Még mindig Budapest a legolcsóbb az új közép-európai EU-tagállamok fővárosai között a Economist Intelligence Unit londoni gazdaságkutató intézet éves globális megélhetési költséglistáján, amelynek éléről hosszú évek után először Európa hátrébb szorította az eddig vezető japán nagyvárosokat.
A kétévente közzétett, a világ 128 városát összehasonlító listát 1991 óta Tokió vezette. A listát most a harmadik helyről előretörő norvégiai Oslo vezeti. A japán főváros a második helyre szorult, a bronzérmes pedig Reykjavik lett. A világ 10 legdrágább városa között 8, a 30 legdrágább város közül pedig 20 európai foglal helyet. Az első 10-be Tokió mellett nem-európaiként Oszaka-Kobe került még be (a negyedik helyen, Párizzsal holtversenyben). Az első tíz második felében Koppenhága, London, Zürich, Genf és Helsinki kapott helyet. New York a 27. lett, a lista végén Teherán szerénykedik, ahol igencsak olcsó az élet.
A kelet-európai átalakuló gazdaságok, köztük a már uniós taggá vált térségi országok nagyvárosai azonban szintén érezhetően drágultak az összehasonlító mércén: a 107. Belgrád, a 95. Bukarest, a 82. Kijev, a 63. Varsó és a térségi legdrágább, 58. Prága.
A kelet-európai EU-tagországok nagyvárosai közül – drágulása ellenére – most is Budapest a legolcsóbb a dollárban fizetett kiküldötteknek: – a dél-afrikai Pretoriával és Johannesburggal holtversenyben – a 77. helyre került a tavalyi 81. helyről. A magyar főváros tavaly még éves rekordot állított be azzal, hogy a 130-as listán a legtöbb helyezéssel – 15-tel – került feljebb, a forint akkori erősödése és a dollár gyengülése miatt.
Az idén a legtöbb hellyel a két legnagyobb brazil város, Rio de Janeiro és Sao Paolo lepett előre, egyaránt 22 hellyel a holtversenyben elfoglalt 87. helyre.
(NapiOnline, Privátbankár)

„Ezek undorító férgek!” – üzent a magyar celeb