Sérelmek helyett köszönet

George Bush 2002 áprilisában levélben köszönte meg Orbán Viktornak és kormányának azt a szilárd támogatást, amelyet a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtottak – derül ki abból a levélből, melyet a Fidesz szóvivője olvasott fel mai sajtótájékoztatóján. A táviratokról, melyeket az MSZP nyilvánosságra hozna, Révész kijelentette: azt csinálnak velük, amit akarnak.

MNO
2005. 10. 21. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnöknek egyértelmű választ kell adnia arra, miért nem mondott igazat a George Bush amerikai elnökkel folytatott washingtoni találkozó után – jelentette ki Révész Máriusz mai sajtótájékoztatóján. Mint mondta: Gyurcsány Ferenc „hetet-havat összehordott” a témában az elmúlt időszakban, miközben bebizonyosodott, nem igaz azon állítása, hogy Bush elnök nehezményezte Magyarország magatartását 2001. szeptember 11. után. A Fidesz szóvivője emlékeztetett arra: először Somogyi Ferenc külügyminiszter a köztévé reggeli műsorában adott nyilatkozatában cáfolta a miniszterelnök kijelentéseit. A külügyminiszter elmondta, az amerikai elnök csak általánosságban érdeklődött a Magyarországról, és Gyurcsány Ferenc kezdett el a belpolitikai helyzetről beszélni. Később ezt Batiz András kormányszóvivő és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter is megerősítette. – Ezek után Nagy Gábor Tamás országgyűlési képviselő a Parlamentben feltette a kérdést: Miért hazudott Gyurcsány Ferenc? A miniszterelnök erre azt válaszolta, ő sohasem mondott olyat, hogy az elnök neheztelne a Fideszre vagy magára Orbán Viktorra. A miniszterelnök ezután átment ellentámadásba, és 2001. szeptember 11-e utáni leveleket kért számon a Fideszen. A baloldali média hathatós segítséget nyújtott az eredeti kérdés elhallgatásában – jelentette ki Révész Máriusz.

A Fidesz szóvivője felolvasott egy levelet is, amelyet George W. Bush írt Orbán Viktornak 2002 áprilisában a választások után. Ebben az amerikai elnök megköszöni Orbán Viktor és kormánya munkáját, amelyet az Egyesült Államok és Magyarország közötti kapcsolatok építésében végzett 1998 és 2002 között, valamint azt a szilárd támogatást, amelyet a terrorizmus elleni küzdelemben nyújtottak. Az elnök külön elismeréssel adózott Orbán Viktor határozott vezetése előtt a magyar NATO-csatlakozás idején. Ezután a 2002 májusban hazánkba látogató Laura Bush kérte Orbán Viktort, hogy találkozhasson vele, mert tolmácsolni szeretné az amerikai nép köszönetét mindazért a támogatásért, amelyet hazánktól kaptak a terrorizmus elleni harcban – idézte fel az eseményeket Révész Máriusz.

– Ezzel a Fidesz lezártnak tekinti azt a méltatlan vitát, amely Orbán Viktor és a Fidesz amerikai megítéléséről alakult ki – mondta a politikus, aki rámutatott: az a fő kérdés, hogy George Bush-sal történt találkozója után Gyurcsány Ferenc miért nem mondott igazat, és amikor ez kiderült, „miért tagadta le azt is, hogy egyáltalán mondott volna valamit”. – A miniszterelnöknek egyértelmű választ kell adnia arra, miért nem mondott igazat a George Bush amerikai elnökkel folytatott washingtoni találkozó után – jelentette ki a képviselő.

Az MSZP szerint a Fidesz olyasmit kér számon a miniszterelnöktől, „amit Gyurcsány Ferenc nem mondott”. – A magyar kormányfő soha nem állította, hogy az amerikai elnök kritizálta volna Orbán Viktort. Minden egyes alkalommal arról beszélt, hogy amikor külföldön jár, például az Egyesült Államokban az elnökkel tárgyal, akkor ott megvédi a saját ellenzékét – reagált Révész Máriusz sajtótájékoztatójára Élő Norbert (MSZP), hozzátéve: „kifelé minden magyar politikusnak kötelessége egységet mutatni”. – Arról a tapasztalatáról azonban kétségkívül beszámolt, hogy a mai napig érezni Amerikában azt a sérelmet, amit a 2001-ben hivatalban lévő kormány miniszterelnökének hallgatása okozott Csurka István megnyilvánulásai után – írja közleményében a szocialista politikus, azt hangoztatva: „az igazság a táviratokban van”, amelyeket 2001. szeptember 11-e után után a washingtoni magyar nagykövetségről küldtek haza, „tolmácsolva azt az amerikai kérést, hogy a Fidesz-kormány és Orbán Viktor akkori miniszterelnök határozottan határolódjon el a MIÉP elnökének kijelentésétől” – írja a szocialista képviselő.

Révész Máriusz szerint azonban nem a táviratokból derül ki, hogy milyen volt az amerikai elnök viszonya Magyarországgal, hanem a fent idézett levelekből. Arra a kérdésre, hogy támogatja-e a Fidesz Hárs Gábor MSZP-s képviselő kezdeményezését arra, hogy a parlament külügyi bizottságának tagjai betekintést nyerjenek a táviratokba, Révész Máriusz kijelentette: ez teljes egészében kormányzati hatáskör, azt csinálnak velük, amit akarnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.