Szabad az út Svájcba a kelet-európai munkavállalók előtt

Igent mondtak a svájciak a mai népszavazáson arra, hogy az alpesi országban a tavaly csatlakozott EU-tagországok állampolgárai is szabadon vállalhassanak munkát. A tervezet ellenzői azzal érveltek, hogy a korlátlan bevándorlás által olcsó keleti munkaerő árasztja el az országot, így leszorítják a béreket, növekedni fog a fekete munka.

2005. 09. 25. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év második Európa-politikai népszavazásán igen mondtak a helvétek. A schengen/dublini szerződést követően a lakosság elfogadta a munkavállalás és letelepedés szabadságának a tíz új EU-tagra történő kiterjesztését előirányzó törvényjavaslatot. Az eredmény a közvélemény kutatásokkal ellentétben viszonylag egyértelmű volt.

Közel 4,7 millió svájcinak volt lehetősége arra, hogy kinyilvánítsa a véleményét ebben a kérdésben. A svájci polgárok 56 százaléka, 1.457.807 polgár voksolt igennel, és 1.146.784 utasította el a javaslatot. A részvételi arány elérte az 53,8 százalékot, ami viszonylag magasnak mondható. A kantonok kevesebb, mind harmada (Obwalden, Nidwalden, Uri, Schwyz, Glarus, Tessin valamint Appenzell Innerrhoden) utasította el a javaslatot. Jellemzően a vidéki svájciak szavaztak nemmel.

A Schwyz kantonbeli regionális lap Népszavazás az uniós szabadságok kiterjesztéséről címmel tudósított a mai svájci voksolás előzményeiről. Mint írta: ma döntenek a helvétek arról, hogy Svájc kiterjessze-e az új uniós tagállamokra az EU-szabadságokat, valamint arról, hogy elegendőnek tartja-e a lakosság a bér és szociális dömping megelőzésére hozott kormányzati lépéseket. A közvélemény-kutatók szoros kimenetelű népszavazást jövendöltek.

Az uniós szabadságokra vonatkozó, az EU 15 régi tagjával megkötött, kétoldalú egyezményekre a svájciak 2000-ben bólintottak rá, s a megállapodások 2002 közepén létek hatályba. Most ezen megállapodásokat terjesztenék ki a tíz új tagállamra.
A munkaerőpiacok kölcsönös megnyitása több lépésben és ellenőrzötten történik. 2009-ben ismét lehetséges az addigi tapasztalatok alapján egy referendum megtartása, és 2014-ig érvényben lesz egy védzáradék: amennyiben a bevándorlás túlzottan magas, akkor a svájci állam ismételten korlátozhatja a tartózkodási engedélyek kiadását.

Annak biztosítása érdekében, hogy a svájci bért és munkafeltételeket betartsák, 2004 közepétől az uniós szabadságok kiterjesztésével párhuzamosan számos jogszabályt fogadott el a berni kormány. Megerősítették a bérdömping elleni ellenőrzéseket, minimálbért is tartalmazó munkaszerződéseket könnyebb megkötni és adott területekre kiterjeszteni.

A törvénytervezet ellen a Svájci Demokraták (SD) vezetésével három jobboldali csoportosulás küzdött. Ők attól kívánják megóvni az alpesi államot, hogy a korlátlan bevándorlás által olcsó keleti munkaerő árasztja el az országot, így leszorítják a béreket, növekedni fog a fekete munka és a kelet-európaiak elviselhetetlen terhet jelentenek majd a szociális ellátórendszerek számára. Egy szélsőbaloldali, a törvénytervezet ellen kampányoló bizottság is veszélyeztetve látja a helvét munkaerőpiacot.

Munkaadói szövetségek, szakszervezetek és a kantonok támogatták az uniós szabadságok kiterjesztését. A berni parlamentben képviselt pártok közül csak a Svájci Néppárt (SVP) megosztott a kérdésben. A szabályozás támogatói azzal érveltek, hogy a svájci gazdaság a kelet-európai piacok növekedéséből profitálni fog.

A nemek győzelme az úgynevezett „Guillotine záradék” miatt a már korábban az új tagokkal megkötött kétoldalú szerződések érvényességét is veszélyeztette volna.

Forrás: Bote der Urschweiz (bote.ch), Neue Zürcher Zeitung, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.