Négy magyar a CIA-börtönöket vizsgáló bizottságban

Az EP ma szavazott az állítólagos CIA-börtönök ügyét vizsgáló bizottság összetételéről. A testületnek négy magyar tagja lesz, közülük két állandó és két póttagja: a néppárti Schöpflin György, a szocialista Kósáné Kovács Magda, illetve a szintén szocialista Lévai Katalin valamint a liberális Szent-Iványi István. A bizottság munkájában 46 állandó és 46 póttag vesz majd részt.

MNO
2006. 01. 19. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy magyar tagja lesz az Európai Parlament bizottságának, amely a CIA állítólagos európai börtöneivel, illetve fogolyszállításaival foglalkozik majd. Az EP-képviselők tegnap döntöttek a bizottság felállításáról, és ma szavaztak a testület összetételéről. A bizottság állandó magyar tagja a néppárti Schöpflin György, a szocialista Kósáné Kovács Magda, póttagja a szocialista Lévai Katalin valamint a liberális Szent-Iványi István. (A póttagokról nem a parlament egésze, csak a frakciók szavaztak.) A grémium munkájában egyébként 46 állandó és 46 póttag vesz majd részt.

Az ideiglenes bizottság a következő kérdésekben vizsgálódik majd:
A CIA vagy más amerikai ügynökök, illetve más harmadik országok titkosszolgálatai részt vettek-e emberek elrablásában, fogva tartásában, kitettek-e foglyokat kínzásnak, embertelen vagy lealacsonyító bánásmódnak az EU, vagy a csatlakozásra váró államok területén;
ezek, a terrorizmus elleni harc jegyében állítólagosan elkövetett tettek sértenek-e bizonyos nemzetközi egyezményeket, törvényeket, valamint kiadatási megállapodásokat;
voltak-e uniós polgárok vagy a csatlakozó államok polgárai, illetve az EU védelmére jogosultak „azok között, akik részt vettek az elrablásokban, vagy szenvedő alanyai voltak elrablásoknak, rendkívüli kiadatási műveleteknek, titkos börtönökben való fogva tartásnak, a külvilágtól való elzárásnak, kínzásnak, illetve kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódnak”;
„részt vettek-e vagy cinkossá váltak-e tagállamok, köztisztviselők vagy hivatalos minőségben eljáró személyek vagy uniós intézmények az egyének szabadságuktól való tudatos vagy be nem ismert megfosztásában, beleértve a kiadatást, szállítást, fogva tartást vagy kínzást, akár tevőlegesen, akár mulasztásból”.

Az ideiglenes bizottság „a lehető legszorosabb összeköttetésben és együttműködésben” tevékenykedik majd a Európa Tanáccsal, az emberi jogokért felelős európai biztossal, az ENSZ emberi jogi biztosával, valamint a nemzeti parlamentekkel. A testületnek a munkája megkezdését követő négy hónapon belül időközi jelentést kell készítenie vizsgálódásainak eredményéről.

(Forrás: Európai Parlament Sajtószolgálat)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.