Bozóki András külön kérésére a sajtó kizárásával tanácskoztak tegnap az öntevékeny alkotók és a művelődési közösségek vezetői a kulturális tárca vezetőivel. A találkozót az indokolta, hogy a tizenhét szövetség, egyesület és társaság a tárca megszorító intézkedései, a maradványképzési kötelezettség és a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) átszervezése miatt úgy értékelte, hogy a kulturális kormányzat intézkedései sértik a magyar civil társadalmat. Egyben követelték, hogy az ez évi pályázatokon elnyert pénzeket haladéktalanul fizessék ki, a jövő évben pedig legalább az idei költségvetésben előirányzott összeget biztosítsák számukra. A tiltakozó szervezetek ragaszkodnak hozzá, hogy az NKA-t ne szervezzék át az érintettekkel való egyeztetés nélkül, és hogy az átalakítások után az amatőr művészeti terület ne kapjon kevesebb támogatást, mint korábban.
Vadász Ágnes, a levelet aláíró Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége ügyvezetője a Magyar Nemzetnek a találkozó előtt kijelentette: egyik napról a másikra élnek. – Itt áll előttem egy halom számla kifizetetlenül. A béreket a kórusok által befizetett tagdíjakból részletekben fizetjük, amíg tudjuk, tervezni azonban így nem lehet – mondta. Tavaly is kölcsönökkel sikerült áthidalniuk az anyagi nehézségeket, a nagyobb rendezvények tervezéséhez azonban félre kellett tenni. Most már nemhogy tartalékolni, de megélni sem lehet, szóba került a munkatársaik kényszerszabadságolása is. Úgy igyekeznek megtartani a már betervezett rendezvényeiket, hogy akiknek például terembért, útiköltséget vagy egyebet fizetni kellene, azokat megkérik, hogy „várjanak türelemmel a pénzükre”. A kulturális minisztérium a civil szervezetek számára kiírt pályázatán májusban működési célra elnyert, júniusban aláírt szerződésükre is csak azt az ígéretet kapták, hogy majd kifizetik – ez máig nem történt meg.
– És a pályázati pénzek kérdése csak a kisebbik gond – véli Vadász Ágnes –, a nagyobbik az NKA átszervezése: a többi szakmai szervezethez hasonlóan ők is fontosnak tartják, hogy az átszervezés ne a megkérdezésük és meghallgatásuk nélkül történjen, hiszen a művészeti ágak összevonása azt eredményezi, hogy bizonyos területek képviselői majd be sem férnek a kuratóriumokba, és – mint mondja – egy biztos: az átalakítással a szakmaiság elveszik.
Bár a tanácskozásról kizárták a sajtót, a minisztériummal szemben található kávézóban gyülekező egyesületi vezetőkkel sikerült találkoznunk. Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének kreatív alelnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, Magyarországon olyan súlyos helyzet még nem állt elő, hogy időben ekkora késés legyen a működési költségek támogatásában. Azt senki sem várhatja el, hogy egy közhasznú szervezet állami támogatás nélkül tartsa fenn magát. „Egy egyesület nem gazdasági társaság” – mondta. Hozzátette: a magyar állam nem utalja a pénzeket, holott érvényes szerződések vannak erről. „Nekünk kibocsátanak egy számlát, ami után fizetnünk kell, de nem fizethetünk, ezek után elvárják, hogy számoljunk el azokkal a pénzekkel, amiket ők nem utalhattak, de megnyertünk. Mi nem tudunk elszámolni, bennünket perelnek egyik oldalról, másik oldalról meg kizárnak a pályázati rendszerből. Éppen azokat büntetik, akik évtizedeken át küzdöttek egy civil szervezet életben maradásáért – mondta az egyesületi alelnök.
A tanácskozás után kapott információink szerint a találkozón – amelyen a miniszteren, két államtitkárán és a főosztályvezetőkön kívül részt vett Harsányi László NKA-elnök is – a hivatal képviselői belátták, nem hozhatnak döntést a civil szervezetek bevonása és szakmai konzultáció nélkül. A tárca a szervezetek működési támogatását rövid időn belül kifizeti, a programtámogatások kérdésében további egyeztetést folytat. Az NKA – szerződéskötés után – maradéktalanul kifizeti azokat a pályázati pénzeket, amelyekről már pozitív döntés született, és a programot idén tartják. Az alapprogram átalakítása az állami tisztségviselők ígérete szerint a szakmai szervezetek bevonásával történik.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
