Évi másfél milliárd köbméter gázt szállít Magyarország Horvátországba, a két kormány 340 kilométernyi új gázvezeték építését tervezi – közölte Gyurcsány Ferenc. A horvát tengerparton egy olyan cseppfolyós gáz szállítására alkalmas terminált szeretne építeni a két kormány, ahonnan csővezetékkel juthatna el a gáz az európai elosztó központokba. Ivo Sanader horvát miniszterelnök elmondta: országa egy új, alternatív gázellátási lehetőség megteremtésében érdekelt.
A két kormányfő és minisztereik az energetikai megállapodás mellett még nyolc nyilatkozatot írtak alá. Az idegenforgalom javítása érdekében például abban állapodtak meg, hogy július 15-től a kormány magyar konzult nevez ki Splitbe, nyáron pedig magyar rendőrököket küldenek a horvát tengerpartra, hogy az ott nyaraló magyarokat segítsék.
Szó esett még a 2012-es labdarúgó európa bajnokság közös megrendezésére vonatkozó szándék megerősítéséről is. A foci Eb közös megrendezéséhez fejlesztik az infrastruktúrát, gyorsforgalmi utak, repterek épülnek és gyorsvasút. 2007-ig elkészül a Mura-híd, hat új határátkelő nyitását is vizsgálják, ami pedig a turistaszezont illeti, Magyarország június közepétől egy horvátul is beszélő konzult küld Splitbe, hogy segítse a régióban nyaraló magyarokat.
Gyurcsány az eseményt követő sajtótájékoztatón azt mondta, reménye szerint a 2012-es Eb döntőjében Magyarország 2-1-re legyőzi a horvát válogatottat, mire Sanader úgy felelt, a 2-1 stimmel, de csak a 80. percig, mert a hajrá az övék lesz, s 3-2-re nyernek. A miniszterelnök közölte: „szentül hiszem, hogy Horvátország és Magyarország győzni akar. Ivo és én ugyanazt valljuk: a labdarúgás mindkét országban több mint sport, nemzeti ügy. A két kormány ennek tudatában maximálisan támogatja a pályázatot”.
Továbbá örökségvédelmi, kulturális ügyekről is tárgyaltak a felek a budapesti Szépművészeti Múzeumban. Gyurcsány Ferenc azt mondta: a találkozó egyik legfontosabb témája az euroatlanti integráció volt. Magyarország minden módon segíteni fogja Horvátország gyors csatlakozását – fogalmazott.
30 kilométer híján az idei év végére elkészül a Horvátországba vezető autópálya, de ez a 30 kilométer is megépül 2007-ben – hangzott el a két miniszterelnök sajtótájékoztatóján.
A közös kormányülésen egyébként több tárcaközi – környezetvédelmi, informatikai, oktatási, egészségügyi – megállapodás is született.
Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter tárcaközi együttműködési megállapodást írt alá horvát partnereivel a kormányülés keretében. A megkötött informatikai együttműködés három fő területre terjed ki: a kétoldalú IT kapcsolatok továbbfejlesztésére, a nemzeti kisebbségek információs társadalomba való integrálásának elősegítésére, valamint az üzleti kapcsolatok élénkítésére a két ország között.
A két miniszterelnök egyetértett abban, hogy a közös ülés újabb előrelépés a jó viszonyt ápoló két állam kapcsolatában. Ivo Sanader horvát kormányfő pedig azt ígérte, a mostani párbeszédnek később, Zágrábban lesz majd folytatása.
Emlékezetes, a hivatalos indoklás szerint hazánk azért nem vesz részt az ezzel egyidőben zajló davosi Világgazdasági Fórumon, mert a magyar–horvát közös kormányülés meglátásuk szerint fontosabbnak ígérkezik más eseményeknél. – Ezen a napon a teljes horvát kormány Budapestre látogat, hogy a két ország történetében először együttes kormányülést tartson és számtalan, fontos, a két ország ügyeit érintő napirendi pontot tárgyaljon meg. Hát, finoman szólva is furcsa lenne, hogy akár a magyar miniszterelnök, akár a kormány más tagjai nem lennének jelen, mikor a két kormány kormányülést tart – nyilatkozta előzőleg Batiz András kormányszóvivő.
Fidesz: Hiteltelenek az MSZP sportról tett nyilatkozatai
Minden kiemelkedő nemzetközi sportesemény hazai megrendezése méltán tölti el büszkeséggel a magyar embereket, ezért örülünk annak, hogy a horvát-magyar kormányülésen szóba került a 2012-es labdarúgó EB közös megrendezése – írja Szalay Ferenc (Fidesz) sajtóközleményében. Hozzáteszi: ezt a Fidesz is támogatja. Álságosnak, kampányízűnek és hiteltelennek tartjuk azonban a szocialista párt sportról tett nyilatkozatait, hiszen a közel négy éve regnáló Medgyessy-Gyurcsány-kormánynak elég ideje lett volna arra, hogy bizonyítsa: valóban fontos számára a magyar sport ügye.
Ennek épp az ellenkezőjét látták az emberek. A kormány megszüntette a sportminisztériumot, csaknem harmadával csökkentette a sportfinanszírozást, leállította a stadionrekonstrukciós programot, elvette a diáksporttól a normatív támogatást. Nagyon sok sportegyesületet és sporttal foglalkozó civil szervezetet hozott kellemetlen helyzetbe azzal, hogy nem fizette ki számukra a megítélt támogatásokat, pályázati pénzeket. Örülünk, hogy – többszöri visszalépés után – végre a szocialista párt is hajlandó volt tartani magát ahhoz a korábbi négypárti megállapodáshoz, melynek eredményeként végül országgyűlési határozat születhetett a horvát-magyar közös labdarúgó EB megrendezéséről.
(Forrás: Magyar Rádió, Info Rádió, PrimOnline, nb1.hu, MNO)

Lépre csalták a prostituálthoz érkező férfit, súlyos büntetésre számíthatnak