Sok a szabálytalanság a kisebbségeknél

A települési önkormányzatok szokásos éves vizsgálata közben az Állami Számvevőszék rendszeresen vizsgálja a kisebbségi önkormányzatok gazdálkodásának szabályszerűségét is. A 2004-es évről szóló vizsgálat megállapította, hogy nem javult a gazdálkodási fegyelem az előző évekhez képest.

Néző László
2005. 09. 13. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kirívóan nagy szabálytalanságot nem talált az ÁSZ a vizsgált kisebbségi önkormányzatoknál, azonban számtalan kisebb-nagyobb hibát fedezett fel a gazdálkodásukban, elszámolásokban, a települési önkormányzattal való együttműködésben.

Évek óta visszatérő szabálytalanság, hogy a kisebbségi önkormányzat szociális támogatást nyújt a helyben bajba jutott embereknek (pl.temetési segély, vagy a gyerekek iskoláztatásához nyújtott támogatás stb.). Így történt ez 2004-ben is a vizsgált önkormányzatok 11,3 százalékában. Másik tíz százalékuk pedig azzal sértette meg az előírásokat, hogy támogatást nyújtott egyházi, költségvetési- és non-profit szervezeteknek, ám azok felhasználását nem ellenőrizte.

A vizsgálat megállapításai szerint a kisebbségi önkormányzatok jelentős része nem működtetett házipénztárt, pénzeiket a települési önkormányzat pénztárán keresztül kezelték. Számláik felett is 34,1 százalékban a település tisztségviselői vagy a polgármesteri hivatal alkalmazottai rendelkeztek. Így fordulhatott elő például, hogy átmeneti pénzügyi problémáinak áthidalására a Sárszentlőrinci Cigány Kisebbségi Önkormányzat számlájáról a polgármesteri hivatal 500 ezer Ft-ot vezetett át a költségvetési elszámolási számlára, valamint, hogy Medina Község Szerb Kisebbségi Önkormányzatának pénzeszközeit a települési önkormányzat rendszeresen igénybe vette.

Az előző évekhez hasonlóan megállapította a számvevőszéki vizsgálat, hogy a bizonylatok legalább negyedét hibásan töltik ki, nem szabályos a kisebbségi önkormányzatok 27 százalékának kötelezettségvállalási gyakorlata, illetve utalványozásaik során is hasonló arányban megsértik a vonatkozó szabályokat.

A kisebbségi önkormányzatok működéséhez nyújtott központi és települési önkormányzati támogatást az adott kisebbségi önkormányzat bevételeként 17,9 százaléknál, a teljesített kiadásokat 8,5 százalékánál nem, illetve csak
részben számolták el.

Az ÁSZ szerint ezek a gazdálkodási hiányosságok a belső ellenőrzés működésének hiányát és zavarait jelzik a kisebbségi önkormányzati gazdálkodásban. A számvevői jelentések megállapításainak hasznosítása valamint a hiányosságok megszüntetése érdekében 12 229 javaslattal élt az ÁSZ. Ezek 85,5 százaléka a törvényekben, kormányrendeletekben és a helyi önkormányzatok rendeleteiben, a polgármesteri hivatalok szabályzataiban előírtak maradéktalan betartására, a szabályszerű működésre hívta fel a figyelmet. A javaslatok 14,5 százaléka az önkormányzati feladatok hatékonyabb ellátásának elősegítése, az intézményrendszer és a polgármesteri hivatalok munkájának célszerűbb megszervezése, szabályozottságának javítása érdekében született.

A gazdálkodási szabályok súlyos megsértése miatt egy esetben, a battonyai szerb kisebbségi elnök és a városi jegyző személyes felelősségét is megállapította az ÁSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.