Továbbra is kevesebb gáz érkezik Oroszországból

Továbbra is kevesebb gáz érkezik Oroszországból a Mol közlése szerint. Csütörtök reggel hat órától a Mol korlátozta a nagyfogyasztók, elsősorban az erőművek gázellátását. A hazánknak szánt földgázmennyiség csökkentésének hivatalos oka az Oroszországban tapasztalható rendkívüli hideg.

MNO-összefoglaló
2006. 01. 19. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is kevesebb gáz érkezik Oroszországból – közölte a Mol. Az Oroszországból érkező gáz nyomása megfelel a szerződésben foglalt átlagos értéknek, továbbra is 50 atmoszféra közelében van, ám az ukrán határon, Beregdarócnál átadott mennyiség továbbra is 20-25 százalékkal kevesebb a megszokottnál – közölte Kántor Sándor, a Mol üzleti és stratégai kommunikációs vezetője.

A csökkentett mennyiség a lakosság ellátását nem befolyásolja, a Mol által felkért 34 nagyfogyasztó pedig megkezdte az átállást az alternatív tüzelőanyagra.

Csütörtök reggel hat órától a Mol korlátozta a nagyfogyasztók, elsősorban az erőművek gázellátását. A cégeknek átmenetileg olajtüzelésre kell átállniuk.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter szerdán közölte: Magyarország energiabiztonsága érdekében találkozót kezdeményezett a Gazprom vezetőjével, és az orosz energiaügyi miniszterrel, január 27-ére pedig összehívta a Horvátországgal és Szlovéniával kibővített V4 országok energiaügyi minisztereit egy közös álláspont kialakítására.

Kóka az amerikai energiaügyi miniszter segítségét kérte ahhoz, hogy a nagyhatalmak globális problémaként kezeljék az energiaellátás biztonságát. A magyar gazdasági és közlekedési tárca vezetője az InfoRádiónak elmondta: telefonon egyeztetett Samuel Bodmannel, akinek egyebek mellett azt javasolta, hogy a hét vezető ipari hatalom és Oroszország energiaügyi minisztereinek márciusi tanácskozásán tűzzék napirendre az energiaellátás kérdését. A gazdasági tárca vezetője hangsúlyozta: közölte az amerikai energiaügyi miniszterrel, hogy Magyarország kész részt venni egy közös kutatás-fejlesztési alap létrehozásában.

Kóka János a közös európai energapolitika átalakításának szükségességét is hangsúlyozta. Emlékeztetett: a stratégiát a tervek szerint márciusban fogadja el az unió. A gazdasági miniszter azután beszélt erről, hogy az idén már kétszer csökkentette átmenetileg az orosz Gazprom a Magyarországnak szállított gáz mennyiségét.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: nem rendkívüli, hogy a nagy hideg miatt Oroszország csökkenti gázkivitelét, ezzel a problémával Magyarország szinte minden télen szembesült. Hozzátette: ugyanakkor ez az esemény felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar enegriaellátást biztonságosabbá kell tenni.

Nem sérti meg exportkötelezettségeit a Gazprom szállításainak korlátozásával – mondta az orosz cég illetékese egy moszkvai lapnak. Hozzátette: az európai fogyasztókkal fennálló szerződéseiben nem pontos mennyiség, hanem két érték intervalluma van feltüntetve. A magyar Mol és az olasz Eni nem támaszt követeléseket a Gazprommal szemben – írta az orosz üzleti lap a Mol képviselőjére hivatkozva.

Oroszországban tovább tart a dermesztő hideg. Moszkvában az éjszaka ismét mínusz 30 fok alatt volt a hőmérséklet. A napok óta tartó hideg idő miatt Oroszországban már 24 ember megfagyott. A nyugati területeken akár mínusz 40 fok alá is eshet a hőmérséklet.

(Teletext.hu, Info Rádió, Hirado.hu, mno)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.