Budapest drágult, de még mindig viszonylag olcsó

Érezhetően drágult, de még mindig a legolcsóbb Budapest az új közép-európai EU-tagállamok fővárosai között az egyik vezető londoni gazdaságkutató intézet, az Economist Intelligence Unit szerint. A világ 128 városát összehasonlító globális megélhetési költséglistát a norvégiai Oslo vezeti.

MNO
2006. 01. 31. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig Budapest a legolcsóbb az új közép-európai EU-tagállamok fővárosai között a Economist Intelligence Unit londoni gazdaságkutató intézet éves globális megélhetési költséglistáján, amelynek éléről hosszú évek után először Európa hátrébb szorította az eddig vezető japán nagyvárosokat.

A kétévente közzétett, a világ 128 városát összehasonlító listát 1991 óta Tokió vezette. A listát most a harmadik helyről előretörő norvégiai Oslo vezeti. A japán főváros a második helyre szorult, a bronzérmes pedig Reykjavik lett. A világ 10 legdrágább városa között 8, a 30 legdrágább város közül pedig 20 európai foglal helyet. Az első 10-be Tokió mellett nem-európaiként Oszaka-Kobe került még be (a negyedik helyen, Párizzsal holtversenyben). Az első tíz második felében Koppenhága, London, Zürich, Genf és Helsinki kapott helyet. New York a 27. lett, a lista végén Teherán szerénykedik, ahol igencsak olcsó az élet.

A kelet-európai átalakuló gazdaságok, köztük a már uniós taggá vált térségi országok nagyvárosai azonban szintén érezhetően drágultak az összehasonlító mércén: a 107. Belgrád, a 95. Bukarest, a 82. Kijev, a 63. Varsó és a térségi legdrágább, 58. Prága.

A kelet-európai EU-tagországok nagyvárosai közül – drágulása ellenére – most is Budapest a legolcsóbb a dollárban fizetett kiküldötteknek: – a dél-afrikai Pretoriával és Johannesburggal holtversenyben – a 77. helyre került a tavalyi 81. helyről. A magyar főváros tavaly még éves rekordot állított be azzal, hogy a 130-as listán a legtöbb helyezéssel – 15-tel – került feljebb, a forint akkori erősödése és a dollár gyengülése miatt.

Az idén a legtöbb hellyel a két legnagyobb brazil város, Rio de Janeiro és Sao Paolo lepett előre, egyaránt 22 hellyel a holtversenyben elfoglalt 87. helyre.

(NapiOnline, Privátbankár)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.