Az ellenzéki képviselők – elsősorban az Állami Számvevőszéknek a törvényjavaslathoz kapcsolódó véleményére hivatkozva – élesen bírálták a zárszámadást, ezzel szemben a kormánypárti képviselők, elismerve ugyan az ÁSZ megállapításainak döntő részét, támogatták azt.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke az ülésen elmondta: jelentős nézetkülönbség alakult ki a zárszámadási törvényjavaslat megítélése kapcsán a Pénzügyminisztérium és az ÁSZ között a tavalyi áfa-visszatartási ügy kapcsán. Az ÁSZ elnöke megismételte: a számvevőszék úgy ítéli meg, hogy az Európai Unióba irányuló export-import üzletek kapcsán az áfa-visszautalások visszatartása rontotta a központi költségvetés ez évi pozícióját, az intézkedés előkészítetlen volt, és szakmailag tévesnek bizonyult. Ennek alátámasztására elmondta: a 2005 első félévi adatok tükrében a központi büdzsére gyakorolt hatása mínusz 2,9 milliárd forint volt, azaz nemhogy többletet hozott volna, hanem veszteséget okozott az államháztartásnak.
A számvevőszék elnöke kifejtette: az ÁSZ a központi intézmények körében már öt-hat éve érvényesített zárolások megítélésében is eltérő álláspontot képvisel, mint a pénzügyi kormányzat. Felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi öt-hat év zárolásai következtében ezek a maradványpénzek a központi büdzsé kiadási főösszegének mintegy hat-nyolc százalékára rúgnak évente. Ezek a mindenkori maradványok valójában „lebegnek”, és nem egyszer megterhelik a következő évek költségvetését.
A zárszámadásról szóló vitát megelőzően a testület 13 igen, 12 nem és egy tartózkodás mellett nem tartotta általános vitára alkalmasnak azt a törvényjavaslatot, amelyet az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) 2004. évi költségvetéséről a bizottság egyik albizottsága, valamint az ORTT állított össze – számolt be a távirati iroda.
Magyar Péter még a tengerparton is idegesen nyomkodta a telefonját és kiabált Varga Judit megszólalása miatt
