Mit tett Vágó Budapestért?

Demszky Gábor Vágó István újságírónak, Jurij Ljubimov rendezőnek, Nádas Péter írónak és Wolfgang Roth, az Európai Beruházási Bank alelnökének adná a Pro Urbe Budapest-díjat, hiszen őket jelölte meg listáján. Díszpolgárnak pedig Fischer Iván karmestert és Kornai János közgazdászt javasolja a főpolgármester. Az ellenzék nem javasolt díszpolgárjelöltet. Döntés jövő héten várható.

MNO
2005. 09. 16. 7:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a jövő héten dönt a városházi eseti bizottság az idei, budapesti díszpolgári címre javasolt személyek listájáról – közölte Pálinszki Antal, a grémium MSZP-s elnöke. Az eseti bizottság tegnap döntött volna a Fővárosi Közgyűlés elé a hónap végén kerülő végleges javaslatról, de a testület nem volt határozatképes.

Demszky Gábor főpolgármester az idén Fischer Iván karmestert és Kornai János közgazdászt javasolja Budapest díszpolgárának. A városháza eseti bizottságának legutóbbi ülésén az MSZP-SZDSZ-koalíció képviselői további öt nevet javasoltak, két zeneszerzőét, egy irodalmár egyetemi tanárét, egy sportriporterét, valamint egy színésznőét. Az ellenzék nem javasolt díszpolgárjelöltet.

Három tucat javaslat érkezett a bizottsághoz a Pro Urbe Budapest-díjra, a városatyák szeptember végén hat jelöltről döntenek. A főpolgármester négy közéleti személyiséget javasolt: Jurij Ljubimov rendezőt, Nádas Péter írót, Wolfgang Rothot, az Európai Beruházási Bank alelnökét, valamint Vágó István újságírót.

A kitüntetésekről a hónap végén dönt a Fővárosi Közgyűlés, az elismeréseket pedig november 17-én, a főváros egyesítésének napjára emlékező ünnepi közgyűlésen adják át.

A főváros által adományozott elismerések – amelyek pénzzel nem, csupán megtisztelő címmel járnak – az utóbbi években váltak a szokásos politikai csatározások eszközeivé. Két évvel ezelőtt a fővárosi MIÉP-frakció nemmel szavazott a második világháború idején magyar zsidók ezreit megmentő svéd diplomata, Raoul Wallenberg díszpolgárrá avatásakor. Heves vitát váltott ki tavaly Sztálin 1947-ben odaítélt budapesti díszpolgársága is. A politikai gordiuszi csomót végül jogi csavarral vágták át: miközben nem érvénytelenítették a generalisszimusz kitüntetését – mondván, még így sem akarják utólag átírni a történelmet –, határozatba foglalták, hogy az egykori szovjet diktátor nem méltó az elismerésre.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.