A felmérés szerint jelenleg nem tapasztalható a négy évvel ezelőtti választási láz. 2002 elején a választókorú népesség 63, most ennél kevesebb, 54 százaléka tartotta magát biztos választási résztvevőnek. (Nemcsak a részvételi hajlandóság volt jelentősebb a mostaninál, a támogatottsági olló is szélesebbre nyílt, az akkori ellenzék előnye a választásra jogosultak körében három, a biztos pártválasztók körében hat százalékpont volt.)
A Fidesz aktuális 29 százalékos támogatottsága 2,3 millió szavazót jelent, amelyből 1,6 milliót könyvelhet el viszonylag nagy biztonsággal szavazóként. A fennmaradó 700 ezer szimpatizánsból 400 ezret kisebb mértékben kell buzdítani, ők már most is gondolkodnak a részvételen. Az MSZP szinte ugyanebben a helyzetben van: 2,2 millió rokonszenvező, ebből 1,5 millió aktív, 400 ezer viszonylag könnyen, 300 ezer nehezen mozgósítható szocialista. Minél jobban tudja lelkesíteni saját táborát valamelyikük, annál nagyobb esélye van, hogy előnybe kerüljön.
De mindez kevés, a jelenleg aktív, de pártpreferenciájukban bizonytalanok is beleszólhatnak a versengésükbe. Arányuk öt-hat százalék körül van, s ebből a szűk 500 ezres tömegből – a Szonda Ipsos politikai attitűdjeik alapján készített friss elemzését figyelembe véve – körülbelül 100 ezren kacsingatnak a baloldalra, s nagyjából 250 ezren a jobboldal irányába. Ezt kiegyensúlyozzák a titkolózó választópolgárok, akik a megkérdezettek nyolc százalékát teszik ki. E csoport jóval aktívabb az átlagnál, és meglehetősen heterogén: háromszázezren balra, kétszázezren jobbra húznak, százezren mélyen rejtőzködnek.
A leendő kormányzati felállást jelentős mértékben meghatározhatja az SZDSZ szereplése. Az első forduló listás eredményén túl a szabad demokraták második fordulós szavazói magatartását is kitüntetett figyelem kíséri majd. Ha a párt bejut a parlamentbe, az MSZP nagy eséllyel számíthat a negyedmilliós szabad demokrata tábor másodikként őket megjelölő 100 ezres csoportjára (a többi SZDSZ-es nem tart a talonban egyetlen pártot sem). Ha öt százalék alá szorulna az SZDSZ, akkor két héttel később jóval nehezebb lesz egyben tartani és a szocialisták mögé felsorakoztatni a szavazóikat. A kisebb pártoktól juthat ide is, oda is, bár az efféle tartalék néhány tízezer voksot jelenthet csak.
(Népszabadság, Szonda Ipsos)

Elkészült a KEHI-jelentés: Közpénzen szivatta le a zsírját Ruszin-Szendi Romulusz