Harc a szemétért

A fővárosi közigazgatási hivatalnál támadta meg az ASA Magyarország Kft. azt a rendeletet, mellyel – a cég szerint – a főváros monopolhelyzethez juttatja saját szemétszállítóját, az FKF Rt.-t. A rendelet értelmében ugyanis a budapesti lakosság hulladékát és a vállalatok nem szelektíven gyűjtött szemetét kizárólag az FKF Rt. szállíthatja el.

MNO
2005. 10. 19. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros egy augusztusban elfogadott rendelettel a saját szemétszállítójának, a Fővárosi Közterület-fenntartó FKF Rt-nek, valamint a vele konzorciumi szerződésben álló kilenc cégnek teremt monopolhelyzetet – állítja az egyik legnagyobb, a budapesti szemétpiacon jelen lévő magánvállallkozás, az ASA Magyarország Kft. Az új szemétrendelet értelmében ugyanis a lakosságnál keletkező hulladékot és a vállalatoknál keletkező, nem szelektíven gyűjtött szemetet kizárólag az FKF Rt. szállíthatja el, holott korábban a vállalatoknak lehetőségük volt arra, hogy megválasszák, melyik szemétszállító céggel akarnak szerződni. Az ASA szerint a módosítással az FKF Rt. legalább 2,5 milliárd forintos pluszbevételhez jut – írja az origo.

Az ASA Magyarország Kft. szerint a rendelet ellenkezik a hulladékgazdálkodásról szóló törvénnyel, ami kimondja, hogy a vállalatok kötelesek gondoskodni a náluk keletkező szemétről: vagy maguk szállítják el a szemetet, vagy pedig átadják azt egy szemétszállító cégnek. Az ASA szerint a jogszabály korlátozza a választás szabadságát, ezért a fővárosi közigazgatási hivatalnál támadták meg a rendelet. Az origo úgy tudja: a főváros arra hivatkozva fogadta el a rendeletet, hogy több esetben a szemét illegális lerakókba került, ahelyett, hogy a pusztazámori lerakóba vagy a rákospalotai hulladékégetőbe szállították volna. Az FKF Rt. állítja: a rendelet célja nem a monopolhelyzet megszerzése volt, hanem garantálni akarják a fővárosban keletkező szemét hasznosítását – írja a portál.

Kollár György, a főváros környezetvédelmi bizottságának SZDSZ-es alelnöke elmondta: a közgyűlés abban a tudatban szavazott a rendeletről, hogy azzal kapcsolatban nincsenek jogi aggályok. Kollár hozzátette: a monopolhelyzettel kapcsolatos vádak az ugyancsak fővárosi tulajdonban álló Főkert Rt. esetén is felmerültek, a cég kezeli ugyanis a fővárosban található közterületek és zöld övezetek nagy részét. (origo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.