Márai-film Agárdy Gábor főszereplésével

A Magyar Filmszemlén mutatják be A gyertyák csonkig égnek című filmet Márai Sándor azonos című regénye alapján. Az egyik főszerepet a ma elhunyt Agárdy Gábor Kossuth-díjas művész, a Nemzet Színésze játszotta. Agárdy Gábornak ez volt az utolsó filmje.

MNO-összeállítás
2006. 01. 19. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 37. Magyar Filmszemlén február 3-án mutatják be A gyertyák csonkig égnek című filmet Márai Sándor azonos című regénye, illetve az abból adaptált, a Pesti Magyar Színházban három éven át játszott előadásának alapján. Az egyik főszerepet Agárdy Gábor Kossuth-díjas művész, a Nemzet Színésze játszotta. A másik főszereplő Avar István, további szerepekben Csernus Mariann, Mihályi Pál és az ez alkalommal debütáló Tompos Kátya. A film operatőre Szalai András, forgatókönyvírója Pozsgay Zsolt. Producere az ismert televíziós gyártó Sipos József.

„Márai a mai klipes filmvilágban még mindig népszerű, mert most éppen az a fontos, ha valaki ilyen csendes, nyugalmas világot tud teremteni” – mondta a film elkészüléséről a film és a színdarab rendezője, Iglódi István.

A filmszemlét követően megyeszékhelyek kulturális intézményeiben vetítik a filmet, és középiskolákba juttatnak el egy-egy ingyenes példányt, illetve a tévéfilmváltozatot tavasszal több csatorna is műsorra tűzi majd. Emellett egy DVD-változatot is készítettek, amit a kórházi ágyon megnézett Agárdy Gábor is, és elégedett volt az eredménnyel.

A film költségvetése 32 millió forint, ebből 25 milliót az ORTT irodalmi művek népszerűsítésére kiírt pályázatán nyertek el. A DVD-változatot és a mű honlapját (agyertyák.com) 14,4 millióval támogatta a médiahatóság.

Agárdy Gábor a Magyar Hírlapnak adott interjújában arra a kérdésre, hogy szerinte miért van Márainak kiugró sikere a világban is, azt válaszolta: „mert szerintem a világ egyik legnagyobb írója. Van most ez a nagykönyv-mánia, de Márai kiesett a versenyből. Nem baj, őt ez már nem érdekli, mert a világban hihetetlen reneszánsza van. Azt a tévéfilmet, amit csináltunk, el lehet majd adni külföldön is”. Beszélt arról is, hogy a regényből az amerikaiak is filmet akartak készíteni, de Sean Connery visszaadta a neki ajánlott szerepet, azt mondta, hogy ezt a regényt lehetetlen filmre vinni. Hozzáfűzte: a barátság, a szerelem, az egy életen át való önkorbácsolás témája benne maradt a színpadi és a filmváltozatban is.

(Index, Népszabadság, Magyar Hírlap)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.