Idén sem oldódik meg Bős ügye

A bős-nagymarosi vízlépcső ügye már lassan 15 éve húzódik, eddig nem volt olyan kormány, amelynek ne kellett volna foglalkoznia a rendezéssel. Bár a vállalás szerint Magyarországnak és Szlovákiának december 31-ig le kell zárnia Bős-Nagymaros ügyét, valószínű, hogy most sem rendeződik a vízlépcsővita.

MNO
2005. 12. 26. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bős-nagymarosi vízlépcső ügyében a legutóbbi fejlemény a Magyarország és Szlovákia által márciusban kötött megállapodás volt. Ennek értelmében az év végére a felállított munkacsoportok lezárják a vitatott kérdések egyeztetését, s arról jelentést készítenek. A dokumentum pedig a későbbiekben a kormányközi tárgyalások alapját képezné. Szakértők szerint azonban olyan távol állnak egymástól a magyar és a szlovák elképzelések, hogy az ügy ismét a hágai Nemzetközi Bíróságon köthet ki.

Egy esetleges magyarországi kormányváltás könnyen felborítja a tárgyalások menetét, ha az új vezetés másképpen képzeli el a megállapodást. A magyar oldal szeszélyét pedig mi sem jellemzi jobban, mint hogy a szlovák oldalt képviselő Dominik Kocinger már kormánymegbízottak garmadájával volt kénytelen tárgyalni. Kovács György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) főosztályvezetője a Figyelőnetnek elmondta, hogy magyar érdek a mihamarabbi megegyezés, ezért véleménye szerint az ügyben már évek óta nem a politikai érdek dominált.

Sólyom László is pontot kíván tenni az ügy végére. A köztársasági elnök legutóbbi pozsonyi látogatása során a mielőbbi megegyezést sürgette. Az államfő azonban kifejtette: egy harmadik fél újbóli bevonását is lehetségesnek tartja.

Hága másodszor?

Bárdos Deák Péter, a Védegylet Duna-körének szakértője szerint ez akár az unió bevonását és újabb hágai pert is jelenthet. Véleménye szerint ugyanis, ha a két fél álláspontja nem közeledik, akkor értelmetlenség tovább tárgyalni. A Duna-kör tagja hangsúlyozta: őt meglepné, ha lezárnák a munkacsoportok a tárgyalást, hiszen Szlovákia továbbra is a nagymarosi duzzasztó mellett kardoskodik, míg a magyar fél ezt egyértelműen elutasítja. A szakértő elmondása szerint a második vízlépcső megépítése nélkül a bősi erőművet nem lehet csúcsüzemben járatni, az önmagában csak rossz hatásfokon képes üzemelni.

Kérdéses a határidő betartása

Bár a vállalás szerint december 31-ig minden kérdéses fejezetet le kell zárni a szakbizottságoknak, kétséges, ez sikerül-e a magyar és szlovák feleknek. „További tárgyalási fordulók vannak még hátra, ám minden remény megvan, hogy a munkacsoportok a kitűzött időpontra befejezzék munkájukat„ – mondta Kovács György. A főosztályvezető – aki a Tárcaközi Bizottság titkára is egyben – hozzátette: sok kérdés volt, amelyet meg kellett vitatni, s némely munkacsoport még nem fejezte be az egyeztetéseket. A remények szerint jövőre, a jelentés megfogalmazása után már találkozhatnak a kormánydelegációk, s így megkezdődhetnek a magasabb szintű tárgyalások.

A magyar fél optimizmusát a szlovák fél azonban nem osztja. „Bár ebben az évben meglehetősen intenzív és gyakori tárgyalásokat folytattunk, tartunk attól, hogy a munkacsoportok nem lesznek képesek befejezni munkájukat december 31-ig” – nyilatkozta a FigyelőNetnek Michaela Lezakova, a Szlovák Nagykövetség titkára. „A szlovák kormánydelegáció korábban, már december elején szerette volna megtárgyalni a munkacsoportok napirendjeit, ám a magyar fél miatt ezt 2006 elejére halasztották„ – folytatta a diplomata.

Távoli álláspontok

Ha a tárgyalási pozíciókat tekintjük, akkor még nagyobbnak tűnik a szakadék a magyar és a szlovák célok között. „A magyar fél ragaszkodik ahhoz, hogy ne épüljön meg a második vízlépcső. Magyarország hajlandó legalizálni a dunacsúnyi vízlépcsőt, cserébe azonban elvárja, hogy a Szigetközbe elegendő víz jusson. A természeti táj megőrzése a magyar kormány legfőbb célja, ezért Magyarország hajlandó lemondani az őt megillető energiáról is, ha cserébe elegendő vízhozamot kap” – mondta Kovács György.

Michaela Lezakova viszont emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány által elfogadott 2004-es decemberi határozat a környezetvédelemre helyezte a hangsúlyt, és elutasította a nagymarosi gát megépítését. „Az 1977-es szerződés azonban olyan más fontos célkitűzéseket is említ, mint a dunai hajózás fejlesztését és az árvíz- és a jégvédelmet. A hágai Nemzetközi Bíróság is említi, hogy egyik célkitűzésnek sincs elsősége másik felett, nyomatékkal gondolva itt a szerződés szerinti vízlépcsőépítésre és az energiatermelésre. Mára pedig egyik sem vesztett jelentőségéből„ – véli a szlovák oldal képviselője.

(FigyelőNet)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.