„Szia. Szilvi vagyok. Azt hiszem, hogy a magyar férfiak többsége rövid idő alatt és örömmel hajlandó megtanulni gazdaságunk legfontosabb adatait” – köszönt egy csinos hölgy a Sawyer Miller Group kommunikációs cég honlapján. A négy fordulóból álló kvízjáték során Szilvi rendre megszabadul egy-egy ruhadarabjától, ha „helyesen”, a kormány álláspontjával megegyezően válaszolunk a magyar gazdaság sikerességét igazoló kérdésekre.
Először Szilvi azt kérdezi: 2004-ben a felsorolt öt (!) ország közül melyik volt a legversenyképesebb: Görögország, Magyarország, Portugália, Szlovákia, Lengyelország, Olaszország vagy Spanyolország. „Természetesen” csak Magyarországra lehet kattintani, ami után a hölgy megszabadul felsőjétől. A játék készítői a svájci IMD által készített World Competitiveness Yearbook rangsorra hivatkoznak, amelyben hazánk öt helyet javítva a 37. pozícióban áll, ám a szintén mértékadónak tekintett World Economy Forum listáján Magyarország úgy áll a 39. helyen, hogy három évvel ezelőtt még 29. volt. A felsorolt országok közül ebben a rangsorban jobb helyen áll Spanyolország és Portugália is, a térségből pedig Csehország előzött.
Szilvi második kérdése a munkanélküliségre vonatkozik, ami Magyarországon hét százalék, a többi felsorolt országban (Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Németország) tíz százalék körül áll. Azt a hölgy nem teszi hozzá, miközben leveszi szoknyáját, hogy hazánkban egy év alatt 5,8 százalékról 6,4 százalékra emelkedett az állástalanok aránya, mely növekedési mérték az uniós rangsorban a másodiknak számít.
A harmadik kérdés az elmúlt tíz év alatt végbement fejlődésre kérdez rá, és a melltartót érő helyes válasz mellett kiderül, hogy a cseh, a lengyel, a német, a francia vagy a szlovák gazdaság sem fejlődött olyan gyorsan, mint a Kóka János gazdasági miniszter által csak „pannon pumaként” aposztrofált magyar. Szilvi arról nem szól, hogy az Eurostat 2005-re és 2006-ra vonatkozó adatai visszaesést mutatnak (a 2002-es 5,1 százalékos GDP helyett 3,9, illetve 3,8 százalék), továbbá, hogy a balti országok mellett Szlovénia, Csehország és Szlovákia esetében is nagyobb növekedéssel számolnak. Ha hozzávesszük, hogy az uniós statisztikai hivatal Romániának 5,5, míg Bulgáriának 6 százalékos GDP-növekedést jósolt 2005-re, akkor láthatjuk, mennyi értelmük van a hasonlítgatásoknak.
Ahhoz, hogy Szilvi a bugyiját is levegye, már azt kell tudniuk a játékosoknak, hogy mi növekedett Magyarországon 2002 és 2006 között negyven százalékkal. Noha az államadósság és az infláció is kézenfekvő válasznak tűnhet, ám a helyes válasz az átlagkereset. Azt nem tudni, Szilvi miből jósolja meg a jövő évi átlagkeresetet, nyilván bekéredzkedett néhány kormányülésre. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az elmúlt három évben 120 ezerről 166 ezer forintra növekedett az átlagbér, ami a hölgy közlésével ellentétben csupán 21,16 százalékos emelkedést jelent. „Ugye milyen jó volt így velem együtt látni, hogy milyen sikeres a magyar gazdaság?” – teszi hozzá Szilvi.
A cég elnöke, Bruck Gábor az index.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy nem a kormány megbízására készítették a játékot, de tartalmát komolyan gondolják. – Meggyőződésem, hogy a magyar gazdaság nagyon sikeres – mondta. A PR-szakember szerint a sztripkvíz azért lehet hasznos, mert így az olyan kifejezések, mint az infláció vagy a GDP is közelebb kerülnek a fiatalokhoz.
A cég elnöke, Bruck Gábor 1994-ben és 1998-ban Demszky Gábor kampányfőnöke volt, valamint Medgyessy Péter kormányfő tanácsadójaként dolgozott. A Sawyer Miller Group korábbi vagy jelenlegi ügyfelei közé tartozik a Főpolgármesteri Hivatal, a Fővárosi Csatornázási Művek Rt., a Fővárosi Gázművek Rt., a Fővárosi Vízművek Rt., a BKV Rt., az Oktatási Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal, illetve szociálliberáis többségű veszprémi önkormányzat.
Legutóbb akkor került reflektorfénybe a PR-cég neve, amikor elnyerte a négyes metró kommunikációs munkáinak elvégzésére kiírt, 2005–2010 közötti időszakra szóló, 300 millió forintos pályázatot. A bírálatban részt vett Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke, míg a tenderbizottságban két szocialista képviselő is helyet kaphatott. A tender kapcsán belső vizsgálat elrendelését javasolta Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója. Korábban a DBR Metró Projekt Igazgatóság pályáztatás nélkül hosszabbította meg a céggel kötött szerződést.

Veszélyben a gyereke, ha őket látja