Nem adtak a szocialisták „vadászati engedélyt” Leisztingerre

Elutasította a XI. kerületi képviselőtestület a Leisztinger Tamás nagyvállalkozó és Molnár Gyula, Újbuda polgármestere közötti esetleges érdekkapcsolatok kivizsgálását célzó bizottság megalakítását. A kerületi Fidesz szerint Újbuda 3,5 milliárd forintot veszített a vállalkozóval kötött üzleten.

MNO
2005. 10. 19. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen furcsa körülmények között vált többségi tulajdonossá a kiváló kormányzati kapcsolatokat ápoló Leisztinger Tamás által fémjelzett vállalkozás Budapest egyik legnagyobb ingatlanfejlesztésében, amelyet az Öböl XI. Kft. hajt végre. A társaságot még két évvel ezelőtt a Dunára kijárattal bíró Lágymányosi-öböl és környéke hasznosítására alapította a Molnár Gyula szocialista képviselő vezette helyi önkormányzat, amely a gátat, az öblöt és a parti területeket tartalmazó cégben hamarosan társtulajdonossá tette a Leisztinger érdekeltségébe tartozó Eravis Rt.-t – hangzott el nemrég az újbudai Fidesz által tartott sajtótájékoztatón. Az egymás közötti üzletrészeladások és tőkeemelési tranzakciók révén az önkormányzat tulajdona azonban mára 28 százalékra csökkent, miközben az Eravison kívül a szintén Leisztinger fémjelezte Arago-csoport többségi tulajdonába került – mondta Schneller Domokos, a Fidesz helyi képviselője, aki úgy vélte: az önkormányzat mintegy 3,5 milliárd forintot veszített az ügyleten, ennyivel érne többet ugyanis az önkormányzat tulajdona, ha az általa adott ingatlanokat piaci értéken számolná be a társaság.

A személyi összefonódásokra rámutató politikus azt is kifogásolta, hogy a szocialisták vezette testület pályázat nélkül választotta ki Leisztingert, legtöbbször zárt ülésen és sürgősséggel tárgyalta a tranzakciókat, s az értékbecslés körül eddig számos visszásságra derült fény. Leisztinger élettársa pedig Schneller tudomása szerint az MSZP budapesti alelnöke, ahol „felettese” Molnár Gyula. Mindezek miatt önkormányzati vizsgálóbizottság felállítását kérte Schneller ebben az ügyben a keddi testületi ülésen.

A szocialista-szabaddemokrata testület napirendre sem volt hajlandó venni a fideszes javaslatot. (A fővárosban rendre megakadályozzák az ellenzék által javasolt vizsgálóbizottságok felállítását, most már a kerületekbe is „leszivárgott” ez a módszer.)

A testületi ülésen a polgármester, Molnár Gyula az ellenzéki politikusnak adott válaszában hangsúlyozta: érti, hogy a Fideszben kiadták a „vadászati engedélyt”, és ugyan egyelőre csak kiskaliberű vadászok lövöldöznek, de látja, hogy az a cél: az ország egyik leggazdagabb emberének, Leisztingernek a nevét a bűnöző szinonimájává tegyék, és aztán Leisztingert és őt összekössék az emberek tudatában. A polgármester szerint azonban ennek a választások előtti elméleti konstrukciónak „tartalmi” alapja nincs.

Schneller vagyonvesztésre vonatkozó állításait a polgármester visszautasította. Szerinte ugyanis lehetetlen most megmondani, hogy nyert-e az önkormányzat egy el sem készült projekten. Molnár elismerte, hogy a beruházások valóban késnek, de szerinte Schnellernek el kéne döntenie, hogy egyáltalán ellenzi-e a Lágymányosi-öböl mentén megépítendő szabadidőparkot, vagy pedig a megvalósítás lassúságát kéri számon.

Molnár felajánlotta, hogy bár ő nem gyógypedagógus, szívesen segít Schnellernek, az „önkormányzati vagyon védőjének”, hogy megértse miről is szavazott korábban a testület. A XI. kerületben ugyanis korábban konszenzussal fogadták el a pártok, hogy szabadidő-parkot, vízi turisztikai bázist, yachtklubot, strandot hoznak létre a Lágymányosi-öbölben. Erre projektcéget, az Öböl XI. Kft.-t alapították, és ezt is megszavazta az ellenzék.

Arra, hogy Leisztinger élettársa a helyettese az MSZP budapesti elnökségében, Molnár így reagált: az önkormányzat nem ezért társult a nagyvállalkozóval, hanem azért, mert Leisztingeré voltak azok a területek, amelyek ingatlanfejlesztés szempontjából szóba kerülhettek, vagyis azért hoztak létre közös céget, mert Leisztinger volt a szomszédjuk.

Leisztinger Duna-parti terjeszkedéséhez kísértetiesen hasonlít a vállalkozó egy másik beruházása is, amelyet az idén ütött nyélbe: nemrég vásárolta meg ugyanis a Leisztinger közvetett érdekeltségébe tartozó KNB-Fuente Kft. a Ferihegyi repülőtér mellett száz hektár feletti uralmat biztosító ACC Kft.-ben és CAD Rt.-ben a többségi részesedést. A vállalkozó itt is kikerülhetetlenné vált, hiszen ha a reptér végre akarja hajtani a korábban bejelentett fejlesztéseit, akkor mindenképpen meg kell állapodnia a szomszédos földek tulajdonosával.

Leisztinger az előkelő hatodik helyet foglalja el azon a listán, amely hazánk leggazdagabb embereit tartalmazza: eszerint a vállalkozó 38,2 milliárd forintos vagyonnal bír.

(fideszfrakcio.hu, index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.