Novembertől a nagyfogyasztóknak kell majd többet fizetniük a gázért, 19 százalékkal. A gazdasági miniszter ezt a korábbi szokásokkal ellentétben most nem jelentette be. A kormányszóvivő cáfolta, hogy azért hallgatták volna el, mert kényes politikai kérdéssé vált a gázáremelés – hangzott el az egyik kereskedelmi csatorna híradójában.
A gazdasági minisztériumban még néhány hete is azt mondták: az idén biztosan nem drágul a gáz. Bár a gazdaságkutatók jelezték: 15-20 százalékos áremelésre mindenképp szükség lesz. Szombaton a miniszterelnök az MSZP választmányi ülésén beszélt ugyan a gázárról, de nem az emelést hangsúlyozta. „November elsejétől fogjuk megtenni, a napokban fogjátok látni az erre vonatkozó rendeletet, azt tudniillik, hogy nem engedjük, hogy a lakosság által fizetett gázárak növekedjenek” – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Arról viszont, hogy valami nem drágul, nem szoktak rendeletet alkotni. A rendelet, nem is erről szól, hanem arról, hogy a nagyfogyasztóknak 19 százalékkal drágul a gáz november elsejétől. Az információkat a kormányszóvivő is megerősítette.
A világpiaci árak emelkedését a kormány a nagyfogyasztókkal fizetteti meg. Az idén már harmadszor. A mostani 19 százalékos emelés előtt augusztusban, azelőtt pedig januárban emelkedett a gáz ára például a pékeknek, vagy a nagy gyáraknak. Kérdés persze, hogy a magasabb gázárat át akarják-e és át tudják-e majd hárítani a vásárlókra.
Batiz András a mai kormányszóvivői tájékoztatón is megerősítette, hogy november elsejétől a lakosság számára változatlan marad, a közületek számára átlagosan 19 százalékkal emelkedik a gáz ára. Batiz András közölte: a közületek közül az állami,
önkormányzati és egyházi fenntartású oktatási, kulturális,
egészségügyi és szociális intézmények számára az energiagazdálkodási célelőirányzatból fedezik az emelés ellentételezését, ami mintegy egymilliárd forintba kerül majd. Erre a pénz rendelkezésre áll – tette hozzá az MTI szerint.
Batiz András hangsúlyozta, hogy a földgáz ára az olajéhoz van
kötve, amelynek hordónkénti ára jelenleg 75 dollárhoz közelít, pedig
az utolsó emelés alkalmával, augusztus elején, 45-47 dolláros
hordónkénti olajárral számoltak az év hátralévő részére. Mint mondta: egyetlen kormány sem vonhatja ki magát a világpiaci árak hatása alól, ugyanakkor a kabinet igyekszik tekintettel lenni a lakosság teherbíró képességére is. Közölte: ez a kormány, 2002 óta, a gázár emelkedését 53 százalékban hárította át a lakosságra, míg az előző kabinet 74 százalékban tette ugyanezt.
– Tévedés azt gondolni, hogy a lakosságot nem érinti a mostani
gázáremelés, amely az infláció több mint hatszorosa – reagált a
Fidesz energetikai munkacsoportjának vezetője. Lázár Mózes szerint az érintett vállalkozások, cégek, intézmények ezt a drasztikus mértékű emelést előbb-utóbb kénytelenek a fogyasztókra hárítani.
Forrás: rtlklub.hu, fidesz.hu
Szexbotrány sodorja válságba a spanyol kormányt
