Kiábrándultak a magyarok az unióból

Az elmúlt fél évben erősödött az Európai Unióval szembeni ellenérzés a tagállamok többségében, köztük Magyarországon is – derül ki az Eurobarometer legfrissebb jelentéséből. Hazánkban csökkent legerőteljesebben az uniós intézményekbe vetett bizalom, viszont a magyarok támogatják legjobban az európai alkotmányt.

MNO
2005. 12. 22. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összes európai válaszadó közül ősszel már csak a válaszadók fele gondolta azt, hogy uniós tagnak lenni jó dolog, és átlagban minden ötödik-hatodik megkérdezett elutasító volt. Bár az emberek még mindig inkább pozitívan gondolkodnak Európa jövőjéről, tartanak a munkanélküliségtől, a gazdasági kilátásoktól és a bűnözés növekedésétől. Az uniós intézmények között az Európai Parlament támogatottsága a legnagyobb. A tíz új tagország válaszadói között a legnagyobb a nem válaszolók, illetve a bizonytalanok aránya.

A magyaroknál csak a finnek, a lettek, az angolok és az osztrákok hisznek kevésbé abban, hogy EU-tagnak lenni jó dolog. Fél év után hat százalékkal gondoljuk kevesebben (41 százalék), hogy az integráció előnyös Magyarország számára. A legnagyobb mértékben 7-9 százalékkal hazánkban csökkent az uniós intézményekbe vetett bizalom. Az európai alkotmány magyarországi támogatottsága viszont kiugróan magas.

Az uniós bővítés kérdésében a legnagyobb ellenzők Franciaország és Németország. A legszívesebben az EFTA-országokat látnák a tagok között (Svájc, Norvégia, Izland), ha ők valóban be szeretnének lépni. Horvátország és Bulgária tagságát Európa inkább támogatná, Románia, Ukrajna és a Szerbia-Montenegró, valamint Macedónia kérdésében megosztott, míg Törökország és Albánia felvételét a megkérdezettek többsége elutasítja. A felmérés alapján ugyanakkor a magyarok a bővítés egyértelmű támogatói.

(Forrás: Origo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.