Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Schrödernek sikerült a tévépárbajt megnyernie címmel a kancellár és kihívója között vasárnap este lefolytatott vitáról tudósít. Angela Merkel és Gerhard Schröder közvetlen vitája 90 percig tartott. A két héttel a választások előtt megrendezett televíziós vita győztese a nézők megítélése szerint inkább Gerhard Schröder volt. Több közvéleménykutató intézet gyorselemzése szerint a megkérdezettek többsége a kancellárt látta jobbnak a legtöbb kérdésben. Ugyanakkor minden elemzés kiemeli, hogy a CDU/CSU jelöltje Angela Merkel fellépése jelentősen felülmúlta a várakozásokat.
Schröder a Forschungsgruppe Wahlen (ZDF) és az infratest dimap (ARD) adatai szerint a hitelességben és szimpátiában nyert. A Forschungsgruppe szerint a megkérdezettek 48 százaléka tartotta a kancellárt jobbnak, míg Merkelt csak 28 százalékuk. Az ARD által megkérdezettek 49 százaléka találta Schrödert „meggyőzőbbnek”, míg Merkelt csak 33 százalék. A kérdések többségében szintén Schröder volt jobb: nyugdíjpolitika (51:37 százalékban, külpolitikában (71:19), adóügyben (49:38). A családtámogatások ügyében (40:50) és a munkahelyteremtésben (35:46) Merkelt mérték jobbnak. A kutatók szerint mindkét politikus képes volt saját táborának meggyőzésére.
Az RTL által megbízott Forsa intézet által megkérdezettek 54 százaléka Schrödert, 31 százalékban Merkelt látta vasárnap este győztesnek. Csak a gazdaság és munkaerőpiac területén előzte meg Merkel 43:41 Schrödert. Szimpátia területén is Schröder nyert 57:31 arányban Merkel előtt. A két, államférfiúi módon sötét ruhába öltözött vitapartner törekedett a tartalmas vitára, és kerülte az agresszív, vagy lebecsülő hangvételt.
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlap Schröder tizenhétszer vágott Merkel szavába címmel summázza a televíziós vita tanulságait.
A televíziós vita azonban nem befolyásolja a németeket, akiknek szavazói hozzáállását lényegesen nem változtatja meg a vasárnapi párbaj. Az egész ország ugyanis kormányváltó hangulatban van július elseje óta, amikor Schröder elérte, hogy előrehozott parlamenti választásokat tartsanak szeptember 18-án – számol be a magyar Hírlap berlini tudósítója. A német sajtó java része szintén a kormányváltásra játszik, aminek rendkívüli hatása lehet a még bizonytalan szavazókra.