi Skoda személyzeti főnök, Helmuth Schuster áll, valamint Schuster egyik munkatársa, aki a Volkswagennél az üzemi tanáccsal való kapcsolattartásért volt felelős. A braunschweigi államügyészség a két férfi ellen csalás és sikkasztás vádjával folytat nyomozást. A vád szerint a két férfi a VW és csehországi leányvállalata, a Skoda pénzének egy szeletét egy bonyolult céghálózaton keresztül saját zsebükbe terelték, valamint Schuster állítólag kenőpénzeket követelt a Volkswagen beszállítóitól.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap VW-botrány: Hartz állítólag biankó csekket állított ki címmel foglalja össze mindazt, amit a wolfsburgi korrupciós ügyről tudni lehet.
A lap információi szerint a konszernvezetés mérlegeli annak lehetőségét, hogy az elnökségi tag és kormánytanácsadó Peter Hartztól megvonják a „kormányzati kapcsolatok” feladatkörét. (Hartz Gerhard Schröderhez fűződő személyes kapcsolatai még abból az időből datálódnak, amikor a kancellár alsó-szászországi miniszterelnökként a VW-t is felügyelte. Hartz akkor lett országosan ismert, amikor 2002-ben megbízást kapott a gazdasági reform kidolgozására. Nevéhez kötődnek a csak Hartz I-IV-ként emlegetett megszorítás sorozatok. a szerk.) A VW szóvivője szerda este úgy fogalmazott: a konszern vezetése hónapok óta foglalkozik a feladatok újraelosztásának kérdésével, így a javaslatnak nincs köze a kenőpénz botrányhoz.
A Financial Times Deutschland információi szerint Hartz arra adott utasítást, hogy a munkavállalói oldalt képviselő üzemi tanácstagok útjai kapcsán ne ellenőrizzék, hogy az érintettek mire költik a cég pénzét. Ezzel a költségvetéssel – melynek mérete egyelőre ismeretlen – az üzemi tanácstagok kényük-kedvük szerint rendelkezhettek.
Napi balfék: Magyar Péter így akarja legyőzni a nyugdíjasokat!